Wystawy 2023/2024

Wystawy 2023/2024

Wernisaż wystawy grupy twórczej NADSKAWIE

Wystawa grupy twórczej NADSKAWIE

 

20 października (piątek) godz. 18:00

Hol teatralno – kinowy Wadowickiego Centrum Kultury

 

Wadowickie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy grupy twórczej NADSKAWIE, istniejącej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 października 2023 r. o godz. 18.00 w holu teatralno – kinowym WCK, a prace twórców będzie można zwiedzać w godzinach pracy WCK do 26 listopada 2023 r.

Grupę Nadskawie tworzą plastycy, których formalna edukacja przebiegała u schyłku PRL. To czwarte pokolenie artystów jest naturalną kontynuacją tradycji kulturalnych regionu. Członkowie grupy mają za sobą czas eksperymentowania i poszukiwań twórczych. Mieszkają i tworzą w izolacji od artystycznego blichtru i środowiskowego serwilizmu. Chociaż każdy z nich to indywidualność, łączy ich kulturowy rodowód, który miał niewątpliwie wpływ na sublimację artystycznej osobowości każdego z nich. Są autentyczni i wiarygodni, bo malarstwo nie jest ich źródłem utrzymania. Może dlatego prezentują twórczość dojrzałą, kreatywnie pogodną, skonkretyzowaną w formie, środkach i treści; twórczość postrzeganą emocjonalnie, dającą satysfakcję wrażliwości estetycznej odbiorcy. Obok mnogości nurtów we współczesnym malarstwie, tworzą galerię estetycznego spokoju i kolorytu prowincji: wsi i miasteczek, beskidzkich lasów bukowych, upalnych, żniwnych pejzaży czy zimowej ciszy Nadskawia, regionu który współtworzą.

Obecnie grupę NADSKAWIE tworzą: Zbigniew Bury, Urszula Dąbrowa, Grzegorz Giermek, Zbigniew Jurczak, Rafał Lenart, Ireneusz Młynarczyk.

Zapraszamy serdecznie!

Obraz p. Zbigniewa Bury

Zbigniew Bury:

Zbigniew Bury – urodzony w 1966 r. w Wadowicach. Jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę.

Od 2008 roku tworzy jednocześnie  karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson.

W 2009 roku artysta został odznaczony  Srebrnym Meda­lem Towarzystwa„Labor Omnia Vincit’: który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej, a w 201 3 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. W 2020 r. otrzymuje Dyplom Honorowy Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy w Kijowie. Wystawia w kraju i za granicą.

Pisać o Zbigniewie Burym, to pisać o artyście, który jednym okiem się śmieje a drugim płacze. Pozornie ludyczny, rozpasany, prowokujący, jest w istocie delikatny, czujący, empatyczny. Unikający patosu, ciekawy ludzkich opowieści jest nieuszeregowany, niestawkowy- Wolny. Zacytowane słowa motta dotyczą nie tylko obrazów. To artystyczne credo i wiara w Obraz Świata, w którym artysta stoi po stronie warto­ści i tych, którym odebrano prawo do głosu.

[prof. Piotr Jargusz]

Urszula Dąbrowa

Jest oświęcimianką, ale to tutaj w pobliżu Wadowic, odnalazła swoje miejsce na Ziemi. Dotychczasowa jej twórczość utrzymywana była, nadal jeszcze jest, w konwencji postimpresjonistycznego realizmu, ale nadal szuka nowych inspiracji. Teraz, kiedy zakończyła już drogę pracy biznesowej, może więcej czasu poświęcić swoim zamiłowaniom i pasjom, którymi niewątpliwie stało się malowanie portretów, kwiatów i pejzaży.

Obraz pani Urszuli Dąbrowa
Obraz pana Grzegorza Giermek

Grzegorz Giermek

Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, ikonami, linorytem, projektowaniem znaków graficznych, poezją … W swoim malarstwie poszukuje światła, powietrza, wartości przemijającej chwili, jej radości i energii, która jest tu i teraz – w plenerze, w przeżywaniu ciepła tego świata.

Ikony są najczęściej nie tyle kopiami, co bliskimi oryginału interpretacjami. Wtopione w strukturę drewna, z wibracją złoceń, wyciszone pozorowaną starością.

Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych – Wadowice, Kraków, Sucha Beskidzka, Sandomierz, Kęty, Oświęcim, Jaworzno, Bochnia, Ochojno …

Liczne obrazy, ikony i grafiki w kolekcjach prywatnych. Grzegorz Giermek, tel. 600 606 902

Zbigniew Jurczak

Zbigniew Jurczak – wadowiczanin, regionalista, wychowanek harcerstwa. Od czasów liceum był animatorem życia artystycznego i kulturalnego. Jest muzykiem, malarzem, publicystą. Jego praca zawodowa, działalność społeczna, polityczna i wielopłaszczyznowa twórczość artystyczna zawsze były ze sobą powiązane. Był założycielem Klubu Pracy Twórczej „Beskidnicy”, Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, Galerii Sztuki Współczesnej BWA, współorganizatorem Klubu „Garsoniera”,  regionalnej „Solidarności”, Muzeum Historycznego Wadowic, Muzeum Emila Zegadłowicza. Pomysłodawca i redaktor almanachu „Beskidnicy” i „Nadskawie”, gazety „Nad Skawą”; orędownik tradycji regionalnej „Czartaka”. Liczne obrazy, ikony i grafiki w kolekcjach prywatnych.

Obraz -Rafała Lenarta

Rafał Lenart

Rocznik 1979. Malarz i rysownik czynny w Suchej Beskidzkiej. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP.  W 2004 roku dyplom z wyróżnieniem i medalem ASP w pracowniach malarstwa prof. Leszka Misiaka i rysunku prof. Marka Szymańskiego. Współzałożyciel i członek, działającej przy TMZW w Wadowicach, plastycznej grupy Nadskawie. Autor cykli: ,,Okna. Tam i z powrotem”, ,,Przerwana lekcja plastyki”, ,”Piwnice”, portretów galerii rodów szlacheckich suskiego zamku oraz licznych pejzaży. Prace w kolekcjach indywidualnych i instytucjonalnych.

.

Ireneusz Młynarczyk

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Patrzy na świat emocjonalnie – malarstwo jest idealnym środkiem na wyrażenie tego, co czuje i przeżywa w kontakcie z nim. Inspiracją może być wszystko. Czasem jest to widok, pejzaż widziany setny raz i na nowo zobaczony, czasem realizacja marzenia i wyprawa do nowego, zaskakującego miejsca czy rzeczywistości; innym znowu razem, twarz, postać, dzieło innego twórcy czy zaskakująca sytuacja. Różnorodność formalna Jego prac wskazuje na trzy główne sposoby interpretacji. Obok obrazów, które powstają w oparciu o rzetelną i spokojną obserwację natury, są prace bardziej ekspresyjne, które powstają po chwilowym, ale mocnym spotkaniu z motywem. Malarstwem zajmuje się od kilkudziesięciu lat. Więcej efektów pracy można zobaczyć w prywatnej galerii autorskiej w Tarnawie Górnej oraz na Facebooku i lnstagramie – Artmegallery7

Wadowickie Centrum Kultury © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności 

Deklaracja dostępności serwisu wck.wadowice.pl

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content