ul. Teatralna 1, 34-100 Wadowice

SzukaMY inicJATYWY

Projekt „SzukaMY InicJATYWY” zakończony!

Tegoroczna edycja programów grantowych, skierowana do mieszkańców Gminy Wadowice dobiegła końca. W marcu br. spośród wszystkich nadesłanych i poprawnie wypełnionych formularzy, komisja powołana z pracowników Wadowickiego Centrum Kultury wybrała 7 projektów które zostały sfinansowane i zrealizowane wspólnie z ich pomysłodawcami.

Ostatnim projektem realizowanym w ramach „SzukaMy InicJATYWY” było długofalowe wydarzenie „Oczko za oczkiem” trwające od maja do początku listopada 2021. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu była Danuta Biernat – instruktorka Wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miłośniczka rękodzieła, blogerka – którą można poznać czytając blog „W harmonii”.

Trzynastoosobowa grupa miłośniczek dziergania na drutach i szydełkowania, przez kilka miesięcy pracowała nad własnymi dziełami – dzianinami i elementami garderoby. Powstała unikatowa „Kolekcja kwiatowa” swetrów, kardiganów, narzutek, poncz. Prace wydziergane na drutach zostały zaprezentowane podczas profesjonalnej sesji zdjęciowej w atelier fotograficznym. Zdjęcia wykonała wieloletnia instruktorka WCK, inicjatorka Grupy Mamarazzi – Iza Faber. Do sesji przygotowała uczestniczki – Klaudia Piekarczyk, wykonując odpowiedni makijaż.

Projekt „Oczko za oczkiem” zwieńczył wyjątkowy pokaz mody, na który miłośniczki dziergania przygotowywały się pod okiem Kingi Baran – instruktorki tańca towarzyskiego oraz tancerki discofox.

W sobotnie popołudnie 6 listopada uczestniczki projektu zaprezentowały swoją kilkumiesięczną prace rodzinie, znajomym i bliskim przyjaciołom podczas nietuzinkowego wydarzenia – Pokazu Mody Dzierganej. Pokazowi towarzyszyła wystawa zdjęć z sesji fotograficznej.

Kolejnym etapem projektu było wydzierganie i przekazanie czapek, szalików i chust dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach.

Cały projekt „Oczko za oczkiem” wspierał Sklep Biferno, który znajduje się w Kalwarii Zebrzydowskiej i zaopatrzył Panie w najlepszej jakości włóczki, udzielając rabatu na zakup materiałów oraz przekazał włóczki do wykonania czapek i szalików dla potrzebujących.

W projekcie wzięły udział:

  1. Danuta Biernat
  2. Jolanta Cieślik
  3. Jolanta Dyrcz
  4. Ludmiła Gołąb
  5. Agnieszka Graca
  6. Zosia Graca
  7. Cecylia Madyda
  8. Danuta Matonóg
  9. Małgorzata Momot
  10. Anna Ramos
  11. Katarzyna Smoleń
  12. Magdalena Stanek
  13. Beata Strzelec
  14. Alina Światłoń
  15. Adrianna Twardosz
  16. Anna Wacław
  17. Helena Waligóra

Wymiany, warsztaty, panel dyskusyjny, porady ekspertów – czyli moc wrażeń i atrakcji w dwa czerwcowe popołudnia! Każdy może wypełnić formularz, zarejestrować się i powymieniać swoimi zasobami z uczestnikami wydarzenia. Inicjatorkami Wielkich Wymian są laureatki projektu „SzukaMY InicJATYWY”: Martyna Mrowiec, Natalia Ogierman, Justyna Kowalczyk.

Wakacyjny czas skłania do zmian, zachęcamy do przewietrzenia szaf, przejrzenia nieczytanych już książek, przesortowania zasobów roślin a dalej do zgłoszenia się na weekend wymian: 26 czerwca – będzie można wymienić się roślinami; a 27 czerwca – książkami, ubraniami, butami i akcesoriami modowymi. Wszystko odbędzie się w ogródku przy Wadowickim Centrum Kultury. Warunkiem wzięcia udziału w wymianach jest rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy, przeczytanie regulaminu i zapoznanie się z wszystkim wytycznymi. Formularz będzie dostępny na stronie internetowej od 2 czerwca!

Chcemy podarować wszystkim tym rzeczom drugie życie, nietrafionym prezentom znaleźć nowych właścicieli i przyjemnie spędzić wspólnie czas. Samej zamianie towarzyszyć będą warsztaty, porady ekspertów, panel dyskusyjny na temat istoty zieleni w przestrzeni miejskiej. Szczegóły wydarzenia, regulamin i formularz zgłoszeniowy zamieszczony zostanie na stronie internetowej www.wck.wadowice.pl.

Wstęp wolny!

Miejsce: Ogródek przy WCK

Plakat weekendu wielkich wymian.

26 czerwca (sobota)

godz. 13:30 – 16:00

WYMIANA ROŚLIN

od 13:00 przynoszenie roślin

14:00 – warsztaty roślinne

15:00 – panel dyskusyjny “Zazieleńmy Wadowice” z udziałem ekspertów

W PROGRAMIE WARSZTATÓW:

Przesadzanie roślin

Malowanie roślinami – tworzenie obrazów z kwiatów.

14:00 – 15:30: MALOWANIE ROŚLINAMI: warsztaty tworzenia zdobień za pomocą kwiatów

Malowania tradycyjnymi farbkami znają wszyscy! A co powiecie na malowanie roślinami? Uczestnicy
warsztatów zmierzą się z nową metodą plastyczną, która jest nie tylko bardzo łatwa do wykonania, ale także niezwykle efektowna. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma zestaw roślin, które za pomocą odbijania przeniesie na płótno. Z odbitych roślin powstaną niesamowite, kolorowe obrazy, które będą piękną ozdobą do każdego domu.

13:30 – 16:00: PORADY EKSPERCKIE: dlaczego rośliny chorują, co im dolega i jak sobie z tym radzić? Na wszelakie pytania o roślinach odpowie Zuzanna Molak

Każdy z nas ma na swoim koncie porażki ogrodnicze i nieudane roślinne adopcje. Nasza ekspertka będzie do Waszej dyspozycji przez cały czas trwania roślinnej wymiany. Pomoże uzdrowić chore rośliny, doradzi i odpowie na najtrudniejsze pytania. Przynieś ze sobą roślinę o której chcesz jak najwięcej się dowiedzieć, a Zuza podpowie Ci co masz zrobić i jak ją pielęgnować, aby na nowo zakwitła w Twoim domu.
Zuza Molak jest związana z ogrodnictwem od dziecka, gdy pieliła grządki i zbierała nasiona w
rodzinnym ogrodzie. Jest absolwentką biologii oraz ogrodnictwa na warszawskim SGGW. 

15:00 – panel dyskusyjny “Zazieleńmy Wadowice” z udziałem ekspertów

Czy chcielibyście się dowiedzieć jak wygląda gospodarowanie zielenią miejską?. Co można zmodyfikować, a czego zmienić się nie da w naszym otoczeniu i czy mieszkańcy mogą mieć na to wpływ? Jaką powierzchnię zajmują tereny zielone w Wadowicach, po co nam pszczoły w przestrzeni miejskiej i jak pomagać im przeżyć?
Zapraszamy do wspólnej dyskusji, podczas której nasi eksperci odpowiedzą na te i wiele innych pytań. Jeśli nie jest Ci obojętna przestrzeń w jakiej żyjesz dołącz do nas.
W debacie uczestniczyć będą: Bożena Grzybowska – kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wadowicach, Mariusz Opoka – przedstawiciel Apilandii i Fundacji Apikultura, Krzysztof Widlarz – gospodarz parku i osoba odpowiedzialna za zieleń miejską z ramienia Urzędu Miejskiego.

 

27 czerwca (niedziel)

godz. 13:30 – 16:00

WYMIANA KSIĄŻEK I UBRAŃ

od 13:00 przynoszenie rzeczy

14:00 – warsztaty książkowe i modowe

W PROGRAMIE WARSZTATÓW:

Tworzenie okładek i zakładek do książek ozdabianie przy użyciu kaligrafii 

Ozdabianie toreb płóciennych

 Malowanie henną (na dłoni)

14:00 – 15:00: „UBIERANIE SŁÓW”: Tworzenie okładek i zakładek do książek – ozdabianie za
pomocą kaligrafii

Miłośnicy książek! Mamy dla Was prawdziwą gratkę! Podczas warsztatów „Ubieranie słów” będziecie mieli okazję zadbać o książki złowione podczas wymian. Szary papier, cienkopisy i flamastry pomogą nam stworzyć minimalistyczne zakładki i okładki. Ale to nie wszystko! Nauczymy Was podstaw kaligrafii, aby wspomniane zdobienia miały niezwykły, nieoczywisty charakter…

14:30 – 15:30: „NICIĄ MALOWANE” : warsztaty haftowania na torbach

Bawełniana torba na zakupy to całe szczęście już nie tylko „eco” gadżet. Na warsztatach będziecie
mieli okazję zamienić swoje nudne, bawełniane torby w ciekawe i modne dodatki. Poprzez haftowane, minimalistyczne wzory torby nabiorą indywidualnego charakteru a może nawet zyskają drugie życie!

15:00 – 16:00: „MALOWANIE HENNĄ”: warsztaty artystycznego ozdabiania ciała

Kto z nas nigdy nie wrócił z wakacji z tatuażem z henny? Z naszych warsztatów nie tylko wyjdziecie z takim tatuażem, ale też będziecie mieli możliwość samodzielnie go stworzyć! Na zajęciach poznasz niezwykle relaksującą technikę ozdabiania ciała henną, która zostanie z Wami przez kilka tygodni. Zapraszamy do puszczenia wodzy fantazji i sprawdzenia swojej kreatywności!

Twoje dziecko interesuje się sztuką a wszelkie działania artystyczne to jego pasja? Lubi malować i pracować wykorzystując przeróżne formy artystyczne? Jeśli tak, to cykl zajęć pt. „Odważni – Twórczo” jest idealny dla niego! Zapraszamy na warsztaty od 5 – 9 lipca.

Cykl tygodniowych zajęć artystycznych dla dzieci w wieku 8 – 12 lat to pomysł realizowany w ramach zwycięskiego wniosku programu „Szukamy InicJATYWY”. 

Na tygodniowych zajęciach młodzi artyści w dwóch grupach wezmą udział w interesujących warsztatach z artystkami: Karoliną Oczkowską i Anną Czermak. Asamblaż, Scrapbooking, Wiesiołki Land – Art, Decoupage, Rękodzieło – String Art to tematy, które czekają na małych twórców  w wieku 8 – 9 lat, natomiast dzieci w wieku 10 – 12 lat podążą ścieżką takich form i kierunków w sztuce jak: Surrealizm – Diorama, Książka Artystyczna, Kolaż, Ekspresjonizm- linoryt, a nawet projektowanie logo. 

Kolorowy plakat dotyczący zajęć dla dzieci "Odważni twórczo".

Oczko za oczkiem

Projekt „Oczko za oczkiem” nabrał tempa. Po ogłoszeniu naboru zgłosiła się kilkanaście pań zainteresowanych projektem. Stworzyła się trzynastoosobowa grupa miłośniczek drutów i szydełka, które wspólnie omówiły cele projektu oraz całą koncepcję. Podczas spotkań poruszono również końcową część przedsięwzięcia, czyli pokaz kolekcji, stworzonej przez autorki, a także profesjonalną sesję zdjęciową wykonaną w atelier artystki fotografik. Panie z entuzjazmem zabrały się do pracy.

Teraz przed nimi czas na wydzierganie wybranego przez siebie elementu ubioru, czy to kardiganu, sukienki czy sweterka. W dalszej części projektu bohaterki wykonają czapki lub szaliki dla potrzebujących.

Na białej podłodze leży żółty, wełniany sweter. Na swterze leży kilka czerwonych tulipanów.

 

 

Cały projekt „Oczko za oczkiem” wspiera Sklep Biferno, który znajduje się w Kalwarii Zebrzydowskiej i zaopatruje Panie w najlepszej jakości włóczki, udzielając rabatu na zakup materiałów oraz przekazuje włóczki do wykonania czapek i szalików dla potrzebujących.

Koncert VIVA(ldi) THE BEATLES jest realizowane w ramach projektu  „Szukamy InicJATYWY”. Podczas koncertu usłyszymy zespół barokowy VADOVIAmente MUSICAndo, znany w Wadowicach między innymi z cyklu „Spotkania z muzyką dawną”. Grupę tworzą zaprzyjaźnieni muzycy, współpracujący z renomowanymi orkiestrami (m. in. Filharmonią Krakowską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Capellą Cracoviensis, Teatrem Bellini Catania). Zespół tworzą: Kinga Bocheńska- Szostak (skrzypce), Sandra Hejnowska (skrzypce), Barbara Szpakiewicz (skrzypce), Artur Łuczak (altówka), Joanna Pawlik (wiolonczela), Wojciech Bugajski (kontrabas) , Magdalena Chmielowska-Malec (klawesyn oraz inicjatorka projektu).

Podczas koncertu muzycy zaprezentują utwory Petera Breinera – kompozytora pochodzenia słowackiego, działającego obecnie w Anglii. Dzieła te wykorzystują tematy słynnych koncertów skrzypcowych z cyklu Cztery pory roku Antonio Vivaldiego, w połączeniu z piosenkami Beatlesów (m. in. Paperback Writer, Girl, Help!, Because, Back in the U.S.S.R).

Więcej o projektach

Współpraca

Logotyp Wadowickiej Biblioteki Publicznej w kolorach szarych i bordowych.

Wadowickie Centrum Kultury © 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem