Przegląd Filmów Górskich

Przegląd Filmów Górskich

ŚWIĘTO GÓR W WADOWICKIM CENTRUM KULTURY!

Maraton filmowy, wspaniali goście, konkursy z cennymi nagrodami, warsztaty dla dzieci, stoiska branżowe, pyszne jedzenie i niezapomniana atmosfera. To wszystko odbyło się 12 lutego w Wadowickim Centrum Kultury. Znany i lubiany Przegląd Filmów Górskich miał swoją kolejną odsłonę.

Już po raz ósmy Wadowickie Centrum Kultury zaprosiło publiczność na Przegląd Filmów Górskich, którego gościem specjalnym był Bartosz Malinowski. Wspólnie z Joanną Lipowczan jako pierwsi Polacy pokonali słynny „Wielki Szlak Himalajski” liczący 1700 km. Za to dokonanie otrzymali w roku ubiegłym wyróżnienie za Wyczyn Roku na kultowym Festiwalu Podróżników „Kolosy”.

Zobacz galerię zdjęć z Przeglądu

Wyjątkowym wydarzeniem było również spotkanie z autorami biografii Jerzego Kukuczki - Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim. Książka pt. "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" okazała się hitem wydawniczym ubiegłego roku, a sama biografia zbiera znakomite recenzje. Podczas Przeglądu  nie tylko poznaliśmy kulisy powstawania książki ale również publiczność mogła wygrać lub kupić jeden z wielu egzemplarzy i uzyskać autograf biografistów.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. Najmłodszych zaprosiliśmy na warsztaty pt. „Świat wysokich gór” z Olą Dzik - alpinistką młodego pokolenia, która m.in.: jako pierwsza Polka zdobyła tytuł Śnieżnej Pantery. Warsztaty wprowadziły dzieci w górski świat oraz uświadomiły im jak ważne dla bezpieczeństwa górskiej przygody jest przygotowanie techniczne, kondycyjne i sprzętowe. Zajęcia przybliżyły także życie ludzi w innych kulturach i zachęciły do marzeń o podróżach. Najmłodsi nie tylko zobaczyli sprzęt, używany podczas wspinaczek na najwyższe góry świata, ale mieli możliwość go również przymierzyć. Warsztaty to przedsmak nowego cyklicznego projektu w WCK - „Klubu Małego Podróżnika” dla dzieci w wieku 5 – 9 lat, który rozpocznie się w marcu br.

W trakcie Przeglądu zaprezentowanych zostało 6 wyjątkowych, nagradzanych i wyróżnionych polskich oraz zagranicznych filmów. Podczas kilkugodzinnego maratonu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło obrazów dla miłośników gór wysokich, narciarstwa, wspinaczki oraz zapierających dech w piersiach widoków. To spotkanie w jeden wieczór połączyło pasjonatów, amatorów, fanatyków, aktywnych turystów, sportowców, wspinaczy i tych biernych widzów, lubiących przebywać wśród natury.

W ramach 8. Przeglądu Filmów Górskich była jedyna okazja zobaczenia wystawy niezwykłych fotografii Marcina Kina. Wystawa dokumentowała m.in.: wyprawę Andrzeja Bargiela podczas udanego bicia rekordu „Śnieżnej Pantery” oraz jego dwukrotną ekspedycję w Himalaje. Ekspozycja zdjęć była specjalnie przygotowywana przez firmę Canon i miała swoją premierę w Wadowickim Centrum Kultury.

Dzięki hojności sponsorów publiczność mogła wygrać wiele cennych nagród oraz skorzystać z ofert stoisk branżowych i gastronomicznych.

W tym roku naszymi partnerami byli: Regatta, Alior Bank, Good Sport, Broad Peak, Nikwax, Agora, wspinanie.pl oraz Galicjanka.

Serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy za rok!

Wadowickie Centrum Kultury

Pliki do pobrania: