Powrót do wszystkich wydarzeń

Klub Podróżnika – Bartek Sabela – “Kongo: Jądro chciwości”

czwartek, 24 września 2020
Zdjęcie Bartka Sobeli, które przedstawia czarnoskórego mężczyznę siedzącego na krześle. Po lewej stronie widać okno przez które zerkają czarnoskóre dzieci.

Zapraszamy na pierwsze po długiej przerwie spotkanie w Klubie Podróżnika “Bez Paszportu”, które odbędzie się 24 września 2020 r. o godz. 18:00 w sali kameralnej WCK. Nasz gość – Bartek Sabela przez miesiąc podróżował po Południowym Kivu wraz z ludźmi zajmującymi się skupowaniem diamentów. Był w kopalniach i przy transakcjach, opowie o gorączce złota i górnikach, którzy je znajdowali oraz o tym, z jakimi niebezpieczeństwami się to wiąże.

„Kłopot w tym, że w kraju pozbawionym dróg i kontrolowanym przez grupy rebeliantów lub skorumpowane oddziały wojska rządowego, większość „górników”, nawet jeżeli znajdzie cenny minerał, nie ma pieniędzy, by znalezisko dowieźć do najbliższego miasta. A wieści po lesie niosą się szybko. A ludzie w lesie potrafią być źli, zawistni i bezwzględni. Zwłaszcza ci z M23, Mai Mai, Raia Mutumboki czy FDLR. Wtedy znalezisko może szybko stać się biletem do piekła” – opowiada Bartek Sabela.

Bartek Sabela to z wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 r. książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie jest związany z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 r. ukazała się jego druga książka „Wszystkie Ziarna Piasku”. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, został nagrodzony przez Fundację „Afryka Inaczej” Afrykasem 2015 i nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Sala kameralna WCK, wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie WCK), liczba miejsc ograniczona!

  • Type: Dom Kultury,Klub podróżnika
  • Czas: 24 września 2020 - 18:00 - 20:00
  • Miejsce:sala kameralna
  • Długość:90

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności 

Deklaracja dostępności serwisu wck.wadowice.pl

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem