Powrót do aktualności

W rocznicę śmierci Jana Pawła II

Z prawej strony widoczna sylwetka papieża Polaka, w tle widoczny tłum zgromadzony na wadowickim rynku. Papież Jan Paweł II na rynku podczas wizyty w Wadowicach w 1979 roku.

Piętnaście lat temu, 2 kwietnia 2005 r. późnym wieczorem abp Leonardo Sandri z okna Pałacu Apostolskiego ogłosił wiernym śmierć papieża Jana Pawła II – Najdrożsi bracia i siostry, o godz. 21:37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego. Na placu świętego Piotra rozległa się „Salve Regina” – kończył się wielki pontyfikat, który zmienił oblicze współczesnego Kościoła.

Jan Paweł II – Karol Wojtyła, który przyszedł na świat w Wadowicach równo sto lat temu, był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych papieży w dziejach Kościoła. Pozostawił po sobie 14 encyklik, ponad 40 listów apostolskich, liczne adhortacje i konstytucje apostolskie. Ogłaszając Wielki Jubileusz Roku 2000 wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie jego istnienia. Był zwolennikiem ekumenizmu i dialogu między religiami. W sposób szczególny rozumiał potrzeby ludzi młodych inicjując w 1985 r. Światowe Dni Młodzieży. Zwany „Papieżem-Pielgrzymem” odwiedził podczas podróży apostolskich wszystkie kontynenty, 104 kraje, w tym ośmiokrotnie swoją Ojczyznę. Pielgrzymka do Polski w 1979 r. i słynne słowa wypowiedziane na Placu Zwycięstwa: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! poprzedziły „karnawał Solidarności”. Wyjątkową była podróż do Ojczyzny w roku 1999, podczas której odwiedził Wadowice i odbył swego rodzaju sentymentalną podróż  do lat swojej młodości.

Patrząc na pontyfikat Jana Pawła II, także z perspektywy Jego rodzinnych Wadowic, nie można zapominać także o innym obliczu Karola Wojtyły – aktora teatralnego, poety, dramaturga i filozofa. To w Wadowicach występował na deskach teatralnych tutejszego gimnazjum, to tutaj – w długich rozmowach z Mieczysławem Kotlarczykiem – kształtowała się Jego osobowość.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, po specjalnej dyspensie Benedykta XVI, rozpoczął się już w maju 2005 r., niespełna 6 tygodni po śmierci. W 2011 r. Jan Paweł II – nazywany już wówczas Wielkim – został beatyfikowany a trzy lata później, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, kanonizowany. Obecnie trwają starania aby papież-Polak został ogłoszony Doktorem Kościoła oraz patronem Europy.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content