ul. Teatralna 1, 34-100 Wadowice

Scena Teatralna

W Wadowickim Centrum Kultury działają grupy teatralne dla młodzieży i dorosłych. 

TEATR SOKÓŁ

Instruktor: Paweł Buszewicz

Wybierz grupę, kliknij i zapisz się na zajęcia!

Teatr Sokół ma wieloletnia tradycję, zrzesza młodzież, która podczas spotkań nie tylko szlifuje swój warsztat teatralny, ale też ma możliwość stworzenia własnego wspólnego dzieła od samych podstaw. Młodzi artyści rozwijają swoją pasję poprzez pracę ze słowem i ciałem – uczą się poprawnej dykcji, pracy nad scenariuszem, interpretacji oraz świadomości i możliwości własnego ciała.

Dykcja i wymowa, elementy ruchu scenicznego, etiudy, improwizacja, wybór tematu (tekstu) do realizacji scenicznej, praca nad tekstem, realizacja spektaklu.

Teatr działa  z przerwami w WCK od 1999 roku. Nazwa grupy nawiązuje do nazwy towarzystwa gimnastycznego „Sokół”, organizacji założonej pod koniec XIX w., której głównym zadaniem było (i jest nadal) krzewienie i promocja kultury na ziemiach naszego powiatu.

TEATR PRÓG

Instruktor: Bartosz Nowakowski

Wybierz grupę, kliknij i zapisz się na zajęcia!

TEATR PRÓG powstał w 2005 roku i nieprzerwanie tworzy pod okiem reżysera Bartosza Nowakowskiego w Wadowickim Centrum Kultury. Grupa była za każdą swoją premierę nagradzana za spektakl, muzykę, ruch lub indywidualne nagrody aktorskie na wielu festiwalach teatralnych. 

Zajęcia bazują na metodach i treningu J. Grotowskiego, W. Meyerholda, W. Stanisławskiego, kształcenia głosu i dykcji, ekspresji ruchu i tańca, muzyki i tworzenia muzycznej kompozycji, pisania scenariusza teatralnego oraz tworzenia spektaklu.

Twórczość grupy skupia się na rozmaitych zagadnieniach społecznych, a spektakle powstają na skutek rocznego procesu edukacji. Warsztaty obejmują kształcenie z zakresu aktorstwa, śpiewu, dykcji, muzyki, ruchu, tańca, filmu, animacji, plastyki i tworzenia zespołu.

Podczas dwóch semestrów uczestnicy tworzą spektakl teatralny, który w całości jest komponowany przez twórców. Młodzi artyści sami tworzą scenariusz, muzykę, teksty, narrację i fabułę spektaklu. Zajęcia wykorzystują pełen potencjał warsztatu i treningu aktora kształcąc młodych twórców tak jak w akademii teatralnej.

Każda osoba chcąca tworzyć i edukować się artystycznie na pewno znajdzie tu miejsce. Zawsze proces edukacji jest dobrany pod indywidualne potrzeby uczestników.

Reżyser, aktor, muzyk, instruktor działań fizycznych w teatrze. Ur. w Gdyni założyciel Teatru PRÓG (2005). Posiada klasyczne wykształcenie aktorskie, ukończył także Europejską Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Studiował Animację Kultury oraz Zarządzanie w Kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako aktor i tancerz pracował w takich teatrach jak: Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Teatr BioGrupa Husaina Oručevića (Bałkany), Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Royal Theatre w Plymouth (Wielka Brytania), Teatr Ekspresji i Ruchu K. Balińskiego w Gdyni, Och Teatr K. Jandy w Warszawie, Teatr Romeo Castellucci’ego (Włochy). Występował w wielu teatrach od Moskwy /Centrum Meyerholda/ do Nowego Jorku /LaMaMa Theater/. Jest szczerze oddanym muzyce fantastą teatru fizycznego i miłośnikiem nowych rozwiązań scenicznych. Jako reżyser i instruktor teatralny pracował m.in. dla: Theaterpadagogische Ausbildungkurs – niemieckiego projektu edukacji teatralnej dla pedagogów szkolnych; Małopolskiego Instytutu Kultury; Małopolskiej Fundacji Edukacji Europejskiej; Dziennego Ośrodka Socjoterapii „Siemacha” i Teatru Groteska w Krakowie. Jest współzałożycielem grupy etno-muzycznej Dream Drummers oraz Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego BioGrupa, w ramach którego pracował z młodzieżą z krajów bałkańskich po konflikcie wojennym. Pracuje także jako niezależny twórca – aktor, muzyk i reżyser.

Wadowickie Centrum Kultury © 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content