Back to all Post

Wadowice w czasach zarazy: subiektywna fotorelacja

Wadowice w czasach zarazy: subiektywna fotorelacja – to otwarty projekt fotograficzny dla wszystkich mieszkańców gminy Wadowice dokumentujący ich życie codzienne w czasach pandemii. Zebrany materiał będzie swoistą subiektywną kroniką mieszkańców z okresu największej ogólnoświatowej pandemii naszych czasów.

To pierwsze wydarzenie realizowane przez Wadowickie Centrum Kultury w ramach projektu „Recepta na kulturę”. Projekt będzie okazją do stworzenia subiektywnej kroniki mieszkańców Wadowic z okresu największej ogólnoświatowej pandemii naszych czasów. Celem zabawy jest stworzenie materiału dokumentującego ten absolutnie wyjątkowy czas jakim jest kwarantanna. Co tydzień na facebookowej grupie pojawiać się będzie temat wraz z zachętą do publikowania fotografii. Pierwszy temat to praca w czasach zarazy. 

Podzielcie się z nami swoimi zdjęciami

Praca w czasach zarazy
Autor: Łucja Kucia

Oto prawdziwa praca w czasach pandemii. Wyzwanie, z którym większość z nas musiała się zmierzyć nagle i niespodziewanie. Nikt nie był do tego przygotowany, nikt nie dostał gotowych rozwiązań. Radzimy sobie jak potrafimy najlepiej próbując pozostać merytorycznym, nie oszaleć w zamknięciu. Praca, życie codzienne, rozrywki…. wszystko nagle zostało zamknięte na powierzchni jednego pokoju. Możesz przeżyć całe życie na kilkunastu metrach…. czy na pewno? Na ile to wejdzie nam w krew, a na ile za kilka lat, ten obraz będzie jak powrót do czasów, które przypominały plan filmowy. Dziękujemy za podzielenie się tą refleksją i wpuszczenie nas w swoją przestrzeń.

PRACA W CZASACH ZARAZY
Praca w czasach zarazy
Autor: Kaja Majka

W tym dziwnym czasie zmieniło się wszystko. Nagle małe sklepiki, targowiska, przestały być miejscami, gdzie ludzie się spotykają, mogą wymienić poglądami, przystanąć na chwilę bez głębszego celu. “Miejsca publiczne” przypominają laboratoria, kontakt ograniczony do minimum, wychodź szybciej niż wszedłeś. Całość kojarzy się z teatralną scenografią. Rodzi się pytanie jak długo będziemy oddzieleni od siebie foliami, szybami, plastikami, dokąd zmierzamy w życiu społecznym. To ciekawa refleksja i moment, który dziś stał się normalnością, a jeszcze wczoraj powiedzielibyśmy, że “to tylko na filmach…”.

Praca w czasach zarazy
Autor: Marcin Bańdo

Czy to praca, czy nie? Z pewnością tych dwóch jegomości podjęło się wyzwania. To świetny obrazek życia codziennego w mieście z jego urokami i cieniami. Każdy radzi sobie najlepiej jak potrafi. Autor zdjęcia uchwycił coś, co z jednej strony bawi, z drugiej trochę smuci. Na pewno fotograf wykazał się nie lada refleksem i spostrzegawczością. Skłonił też do refleksji odbiorców zdjęcia, nad życiem, jego kolorami mniej lub bardziej optymistycznymi. Gratulujemy ciekawego spojrzenia, umiejętności łączenia elementów i skłaniania do zatrzymania się na moment.

Regulamin projektu:

  1. Organizatorem projektu jest Wadowickie Centrum Kultury,
  2. Do projektu można zgłaszać zdjęcia, które powstały po 11 marca 2020, kiedy została ogłoszona kwarantanna,
  3. Do projektu można zgłaszać zdjęcia, które powstały w Wadowicach i okolicy,
  4. Projekt jest otwarty dla wszystkich mieszkańców Wadowic i okolic,
  5. Raz w tygodniu zostaje ogłoszony nowy temat i stworzony album na grupie, w którym każdy, kto chce wziąć udział, zamieszcza swoje zdjęcia,
  6. Technika wykonania zdjęć jest dowolna,
  7. Po upływie tygodnia od ogłoszenia tematu komisja złożona z pracowników WCK wyłoni najlepsze kadry, które zostaną opatrzone komentarzem i uzasadnieniem oraz będą prezentowane na profilu Facebookowym WCK oraz stronie internetowej,
  8. Mieszkańcy zamieszczają zdjęcia w utworzonej na ten cel otwartej grupie,
  9. Zachęcamy do udostępniania i zapraszania do grupy, aby zapewnić jak największy zasięg projektu.

„Wadowice w czasach zarazy – subiektywna fotorelacja” to pierwsze wydarzenie zrealizowane przez Wadowickie Centrum Kultury w ramach projektu „Recepta na kulturę”.

Projekt był okazją do stworzenia subiektywnej kroniki mieszkańców Wadowic z okresu największej ogólnoświatowej pandemii naszych czasów. Celem zabawy było stworzenie materiału dokumentującego ten absolutnie wyjątkowy czas jakim jest kwarantanna.

Co tydzień na facebookowej grupie pojawiały się tematy takie jak: praca, nauka, czas wolny oraz relacje – wraz z zachętą do publikowania fotografii.

“Celem naszego projektu było stworzenie swoistej kroniki trudnego czasu zamknięcia. Sytuacja w jakiej zostaliśmy wszyscy postawieni jest z jednej strony groźna, z drugiej trudna, a z trzeciej jeszcze bardziej abstrakcyjna. Nikt z nas by tego nie wymyślił. Zostaliśmy zaskoczeni, zdziwieni, czasem zdenerwowani, czasem przestraszeni. Jedno jest pewne, jest to czas niezwykły, fascynujący. Na naszych oczach dokonują się zmiany przełomowe, zmiany w funkcjonowaniu rodzin, społeczeństw, krajów… zmiany, które w dużym stopniu nie będą odwracalne. Za kolejnych kilkanaście lat może się okazać, że ten czas będzie tylko jak sen, który kiedyś nam się przyśnił, ale nie wiadomo czy na pewno miał miejsce…. a może wręcz przeciwnie, będzie to tylko oznaka początku nowej rzeczywistości, relacji, sposobu bycia i życia. Bez wątpienia jest to moment historyczny i dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu, którzy zechcieli się podzielić swoimi fotograficznymi spostrzeżeniami na temat tych wydarzeń. Zdjęcia mają ogromną wartość historyczną i będą wspaniałym dowodem chwili obecnej dla kolejnych pokoleń.” – Iza Faber, koordynatorka projektu

Aktywny udział w projekcie  wzięło 14 osób, które w łącznie przesłały aż 52 fotografie!

CZAS WOLNY W CZASACH ZARAZY

Wyróżnione zdjęcia:

  1. Łucja Kucia
  2. Joanna Gracjasz

Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionych fotografii!

NAUKA W CZASACH ZARAZY

Wyróżnione zdjęcia:

  1. Joanna Gracjasz
  2. Renata Pękala

Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionych fotografii!

 

RELACJE W CZASACH ZARAZY

Wyróżnione zdjęcia:

  1. Joanna Gracjasz
  2. Majka Włosiak
  3. Magdalena Kwartnik
  4. Renata Pękala

Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionych fotografii!

PRACA W CZASACH ZARAZY

Wyróżnione zdjęcia:

  1. Łucja Kucia
  2. Marcin Bańdo
  3. Kaja Majka

Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionych fotografii!

Zapraszamy do obejrzenia galerii wszystkich przesłanych fotografii!

Wadowickie Centrum Kultury © 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Przejdź do treści