Wykład dla studentów: mgr Elżbieta Pogoda, sala kameralna
10:00 – 10:45 Artyści, Badacze, Czarodzieje “Co w brzuchu burczy?”
11:00 – 12:00 Detektywi, Eksperci Fachowcy “Czy serce śpi , a płuca mają chwilę na oddech? “
12:15 – 13:15 Specjaliści, Mistrzowie “Planeta komórka”
mgr Elżbieta Pogoda – biolożka, której ukochanym „dzieckiem biologicznym” jest genetyka. Dobre praktyki dydaktyczne, podpatrzone na Uniwersytecie Stanforda w USA czy Uniwersytecie Western w Kanadzie, przenosi na grunt polskiej edukacji. Jest pasjonatką popularyzacji nauk ścisłych oraz pracy z dziećmi. Rozwija autorski projekt edukacyjny w zakresie nauk biologicznych „LabIQ Dziecięce Laboratorium Nauki i Zabawy”. Prowadzi warsztaty biologiczne dla dzieci, nagrywa filmy edukacyjne dla najmłodszych. W pracy z dziećmi sięga do takich form jak drama czy improwizacja teatralna, dzięki czemu łączy naukę ze świetną zabawą. Prowadzi działalność szkoleniową w zakresie rozwoju osobistego jako partnerka Fundacji Laboratorium Zmiany w Opolu oraz w ramach działalności własnej firmy Elżbieta Pogoda Rozwojownia. Współtworzy Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, w którym doskonali umiejętność komunikacji naukowej.
Konwersatorium dla rodziców: mgr Anna Pactwa, sala klubowa
10:00 – 10:40 “Jak nauczyć dziecko mierzyć się z porażką?”
11:00 – 11:55 “Bunt nastolatka”
mgr Anna Pactwa – specjalista z dużym doświadczeniem w pracy z grupami dziecięcymi, młodzieżowymi, a także ich opiekunami, zdobytym w placówkach prywatnych, oświatowych oraz medycznych. Dyplomowany trener Szkoły Trenerów I stopnia GRUPY TROP. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, aktywnie działa w Kole Młodych Psychologów. Współpracuje z firmą Gemini Clinic, wspierającą kobiety w ciąży i ich rodziny. W Akademii Programowania prowadziła zajęcia z Magii Programowania Gier i Animacji dla dzieci i młodzieży, równocześnie pełniąc rolę Kierownika ds. rozwoju i szkoleń. Przeprowadzała badania w ramach grantu badawczego NCN pt. “Narodziny i rozwój zdolności do mentalizacji” Laboratorium Psychologii Rozwoju Małego Dziecka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak nauczyć dziecko mierzyć się z porażką? – Jak myślisz, czy “nic się nie stało” to dobre pocieszenie dla Twojego dziecka?Dlaczego lubimy wygrywać, a przegrywanie traktujemy jak porażkę?
Błędy, niepowodzenia i porażki są dla nas niezbędne w procesie uczenia się świata, reguł społecznych, norm kulturowych i odkrywania siebie. Uczenia się w szkole również!
W trakcie wykładu specjalistka poruszy temat nacechowania słów, jakimi posługujemy się w sytuacji porażki. Wskaże, jak rozmawiać z dzieckiem o jego błędach, jak pomóc mu w sytuacji szkolnej gdy otrzymało niską ocenę, zostało obrażone przez rówieśników lub nie osiągnęło założonego sobie celu.
“Bunt nastolatka” – Czy każdy nastolatek musi przejść etap buntu? Czym właściwie jest ten “bunt”? Okres nastoletni to wymagający czas rozwoju dla dzieci i ich opiekunów. W trakcie spotkania zastanowimy się jak zadbać o granice i potrzeby zarówno nastolatków jak i dorosłych – jak zrozumieć trudne zachowania i emocje. Skupimy się również na tym jak budować relacje z dziećmi żeby je wzmacniać i wspierać równocześnie dając przestrzeń na samodzielność i doświadczanie.
Zapraszamy do sali kameralnej. Nie zapomnijcie o identyfikatorach i uzupełnionych indeksach.