Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4
Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4
Projekt pt.: “RetroKultura” to cykl działań edukacyjnych adresowanych do osób dorosłych z terenu Wadowic i okolicy. Propozycja ta czerpiąca ze spuścizny kulturowej regionu pomoże uczestnikom w zdobyciu nowej wiedzy i zainspiruje ich twórczo. W ramach zadania przeprowadzonych zostanie sześć spotkań warsztatowych, spacer edukacyjny, koncert plenerowy muzyki dawnej i wystawa czasowa, której będzie towarzyszył katalog. Bezpłatne zajęcia odbywać się będą w różnych miejscach na terenie Wadowic i okolicy, co podniesie ich atrakcyjność. Wszystkie spotkania zostaną udokumentowane filmowo i fotograficznie, a krótkie relacje z ich przebiegu zamieszczane zostaną na podstronie projektu. Wypracowane materiały i instrukcje z warsztatów zostaną bezpłatnie umieszczone w sieci na zasadzie wolnej licencji Creative Commons, a katalogi rozdystrybuowane z pomocą partnera. Różnorodność proponowanych tematów i form działania zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.
Spotkanie „Skarby w rodzinnych archiwach” poświęcone było archiwalnej fotografii, jej przechowywaniu i zabezpieczaniu. Poprowadził je znawca tematu – Krzysztof Dudek konserwator zabytków z Muzeum Historii Fotografii. W części praktycznej zaś uczestnicy pod okiem instruktorki Anity Pajor samodzielnie przygotowali drewniane ramy na fotografie w stylu retro. Pani Anita przygotowała szczegółową instrukcję, dzięki której każdy może sam wykonać taką ramę w domu. Zobacz szczegółową instrukcję.
10 -12 czerwca 2022 r.
Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4
Bohaterkami spotkania były dwie historyczne postacie – Janina Brzostowska i Ada Sari. Ich pozycja w świecie artystycznym zobowiązywała do odpowiedniej kreacji i podporządkowaniu ówczesnej modzie. Na trzydniowych warsztatach uczestnicy pod okiem projektantki i makijażystki Beaty Bojdy przygotowały się do udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Dzięki pomocy projektantki nauczyły się odpowiednio malować, układać włosy i dobierać właściwe strój do epokowej stylizacji. Profesjonalną sesję fotograficzną przygotowała i poprowadziła Iza Faber.
Beata Bojda – makijażystka, stylistka, projektantka. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu. W 2018 roku, w kategorii – Edytorial oraz w 2015 roku, w kategorii – Debiut. Wyróżniona prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon” w 2015 roku. Absolwentka wzornictwa w łódzkiej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania, gdzie obroniła się na kierunku projektowanie ubioru unikatowego, co jest widoczne w jej pracach, gdzie całość stylizacji jest równie ważna jak makijaż. Jej autorski projekt ETNO, w którym połączyła elementy sztuki ludowej, współczesną modę praz nowatorski makijaż, zyskał uznanie na całym świecie i był pokazany w londyńskiej THE BRICK LANE GALLERY, w Paryżu w ramach prezentacji sztuki i kultury polskiej oraz w kilku miastach w Polsce: w Krakowie, Ustce, Łodzi i w Bielskiej Galerii BWA. Obecnie wykładowca makijażu fashion w krakowskiej „Artystycznej Alternatywie”. Współpracuje z wieloma artystami oraz teatrem, tworząc dla nich kostiumy sceniczne. Jej najnowsze kolekcje „Ethno” oraz „Flowers of Koniaków” będą miały premierę w styczniu 2022 roku na EXPO w Dubaju. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium stworzyła cykl masek chroniących folklor ludowy, które w całości zostały zrobione z elementów charakterystycznych dla sztuki ludowej: hafty, koronka, bibułkarstwo, wyszywanki czy wycinanki z papieru.
Efekty spotkania można obejrzeć na wystawie podsumowującej projekt w jesieni
Warsztaty dwudniowe – 14, 22 czerwca 2022 r.
Kaflarnia, al. Matki Bożej Fatimskiej 66.
Tematem przewodnim spotkania, które poprowadzili wspólnie historyk Marcin Witkowski i mistrzynie z Pracowni Ceramiki Artystycznej Vector, była twórczość wadowickiego artysty rzeźbiarza Józefa Jury. Uczestnicy spotkania szukając inspiracji w dorobku artystycznym rzeźbiarza sami tworzyli własne prace ceramiczne. W pierwszym dniu ulepili ozdobne kafle z gliny, które następnie po wypaleniu poddawali szkliwieniu. Spotkanie odbyło się w malowniczym zaułku starej Kaflarni, co dodatkowo mobilizowało “twórców” do pracy. Wszyscy dzięki fachowej pomocy i wsparciu zawodowych ceramików, głównie Pani Katarzyny Rychlik, stworzyli niepowtarzalne prace. Na efekty trzeba było poczekać, ponieważ ostatni etap zakładał szkliwienie i ostateczne wypalenie pracy.
Zachęcamy do samodzielnej pracy w domu z gliną samoutwardzalną. Zobacz więcej informacji
W letni, sobotni wieczór (16 lipca 2022 r.) w starej Kaflarni w Wadowicach zorganizowany został koncert muzyki danej pt.: Vivaldi-Bach w wykonaniu zespołu zespołu VADOVIAmente MUSICAndo. Na uczcie muzycznej spotkali się : włoski kompozytor Antonio Vivaldi – zwany „rudym księdzem”, z niemieckim mistrzem Johannem Sebastianem Bachem. Zespół wykonał ich najpiękniejsze dzieła, których wspólnym mianownikiem był barokowy styl koncertujący. W partiach solowych usłyszeliśmy Kingę Bocheńską-Szostak (skrzypce) oraz Sandrę Hejnowską (skrzypce). Solistkom współtowarzyszyli pozostali członkowie grupy: Barbara Szpakiewicz (skrzypce), Artur Łuczak (altówka), Joanna Pawlik (wiolonczela oraz prowadzenie koncertu), Wojciech Bugajski (kontrabas) oraz Magdalena Chmielowska-Malec (klawesyn, spiritus movens). Muzycy są absolwentami akademii muzycznych w Krakowie i Katanii. Współpracują z renomowanymi orkiestrami (tj. Filharmonia Krakowska, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Capella Cracoviensis, Teatr Bellini Catania, Sinfonietta Cracovia, AUKSO, CORda Cracovia).
27 sierpnia 2022 r.
Spacer ścieżkami wokół rzeki Skawy w Jaroszowicach na Zbywaczówce poprowadzili geograf dr Karol Witkowski oraz historyk Marcin Witkowski. Uczestnicy dowiedzieli się m.in.: o walorach krajobrazowych doliny Skawy oraz gospodarczym wykorzystaniu rzeki i jej dopływów.
15 września 2022 r.
Tematem przewodnim spotkania było pieczywo, głównie na chleb i wypieki mączne. Uczestnicy pod okiem mistrzyni kulinarnej przygotowywali bułeczki na zakwasie, chleb drożdżowy z masłem ziołowym i proziaki. Całość spotkania dopełnił wykład na temat starych książek kucharskich, głównie tych z przełomu XIX i XX w. Każdy uczestnik otrzymał słoiczek z zakwasem i przepis na chleb.
Zajęcia poprowadziły w Inkubatorze Kuchennym w Zakrzowie Panie Zuzanna Bukowska i Marzena Sitarz ze Spółdzielni Socjalnej “Smaki Gościńca”.
Chleb pszenno-żytni na zakwasie/ bułeczki
(wg przepisu Marzeny Sitarz)
500 g mąki żytniej, 500g mąki pszennej, 300g jogurtu naturalnego, 1 łyżka soli, zakwas ok. 50g, woda
(wlewamy stopniowo do uzyskania konsystencji gęstej śmietany), dodatkowo mąka pszenna do końcowego wyrobienia ciasta
mieszamy wszystkie składniki, zostawiamy do wyrośnięcia na około 30-45 min, dodajemy mąkę pszenną w zależności od potrzeby dodajemy stopniowo, aż ciasto będzie sprężyste, miękkie i wilgotne, wyrabiamy, formujemy chleby/ bułeczki/ rogale, pieczemy w temp. 180 C aż do zarumienienia skórki.
6 października 2022 r.
Spotkanie prowadzone w sali Domu Kultury przygotowali Marcin Witkowski i Kinga Nycz. Uczestnicy wykonali makramowe liście, wysłuchali opowieści o kilimkarni we dworze Emila Zegadłowicza. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Janina Dyrcz-Rzycka, która wspominała, jak jej matka uczestniczyła w kursach kilimkarskich w Gorzeniu Górnym.
Trzy listki plecione z kolorowych sznurków
(wg pomysłu Kingi Nycz)
Podczas ostatniego spotkana uczestnicy poznawali przedwojenne instruktaże robienia zabawek i papierowych ozdób, wykorzystywanych głównie do dekoracji choinek. O sztuce dekoracji opowiadała Joanna Pytlowska-Bajak a część warsztatową poprowadziła Karolina Krzeszowska.
Ozdoba na choinkę
(wg Płomyka: tygodnika ilustrowanego dla dzieci i młodzieży z 1928 r.)
Śmiga
Wytnij dwa romby z tektury o przekątnej długiej na 11 cm, a drugiej na 4 cm, (długość boku wynosi 6 cm.) Ponadto 10 kwadratów o przekątnej długiej na 4 cm (długość boku wynosi 3 cm)
Wszystkie te figury natnij od kąta do środka w ten sposób, jak podano na rysunku, Szerokość nacięcia powinna odpowiadać grubości tektury.
Następnie oklej wszystkie figury z obu stron złotym (lub srebrnym) papierem.
Wybierz teraz barwny papier. Dobierz trzy barwy: dwie z nich będą na rombach, jedna na kwadratach. Dobrze jest dobrać barwy ciepłe na romby, a zimne na kwadraty lub na odwrót.
Barwy na romby powinny sąsiadować w skali tęczowej np. żółta i pomarańczowa, pomarańczowa i czerwona lub żółta i zielona, zielona i niebieska itp. Można też użyć papieru dwu barw jednakowych o rozmaitej jasności np. jasnoniebieskiego i ciemnoniebieskiego.
Z jednego z nich wycina się 4 romby o jednej przekątnej długiej na 9 cm, a drugiej przekątnej długiej na 4 cm. Przykleja się klejem do rombów oklejonych już złotym papierem tak, jak podano na rysunku.
Wreszcie wycina się z drugiego papieru 4 kwadraty o przekątnej długiej na 4 cm (bok długi jest na 3 cm) i przykleja się znowu na poprzedni według rysunku. Po naklejeniu gotowe romby kładzie się pod prasę. W czasie klejenia zwrócić uwagę na należyte smarowanie papieru klejem (szczególnie rogów).
Tymczasem przystępujemy do drugiej roboty. Z trzeciego papieru wycina się 10 rombów, posiadających jedną przekątną długą na 4 cm, a drugą na 2 cm. Romby te przykleja się na kwadraty w sposób podany na rysunku. Po naklejeniu kładzie się je pod prasę.
Po kilku godzinach wydobywa się romby, nacina naklejony papier w miejscu, gdzie pod nim jest nacięta tektura i zakłada się jeden rąb za drugi, na krzyż naciętymi.
Teraz wyciągasz z pod prasy kwadraty i zakładasz je nacięciami na krzyż jak romby. Następnie bierzesz nitkę, przekłuwasz po kolei rogi rombów i nawlekasz paciorki np. jeden duży, dwa małe, koraliki, jeden długi, i znów dwa małe i jeden duży. Robotę powtarzasz pięć razy i zakańczasz naprzód jednym dużym paciorkiem, a następnie złożonymi kwadratami.
W ten sposób postępujesz z czterema rogami rombów, W środku od rogu wewnętrznego złożonych rombów również powinien jeden wisior o 2/3 krótszy, niż brzeżne.
Zróbcie sobie kilka takich „śmig” dobierając różnych barw papier, paciorki i koraliki. Górny róg złożonych rombów zaopatrzyć wieszadełkiem z lacetki.
Finałem wszystkich działań podejmowanych w ramach RetroKultury są wystawa czasowa w Muzeum Miejskim i towarzyszący jej film oraz publikacja. Zaangażowanie licznych osób i bogactwo podejmowanych przez nich działań wymagało bowiem odpowiedniego podsumowania. W związku z tym przez cały czas trwania projektu prowadzona była dokumentacja filmowa i fotograficzna. Efekty spotkań w postaci ramek, ceramicznych kafli, ozdób papierowych i z opłatka oraz makramy można podziwiać zarówno na fotografiach jak i kilka w oryginale. Szczególną rolę na wystawie pełnią zdjęcia zrobione podczas sesji fotograficznej towarzyszącej spotkaniu “Artystyczne kreacje znanych wadowiczanek”.
Dla tych, którzy ie mogli uczestniczyć w warsztatach przygotowano i wydano bezpłatną publikację z instruktażami do wykorzystania podczas “twórczych jesiennych wieczorów” w gronie rodziny i znajomych.
Wystawa można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach pracy muzeum
Wstęp jest bezpłatny
Materiały fotograficzne i filmowe, instrukcje wypracowane podczas projektu i publikacja w wersji PDF udostępniane są bezpłatnie w na naszej stronie internetowej na zasadach wolnej licencji Creative Commons.
Materiały fotograficzne i filmowe, instrukcje wypracowane podczas projektu i publikacja w wersji PDF udostępniane są bezpłatnie w na naszej stronie internetowej na zasadach wolnej licencji Creative Commons.
poniedziałek: NIECZYNNE
wtorek – niedziela: 9:00 – 16:00*
*Ostatnie wejście o godz. 15:45
WAŻNE!!! 6 I, 7-10 IV, 8 VI, 15 VIII, 1 i 11 XI, 24-26 i 31 XII – muzeum NIECZYNNE
ul. Kościelna 4, 34-100 Wadowice
tel. 33 873 81 00, 730 725 036
muzeum@wck.wadowice.pl
Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności