Powrót do aktualności

Projekt „Wielki Pontyfikat we wspomnieniach wadowiczan”

W sali na krzesłach, za stołami siedzą kobiety i słuchają tego co ma im do powiedzenia prowadząca spotkanie - Ania Pankiewicz

Nasze muzeum zaangażowało się w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowany został projekt filmowy, który realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Projekt zakłada realizację filmu dokumentalnego przez grupę wadowiczan pod fachowym okiem twórców filmowych: Annę Pankiewicz i Marcina Kapronia działających w Fundacji Nowych Ujęć w Krakowie. W ramach projektu powstanie 30-minutowy film, na który złożą się materiały nagraniowe kręcone samodzielnie przez uczestników – bohaterów tego dokumentu. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszona została grupa związanych z miastem osób, które wyraziły chęć podzielenia się w filmie swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat roli pontyfikatu papieża Jana Pawła II w ich osobistym życiu. Uczestnicy podczas bezpłatnych spotkań warsztatowych oraz indywidualnych konsultacji zostaną przygotowani do samodzielnej pracy z kamerą i zmotywowani do osobistych wspomnień. Następnie z pomocą wypożyczonego im sprzętu będą sami nagrywać swoje relacje odpowiednio dobierając plan filmowy, sposób ujęć, czas i miejsce realizacji. Powstałymi w ten sposób materiałami filmowymi zajmą się profesjonaliści, którzy dokonają wyboru scen i ich montażu w taki sposób, aby zbudować ciekawą warstwę narracyjną. Film, poprzedzony kampanią promocyjną, będzie miał uroczystą premierę w wadowickim kinie “Centrum”, a następnie zostanie udostępniony na zasadzie wolnej licencji na stronie muzeum i kanale YouTube.

Celem projektu jest pokazanie wpływy pontyfikatu św. Jana Pawła II na życie zwykłych ludzi.

Zapoczątkowany w 1978 roku pontyfikat Papieża-Polaka stanowił przełom nie tylko w historii Kościoła współczesnego ale także miał istotny wpływ na zmiany społeczno-polityczne w kraju rodzinnym Jana Pawła II. “Zstępujący” na Placu Zwycięstwa w Warszawie w roku 1979 Duch Święty “odnowił oblicze tej ziemi” będąc preludium ruchu “Solidarności”. Polski papież był dla jego krajan duchowym wsparciem w latach stanu wojennego i trudnych lat 80. Jego pielgrzymki do Polski w ciągu całego pontyfikatu były wielkimi wydarzeniami – nie tylko religijnymi, ale także kulturalnymi i społecznymi. Szczególny charakter miały spotkania Jana Pawła II z mieszkańcami jego rodzinnych Wadowic – począwszy od 1979 roku do tej najbardziej znanej i najbardziej wspominanej w roku 1999. Od początku pontyfikatu Wadowiczanie starali się na różne sposoby uczcić ten dziejowy fakt. Staraniem wadowickiej “Solidarności” utworzono w 1984 roku muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II – zalążek dzisiejszej nowoczesnej ekspozycji. Kolejne papieskie pielgrzymki do Wadowic inspirowały różne środowiska do składania rewizyt i pielgrzymowania do Rzymu. Mieszkańcy papieskiego miasta spotykali się z Janem Pawłem II na audiencjach zarówno w Watykanie jak i w Jego letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Spotkania z papieżem – podczas osobistych uroczystości z udziałem tysięcy wiernych jak i audiencji – pozostawiły w ich uczestnikach niezatarte wspomnienia.
Twórcy projektu mają nadzieje dowiedzieć się, czy wielki pontyfikat miał zasadniczy wpływ na indywidualne losy jednostek. Szczególnie interesujący wydaje się ten temat w mieście, którego współczesna historia związana jest nierozerwalnie z osobą wielkiego świętego. Zakładamy, że podczas trwania projektu, jak i w jego finalnym etapie stworzona zostanie swobodna przestrzeń do dyskusji na ten temat. 

Spotkania warsztatowe (czerwiec 2020)

Trzy spotkania warsztatowe przeprowadzone zostały w czerwcu. Pierwsze miało charakter informacyjny o działaniach i pracach planowanych w ramach projektu. Na kolejnych warsztatach uczestnicy poznawali tajniki pracy operatora filmowego, przedstawiali swoje pomysły na film i prezentowali pierwsze nagrania. 

Spotkania konsultacyjne (lipiec-sierpień 2020)

Obecnie w lipcu i sierpniu prowadzone są spotkania konsultacyjne. Medium filmu ze względu na konieczność opanowania zarówno podstaw technologicznych (obsługi kamery, kadrowania, realizacja dźwięku), jak i dobór środków wyrazu (sposób i forma wypowiedzi), wymaga stopniowego wdrażania i praktykowania, dlatego prowadzone są takie spotkania konsultacyjne.

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu “Patriotyzm jutra”.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content