Powrót do aktualności

Stanisław Michno (1936-2021)

Stanisław Michno podczas spektaklu pt. "Antygona" w Wadowickim Centrum Kultury

W ubiegły piątek, 10 grudnia w Krakowie został pochowany Stanisław Michno (1936-2021). Aktor w długoletniej pracy aktorskiej i reżyserskiej był przez kilka lat związany z Wadowicami. W 1999 roku został zaproszony do domu kultury by stworzyć nowy teatr młodzieżowy. Jego dziełem był Teatr Młodych „Sokół”, dla którego pisał sztuki i reżyserował spektakle. 

Pierwszym  przedstawieniem, który przygotował w Wadowicach i zaprezentował na scenie w domu kultury była „Antygona”.  Przedstawienie było reakcją na pytanie Jana Pawła II, podczas pielgrzymki w 1999 roku, czy w Wadowicach jest teatr w Sokole. Wówczas Papież  wspomniał też o „Antygonie” granej w latach 30-tych na deskach w wadowickiej Sokolni.

Michno później przygotował z młodymi wadowickimi aktorami kilka spektakli, które były nagradzane zarówno na Wadowickich Spotkaniach Teatralnych jak i na innych przeglądach. Za specjalnie napisaną sztukę o Jędrzeju Wowrze otrzymał główną nagrodę „Drewnianą Maskę” Wadowickich Spotkań Teatralnych. Kilku jego wadowickich wychowanków Teatru Młodych Sokół ukończyło wyższe szkoły teatralne i jest obecnie czynnymi aktorami.

Michno swoją karierę aktorską rozpoczynał pod koniec lat 50. Najpierw występował w Teatrze Popularnym w Grudziądzu, później Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Przez wiele lat grał na deskach krakowskich teatrów Ludowego i Bagatela, a także w teatrze w Bielsku Białej i Tarnowie. Występował też w przedstawieniach Tadeusza Kantora
w Teatrze Cricot 2. Założył swój teatra M.I.S.T., w którym reżyserował ale także grał.

Będąc członkiem słynnego zespołu aktorskiego Teatru Cricot 2 wykreował wiele istotnych ról w spektaklach Tadeusza Kantora. Zagrał w “Niech sczezną artyści”, “Nigdy tu już nie powrócę”, “Dziś są moje urodziny”. Wspólnie z częścią zespołu Teatru Cricot 2 zrealizował “Lekcję anatomii według Tadeusza Kantora debata” oraz spektakle “Manjacy” i “Ameryka, czyli nie oglądaj się za siebie” w reżyserii Andrzeja Wełmińskiego. Pośmiertnie otrzymał Odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Artysta zmarł 30 listopada 2021 r. w wieku 85 lat. Został pochowany 10 grudnia na cmentarzu Grębałów w Krakowie.

Na zdjęciu powyżej: Stanisław Michno jako aktor i reżyser  spektaklu “Antygona” Sofoklesa na scenie domu kultury w Wadowicach.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności 

Deklaracja dostępności serwisu wck.wadowice.pl

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content