Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4

O projekcie

Projekt pt.: “RetroKultura” to cykl działań edukacyjnych adresowanych do osób dorosłych z terenu Wadowic i okolicy. Propozycja ta czerpiąca ze spuścizny kulturowej regionu pomoże uczestnikom w zdobyciu nowej wiedzy i zainspiruje ich twórczo. W ramach zadania przeprowadzonych zostanie sześć spotkań warsztatowych, spacer edukacyjny, koncert plenerowy muzyki dawnej i wystawa czasowa, której będzie towarzyszył katalog. Bezpłatne zajęcia odbywać się będą w różnych miejscach na terenie Wadowic i okolicy, co podniesie ich atrakcyjność. Wszystkie spotkania zostaną udokumentowane filmowo i fotograficznie, a krótkie relacje z ich przebiegu zamieszczane zostaną na podstronie projektu. Wypracowane materiały i instrukcje z warsztatów zostaną bezpłatnie umieszczone w sieci na zasadzie wolnej licencji Creative Commons, a katalogi rozdystrybuowane z pomocą partnera. Różnorodność proponowanych tematów i form działania zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.

Na fotografii widać okładkę starego albumu na zdjęcia w kolorze brązowym oraz kilka czarno-białych fotografii portretowych przedstawiających osoby z przełomu wieków XIX i XX oraz z okresu międzywojennego.

Projekt RetroKultura – „Skarby w rodzinnych archiwach”

26 maja 2022 r., godz. 17.30 – 20.30

Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4

Spotkanie „Skarby w rodzinnych archiwach” poświęcone będzie archiwalnej fotografii rodzinnej, jej przechowywaniu i zabezpieczaniu.  Poprowadzi je znawca tematu – Krzysztof Dudek konserwator zabytków z Muzeum Historii Fotografii. W części praktycznej zaś uczestnicy pod okiem instruktorki Anity Pajor samodzielnie przygotują drewniane ramy na fotografie w stylu retro. Na spotkanie można przynieść swoje zdjęcia archiwalne i skonsultować ze specjalistą, jak je przechowywać, żeby zachowały się dla następnych pokoleń. Zajęcia adresowane są do osób dorosłych w wieku 30+.

Zapisy na spotkania pod numerem: 338738100 lub przez stronę strefazajec.pl

Kolorowe zdjęcie portretowe, przedstawiające kobietę z koroną z kwiatów na głowie

Projekt RetroKultura – „Artystyczne kreacje znanych wadowiczanek”

Warsztaty trzydniowe – 10, 11, 12 czerwca (piątek godz. 16.00 – 18.30, sobota, niedziela godz. 14.00 – 17. 00)

Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4

Bohaterkami spotkania będą dwie historyczne postacie – Janina Brzostowska i Ada Sari. Ich pozycja w świecie artystycznym zobowiązywała do odpowiedniej kreacji i podporządkowaniu ówczesnej modzie. Na trzydniowych warsztatach uczestnicy pod okiem stylistki Beaty Bojdy przygotują się do udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej, której efekty w postaci stylizowanych portretów zawisną w przestrzeni Muzeum Miejskiego. Profesjonalistka  ucharakteryzuje uczestników, wykona makijaż i fryzurę, pomoże w doborze strojów. Efekty pracy stylistki zostaną utrwalone podczas sesji fotograficznej prowadzonej przez Izę Faber.  Warunkiem udziału w zajęciach jest zgoda na publikację wizerunku.

Zapisy na spotkania pod numerem: 338738100 lub przez stronę strefazajec.pl

Zdjęcie przedstawia płaskorzeźbę kobiecego profilu, która wykonana został przez wadowickiego artystę rzeźbiarza Józefa Jurę.

Projekt RetroKultura – „Ceramiczne inspiracje w starej kaflarni”

Warsztaty dwudniowe – 14, 22 czerwca (wtorek, środa godz. 17.30 – 20.00)

Centrum Edukacyjne EST w Wadowicach, al. Matki Boskiej Fatimskiej 66.

Tematem przewodnim spotkania, które poprowadzą wspólnie historyk Marcin Witkowski i mistrzowie z Pracowni  Ceramiki Artystycznej  Vector,  będzie twórczość  wadowickiego artysty rzeźbiarza Józefa Jury.  Uczestnicy spotkania poszukają w bogatym dorobku artysty inspiracji do tworzenia własnych prac ceramicznych. W efekcie dwudniowych warsztatów, każdy będzie mógł pochwalić się swoim dziełem ceramicznym, które nawiązywać będzie do słynnych kafli Jury. Organizatorzy zapewniają wszystkie potrzebne materiały. 

Zapisy na spotkania pod numerem: 338738100 lub przez stronę strefazajec.pl

Ponadto w ramach projektu RetroKultura planujemy również:

  • Koncert Muzyki Dawnej zespołu „Vadoviamente Musicando” ( 16 lipca 2022 r.)
  • Tajemnice Doliny Skawy – spacer edukacyjny ( 27 sierpnia 2022 r.)
  • Tajemnice stuletnich książek kucharskich – warsztaty kulinarne (wrzesień 2022 r.)
  • Przedwojenne zabawki i ozdoby papierowe  – warsztaty (październik 2022 r.)
  • Wystawa podsumowująca działania projektowe (listopad 2022 r.)
logo: z lewej strony orzeł z godła Polski z prawej strony napis: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content