ul. Teatralna 1, 34-100 Wadowice

Scena Teatralna

W Wadowickim Centrum Kultury działają grupy teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 

PICCOLO

SOKOLIKI

Instruktorka: Monika Filipowicz

Wybierz grupę, kliknij i zapisz się na zajęcia!

Instruktorka: Monika Filipowicz

Wybierz grupę, kliknij i zapisz się na zajęcia!

Teatr to fascynująca sfera, w której dziecko ma możliwość rozwijania swojej twórczej natury, realizowania szalonych pomysłów i budowania świata, który drzemie w wyobraźni młodego miłośnika teatru.

Proces tworzenia od początku do końca przebiega przy aktywnym uczestnictwie aktorów, bo tylko wtedy mają oni poczucie sprawczości; są nie tylko odtwórcami ról, ale współtwórcami na wszystkich etapach powstawania spektaklu.

Najczęściej pracujemy, sięgając po metodę swobodnej improwizacji, z której rodzą się krótkie etiudy, później znajdujące swoje miejsce w przedstawieniu. Często sięgamy też do teatru przedmiotu – formy teatralnej, która w szczególny sposób rozwija wyobraźnię, dając możliwość tworzenia niecodziennej rzeczywistości z codziennych rzeczy. Przydzielamy przedmiotom nowe funkcje, wpisujemy w ich działanie nowy program teatralny, obsadzając utalentowane przedmioty codziennego użytku w nowych zaskakujących rolach.

Podczas zajęć teatralnych dużą wagę przywiązujemy do pracy w grupie, umiejętności współpracy na scenie i poza nią. Zgrany zespół to ogromnie ważny aspekt twórczego działania.

Nasze cotygodniowe spotkania zawierają również sporą dawkę zadań rozwijających warsztat aktorski. Ćwiczymy dykcję, uczymy się poprawnej emisji głosu, „trenujemy” interpretację tekstu i ruch sceniczny.

potkania Teatru Sokoliki to czas twórczego działania i realizacji pomysłów. Zazwyczaj zaczynamy od dłuuugich rozmów o tym, co nurtuje młodych twórców, o czym chcą mówić ze sceny, co chcą przekazać widzowi. Jeśli już wiemy o czym chcemy opowiadać – szukamy sposobu, jak to zrobić? Poszukujemy takiej formy teatralnej, aby przekaz był trafny i adekwatny do poruszanych w spektaklu tematów. Wykorzystujemy przeróżne środki wyrazu artystycznego – te zaczerpnięte z teatru dramatycznego, ale również z teatru lalek, pantomimy, teatru przedmiotu.

Często, budując przedstawienie, wychodzimy od działań  improwizowanych opartych na słowie i ruchu, aby z powstałych etiud stworzyć później spójną całość. Niekiedy bazą naszych działań jest gotowy tekst, czasem piszemy scenariusz sami. Pracujemy zespołowo, ucząc się wzajemnego szacunku i współpracy na scenie i poza nią.

Dużo miejsca w naszych teatralnych poczynaniach zajmuje doskonalenie warsztatu aktorskiego. Szlifujemy dykcję, pracujemy nad interpretacją, umiejętnością prowadzenia dialogu, ruchem scenicznym, prawidłową emisją głosu i budowaniem wyrazistych postaci scenicznych.

 

Z wykształcenia jestem aktorką, animatorką, absolwentką Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Od wielu lat prowadzę zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajmuję się również warsztatami z zakresu animacji lalek, teatru przedmiotu, gry aktora w masce oraz emisji głosu. Wykładam w Szkole Wokalno Aktorskiej w Krakowie oraz Studium Aktorskim Lart StudiO.

TEATR SOKÓŁ

Instruktor: Paweł Buszewicz

Wybierz grupę, kliknij i zapisz się na zajęcia!

Teatr Sokół ma wieloletnią tradycję, zrzesza ludzi, którzy podczas spotkań nie tylko szlifują swój warsztat teatralny, ale też mają możliwość stworzenia własnego wspólnego dzieła od samych podstaw. Młodzi artyści rozwijają swoją pasję poprzez pracę ze słowem i ciałem – uczą się poprawnej dykcji, pracy nad scenariuszem, interpretacji oraz świadomości i możliwości własnego ciała. Koncentrują się głównie na teatrze postdramatycznym, ale nie boją się sięgania do innych form i gatunków, czego dowodem może być chociażby wykorzystywanie różnorakich form przekazu, takich jak lalki czy projekcje wideo. Całości ich sztuki dopełnia muzyka, którą sami tworzą i wykonują na żywo. Zespół od kilku lat regularnie podróżuje uczestnicząc w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, w trakcie których zdobywa liczne nagrody zespołowe i indywidualne. Teatr działa w WCK od 1999 roku. Nazwa grupy nawiązuje do nazwy towarzystwa gimnastycznego „Sokół”, organizacji założonej pod koniec XIX w., której głównym zadaniem było (i jest nadal) krzewienie i promocja kultury na ziemiach naszego powiatu.

TEATR PRÓG

Instruktor: Bartosz Nowakowski

Wybierz grupę, kliknij i zapisz się na zajęcia!

Teatr PRÓG istnieje od 2005 roku w Wadowicach. Swoje spektakle prezentowaliśmy w niezliczonej ilości miejsc w Polsce i Europie, będąc gośćmi innych teatrów i festiwali. Zdobyliśmy wiele prestiżowych nagród, zarówno za spektakle, jak i indywidualnych za kreacje aktorskie, muzykę, choreografię czy reżyserię. Stanowimy zgrany zespół ludzi w różnym wieku, zakręconych na punkcie teatru – Ty także możesz dołączyć do naszej grupy. i wspólnie z nami wystąpić na deskach polskich teatrów, z którymi udało nam się podjąć współpracę. Prowadzimy edukację teatralną i artystyczną w wielu miejscach, dla różnych grup docelowych, a także bierzemy udział w interesujących projektach wspólnie z innymi teatrami amatorskimi z Polski. Niezmiennie od początku powstania, oprócz pracy scenicznej skupiamy się na pracy społecznej w wymiarze kulturowym i edukacji różnych form artystycznych.

Jestem reżyserem spektakli i założycielem Teatru PRÓG (2005) i Stowarzyszenia „Grupa PRÓG”. Posiadam klasyczne wykształcenie aktorskie, ukończyłem Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz Animację Kultury i Zarządzanie w Kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako aktor i tancerz pracowałem m.in. w takich teatrach jak: Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Teatr BioGrupa Husaina Oručevića (Bałkany), Teatr Ekspresji i Ruchu Krzysztofa Balińskiego w Gdyni, Och Teatr Krystyny Jandy w Warszawie, Teatr Romeo Castellucci’ego (Włochy). Występowałem w wielu teatrach od Moskwy /Centrum Meyerholda/ do Nowego Jorku (LaMaMa Theater). Jestem szczerze oddanym muzyce, fantastą teatru fizycznego i miłośnikiem nowych rozwiązań scenicznych.

Wadowickie Centrum Kultury © 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content