Powrót do aktualności

Projekt „Wielki Pontyfikat we wspomnieniach wadowiczan”

W sali na krzesłach, za stołami siedzą kobiety i słuchają tego co ma im do powiedzenia prowadząca spotkanie - Ania Pankiewicz - reżyserka. Na pierwszym planie widać siedzącego na krześle Marcina Kapronia - reżysera

Nasze muzeum zaangażowało się w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowany został projekt filmowy, który realizowany był dzięki wsparciu finansowemu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Projekt zakładał realizację filmu dokumentalnego przez grupę wadowiczan pod fachowym okiem twórców filmowych: Annę Pankiewicz i Marcina Kapronia działających w Fundacji Nowych Ujęć w Krakowie. W ramach projektu powstał 30-minutowy film, na który złożyły się materiały nagraniowe kręcone samodzielnie przez uczestników – bohaterów tego dokumentu. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszona została grupa związanych z miastem osób, które wyraziły chęć podzielenia się w filmie swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat roli pontyfikatu papieża Jana Pawła II w ich osobistym życiu. Uczestnicy podczas bezpłatnych spotkań warsztatowych oraz indywidualnych konsultacji zostali przygotowani do samodzielnej pracy z kamerą i zmotywowani do osobistych wspomnień. Następnie z pomocą wypożyczonego im sprzętu sami nagrywali swoje relacje odpowiednio dobierając plan filmowy, sposób ujęć, czas i miejsce realizacji. Powstałymi w ten sposób materiałami filmowymi zajęli się profesjonaliści, którzy dokonali wyboru scen i ich montażu w taki sposób, aby zbudować ciekawą warstwę narracyjną. Film, miał uroczystą premierę w wadowickim kinie “Centrum” 11 października.

Składamy także szczególne podziękowanie dla Pana Władysława Bieńka i jego portalu ITV Wadowice za udostepnienie archiwalnych filmów z papieskich pielgrzymek do Wadowic, które zostały wykorzystane w filmie.

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji Creative Commons -uznanie autorstwa 4.0.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu “Patriotyzm jutra”.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content