Powrót do aktualności

Warsztatowa Noc Muzeów

Współczesne zdjęcie: wiklina ułożona w kształcie koło i skracana przez kobiece dłonie nożycami
Współczesne zdjęcie: kobieta trzyma w ręce zwój wiklinowych patyczków

W tegoroczną Noc Muzeów zachęcamy zwiedzających do udziału w warsztatach „żywego rzemiosła”, jakim jest zapominane już dzisiaj a dawnej bardzo popularne w naszej okolicy plecionkarstwo. Wiklina dobrze rosnąca w dolinie Skawy była wykorzystywana do wyplatania różnego rodzaju koszy a bogatymi tradycjami plecionkarskimi mogą pochwalić się takie wsie jak Woźniki czy Radocza.

Noc muzeów będzie dobrą okazją, aby samemu spróbować tej sztuki korzystając z wiedzy i umiejętności ekspertki ze Stowarzyszenia Serfenta z Cieszyna, które to od 15 lat prowadzi warsztaty plecionkarskie, a sama założycielka z wykształcenia etnolożka rozpoczęła przygodę z tym rzemiosłem prowadząc badania terenowe. Obecnie reprezentuje Niematerialne Dziedzictwo Kultury w UNESCO i na całym świecie.

Współczesne zdjęcie przedstawiające wiązki wikliny leżące w wodzie, nad nimi trawy.
Serfenta

W sobotę 20 maja zapraszamy do Muzeum  Miejskiego w godz. od 17.00 do 22.00, kiedy to prowadzone będą bezpłatne, otwarte warsztaty:

–  plecionkarstwa
– składanie papieru „origami zwierzątka”
– oraz warsztaty malowania drewnianych ptaszków „stryszawskich” pod okiem znanego twórcy ludowego Tadeusza Leśniaka, w których udział wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc telefonicznie lub mailowo!

Podczas Nocy Muzeów można będzie także zwiedzać wystawę czasową ” W niefrasobliwym świecie frasobliwych świątków” pochodzącą ze zbiorów kolekcjonera Kazimierza Mazurka.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content