Wystawę geologiczną “Skarby Ziemi” można było w naszym muzeum zwiedzać bezpłatnie od 30 kwietnia do 11 września br.
Na wystawie można było zobaczyć okazy umożliwiające prześledzenie kolejnych etapów istnienia życia na Ziemi, od dewonu poprzez karbon, perm, jurę, trias po neogen, a zaprezentowane skamieniałości, skały i minerały pochodziły przede wszystkim z Regionu Śląsko-Krakowskiego – okolic Alwerni (kamieniołomy w Mirowie i Porębie), Chrzanowa, Krzeszowic (kamieniołomy w Dubiu, Czatkowicach i “Niedźwiedziej Górze”, rejon Racławic, Rudna i Zalasu), Olkusza, Krakowa (osiedle Ruczaj-Zaborze) oraz kopalń soli w Bochni i Wieliczce.
Ekspozycja, która, wśród zwiedzających nasze muzeum, cieszyła się dużym zainteresowaniem, powstała dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Muzeum Geologicznego Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach, Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, a także prof. dr. hab. inż. Andrzeja Maneckiego, dr. hab. Krzysztofa Szopy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Jerzego Strzei, Bogusława Wajdzika oraz Andrzeja Kotowieckiego – pomysłodawcy i współorganizatora wystawy.
Uroczystemu otwarciu wystawy, które miało miejsce 3 maja towarzyszył wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Bąka z Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa.
Wystawę przez cały okres jej prezentowania odwiedziło w sumie blisko 4000 osób. Pracownicy muzeum przeprowadzili także 22 dedykowane lekcje muzealne, w których wzięło udział ponad 400 dzieci i młodzieży z wadowickich i okolicznych szkół podstawowych i średnich.