ul. Teatralna 1, 34-100 Wadowice

Wadowickie Koncerty Organowe 2023

WADOWICKIE KONCERTY ORGANOWE to cykl niedzielnych koncertów, które w tym roku odbywać będą się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Na koncerty zapraszamy w trzy lipcowe niedziele: 2 – 9 – 16 lipca. 

Plakat Wadowickie Koncerty Organowe

PROGRAM

MUZYCY

Hanna Zalewska jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. dra hab. Andrzeja Białki.

Jest laureatką wielu konkursów muzycznych m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (2016), XI Konkursu Młodych Organistów (Kraków 2018, I miejsce), IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego (Olsztyn 2019, III miejsce), Ogólnopolskiego Konkursu Organowego CEA 2019 (Wrocław, I miejsce).

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, m.in. w 2016 i 2018 roku w Zimowej Akademii Sztuki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, m.in. w Krakowie, Oświęcimiu, Rabce-Zdroju, Zabrzu, Jastrzębiej Górze, Koszalinie, Drezdenku.

W 2019 roku Hanna Zalewska reprezentowała Kraków na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, podczas których wykonała recital organowy w mieście Panami City. W tym samym roku odbyła tournée po Francji w ramach projektu „Fete de la musique”.

Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w sezonie artystycznym 2018/2019 oraz w 2021 roku realizowała projekt stypendialny pod nazwą „Hanna Zalewska prezentuje organy Krakowa”.

Daniel Prajzner ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w 2008 roku w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy uzyskując dyplom z wyróżnieniem oraz w 2010 roku w Conservatorium van Amsterdam w klasie organów prof. Pietera van Dijka, uzyskując tytuł Master of music.

W 2007 roku uczestniczył w programie Sokrates/Erasmus, studiując w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w Niemczech, m.in. w klasie organów prof. Pietera van Dijka oraz w klasie klawesynu prof. Menno van Delfta. Brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji prowadzonych przez G. Boveta, K. Eichhorna, J. Gembalskiego, G. Gnanna, B. Haasa, L. Lohmanna, M. Sandera, J. Serafina, Z. Szathmary’ego, C. Tilney’a, D. Titteringtona, M. Toporowskiego, V. Warniera.

Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Organów w Częstochowie, XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów w Opavie w Czechach (wyróżnienie), III Europejskiego Konkursu Organowego w Castellana Grotte we Włoszech (I nagroda), IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Mikaela Tariverdieva w Moskwie i Kaliningradzie w Rosji (wyróżnienie i nagroda specjalna fundacji De Boni Arte „Za najlepszą interpretację muzyki sakralnej”).

Daniel Prajzner
Materiały prasowe ze strony: https://www.ock.org.pl/27.-Letnie-Koncerty-Organowe-2023-7555.html

Andrzej Turek jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Zurychu (Zurcher Hochschule der Kunste) gdzie studiował grę na organach w klasie prof. Andreasa Josta i prof. Tobiasa Williego.

Edukację uzupełniał podczas wizyt studyjnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji oraz innych ośrodkach muzyki organowej w Szwajcarii a także uczestnicząc w kursach interpretacji muzycznej w Polsce i Szwajcarii.

Jest laureatem II nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Mariana Sawy (Warszawa, 2017). Koncertował w Szwajcarii m.in. w Tonhalle Zurich oraz w katedrze Grossmünster w Zurychu i w Polsce. Obecnie pełni funkcję pierwszego organisty w Reformierte Kirche w Urdorf w Szwajcarii.

Wacław Turek ukończył studia w zakresie gry na akordeonie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Janusza Patera.Wykonuje na akordeonie utwory kompozytorów od baroku po współczesność, w tym m.in. utwory J.S. Bacha, J. Haydna, C. Francka oraz I.J. Paderewskiego. Większość utworów, które w oryginale nie były napisane na akordeon transkrybuje osobiście. Jako jeden z nielicznych akordeonistów w programach swoich koncertów umieszcza dzieła muzyki organowej.Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych, w tym III nagrody na Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy, 1987) w kategorii zawodowej. Koncertował w Polsce, Niemczech, Francji, Australii, Chinach, Singapurze i Malezji

Mężczyzna siedzi przy organach zwrócony przodem. Jedną ręką opiera się o instrument a dłonią podpiera głowę. Organy mają cztery klawiatury.

Witold Zalewski – w roku 1992 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie – w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od roku 1995 jest I organistą Katedry Wawelskiej. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił, m. in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W czasie pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do ojczyzny liturgiach sprawowanych przez Ojca św. Jana Pawła II pełnił rolę organisty podczas Jego Pielgrzymek w Krakowie (Katedra Wawelska, Sanktuarium w Łagiewnikach oraz Błonia Krakowskie). Witold Zalewski jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych wydanego nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 1997 r. oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski).

 Witold Zalewski zajmuje się propagowaniem muzyki organowej, poprzez współorganizowanie wielu festiwali i koncertów. W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”.

Wadowickie Centrum Kultury © 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content