Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4

O projekcie

Projekt pt.: “RetroKultura” to cykl działań edukacyjnych adresowanych do osób dorosłych z terenu Wadowic i okolicy. Propozycja ta czerpiąca ze spuścizny kulturowej regionu pomoże uczestnikom w zdobyciu nowej wiedzy i zainspiruje ich twórczo. W ramach zadania przeprowadzonych zostanie sześć spotkań warsztatowych, spacer edukacyjny, koncert plenerowy muzyki dawnej i wystawa czasowa, której będzie towarzyszył katalog. Bezpłatne zajęcia odbywać się będą w różnych miejscach na terenie Wadowic i okolicy, co podniesie ich atrakcyjność. Wszystkie spotkania zostaną udokumentowane filmowo i fotograficznie, a krótkie relacje z ich przebiegu zamieszczane zostaną na podstronie projektu. Wypracowane materiały i instrukcje z warsztatów zostaną bezpłatnie umieszczone w sieci na zasadzie wolnej licencji Creative Commons, a katalogi rozdystrybuowane z pomocą partnera. Różnorodność proponowanych tematów i form działania zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.

przyklejanie kwiatów do ramy

Skarby w rodzinnych archiwach
26 maja 2022 r.

Spotkanie „Skarby w rodzinnych archiwach” poświęcone było archiwalnej fotografii, jej przechowywaniu i zabezpieczaniu.  Poprowadził je znawca tematu – Krzysztof Dudek konserwator zabytków z Muzeum Historii Fotografii. W części praktycznej zaś uczestnicy pod okiem instruktorki Anity Pajor samodzielnie przygotowali drewniane ramy na fotografie w stylu retro. Pani Anita przygotowała szczegółową instrukcję, dzięki której każdy może sam wykonać taką ramę w domu. Zobacz szczegółową instrukcję.

 Artystyczne kreacje znanych wadowiczanek

10 -12 czerwca 2022 r.

Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4

Bohaterkami spotkania były dwie historyczne postacie – Janina Brzostowska i Ada Sari. Ich pozycja w świecie artystycznym zobowiązywała do odpowiedniej kreacji i podporządkowaniu ówczesnej modzie. Na trzydniowych warsztatach uczestnicy pod okiem projektantki i makijażystki Beaty Bojdy przygotowały się do udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej.  Dzięki pomocy projektantki nauczyły się odpowiednio malować, układać włosy i dobierać właściwe strój do epokowej stylizacji.  Profesjonalną sesję fotograficzną przygotowała i poprowadziła Iza Faber.

Beata Bojda – makijażystka, stylistka, projektantka. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu. W 2018 roku, w kategorii – Edytorial oraz w 2015 roku, w kategorii – Debiut. Wyróżniona prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon” w 2015 roku. Absolwentka wzornictwa w łódzkiej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania, gdzie obroniła się na kierunku projektowanie ubioru unikatowego, co jest widoczne w jej pracach, gdzie całość stylizacji jest równie ważna jak makijaż. Jej autorski projekt ETNO, w którym połączyła elementy sztuki ludowej, współczesną modę praz nowatorski makijaż, zyskał uznanie na całym świecie i był pokazany w londyńskiej THE BRICK LANE GALLERY, w Paryżu w ramach prezentacji  sztuki i kultury polskiej oraz w kilku miastach w Polsce: w Krakowie, Ustce, Łodzi i  w Bielskiej Galerii BWA. Obecnie wykładowca makijażu fashion w krakowskiej „Artystycznej Alternatywie”. Współpracuje z wieloma artystami oraz teatrem, tworząc dla nich kostiumy sceniczne. Jej najnowsze kolekcje „Ethno” oraz „Flowers of Koniaków” będą miały premierę w styczniu 2022 roku  na EXPO w Dubaju. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium stworzyła cykl  masek chroniących folklor ludowy, które w całości zostały zrobione z elementów charakterystycznych dla sztuki ludowej: hafty, koronka, bibułkarstwo, wyszywanki czy wycinanki z papieru.

Efekty spotkania można  obejrzeć na wystawie podsumowującej projekt w jesieni

kobieta z kwiatami na głowie
kobieta w toczku na głowie
Kobieta w nakryciu głowy
kobieta w kreacji zdobionej cekinami
Blondynka ubrana w jasną sukienkę i trzymającą w ręku kwiaty
Kobieta w czarnej sukience w małym kapeluszu z kolią sztuczną
Kobieta ubrana w czarną błyszczącą bluzkę i czarny toczek na głowie
pudełko pełne prace ceramicznych przygotowanych do wypalenia

 Ceramiczne inspiracje w starej kaflarni

Warsztaty dwudniowe – 14, 22 czerwca 2022 r.

Kaflarnia, al. Matki Bożej Fatimskiej 66.

Tematem przewodnim spotkania, które poprowadzili wspólnie historyk Marcin Witkowski i mistrzynie z Pracowni  Ceramiki Artystycznej  Vector,  była twórczość  wadowickiego artysty rzeźbiarza Józefa Jury.  Uczestnicy spotkania szukając inspiracji w dorobku artystycznym rzeźbiarza sami tworzyli własne prace ceramiczne. W pierwszym dniu ulepili ozdobne kafle z gliny, które następnie po wypaleniu poddawali szkliwieniu. Spotkanie odbyło się w malowniczym zaułku starej Kaflarni, co dodatkowo mobilizowało “twórców” do pracy. Wszyscy dzięki fachowej pomocy i wsparciu zawodowych ceramików, głównie Pani Katarzyny Rychlik, stworzyli niepowtarzalne prace. Na efekty trzeba było poczekać, ponieważ ostatni etap zakładał szkliwienie i ostateczne wypalenie pracy.

Zachęcamy do samodzielnej pracy w domu z gliną samoutwardzalną. Zobacz więcej informacji

Widok na salę koncertową

Koncert VIVALDI – BACH

W letni, sobotni wieczór (16 lipca 2022 r.) w starej Kaflarni w Wadowicach zorganizowany został koncert muzyki danej pt.: Vivaldi-Bach w wykonaniu zespołu  zespołu VADOVIAmente  MUSICAndo.  Na uczcie muzycznej spotkali się : włoski kompozytor Antonio Vivaldi – zwany  „rudym księdzem”,  z niemieckim mistrzem Johannem Sebastianem Bachem. Zespół wykonał ich najpiękniejsze dzieła, których wspólnym mianownikiem był barokowy styl koncertujący.  W  partiach solowych usłyszeliśmy  Kingę Bocheńską-Szostak (skrzypce) oraz Sandrę Hejnowską (skrzypce). Solistkom współtowarzyszyli pozostali członkowie grupy: Barbara Szpakiewicz (skrzypce), Artur Łuczak (altówka), Joanna Pawlik (wiolonczela oraz prowadzenie koncertu), Wojciech Bugajski (kontrabas) oraz Magdalena Chmielowska-Malec (klawesyn, spiritus movens). Muzycy są absolwentami akademii muzycznych w Krakowie i  Katanii. Współpracują z renomowanymi  orkiestrami (tj. Filharmonia Krakowska, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Capella Cracoviensis, Teatr Bellini Catania, Sinfonietta Cracovia, AUKSO, CORda Cracovia).

Spacer „Tajemnice Doliny Skawy”

27 sierpnia 2022 r.

Spacer ścieżkami wokół rzeki Skawy w Jaroszowicach na Zbywaczówce poprowadzili geograf dr Karol Witkowski oraz historyk Marcin Witkowski. Uczestnicy dowiedzieli się m.in.: o walorach krajobrazowych doliny Skawy oraz gospodarczym wykorzystaniu rzeki i jej dopływów.

Tajemnice stuletnich książek kucharskich

15 września 2022 r.

Tematem przewodnim spotkania było pieczywo, głównie na chleb i wypieki mączne. Uczestnicy pod okiem mistrzyni kulinarnej przygotowywali bułeczki na zakwasie, chleb drożdżowy z masłem ziołowym i proziaki.  Całość spotkania dopełnił wykład na temat  starych książek kucharskich, głównie tych z przełomu XIX i XX w. Każdy uczestnik otrzymał słoiczek z zakwasem i przepis na chleb.

Zajęcia poprowadziły w Inkubatorze Kuchennym w Zakrzowie  Panie Zuzanna Bukowska i Marzena Sitarz ze Spółdzielni Socjalnej “Smaki Gościńca”.

Chleb pszenno-żytni na zakwasie/ bułeczki
500 g mąki żytniej, 500g mąki pszennej, 300g jogurtu naturalnego, 1 łyżka soli, zakwas ok. 50g, woda
(wlewamy stopniowo do uzyskania konsystencji gęstej śmietany), dodatkowo mąka pszenna do końcowego wyrobienia ciasta

mieszamy wszystkie składniki, zostawiamy do wyrośnięcia na około 30-45 min, dodajemy mąkę pszenną w zależności od potrzeby dodajemy stopniowo, aż ciasto będzie sprężyste, miękkie i wilgotne, wyrabiamy, formujemy chleby/ bułeczki/ rogale, pieczemy w temp. 180 C aż do zarumienienia skórki.

Przedwojenna kilimkarnia u poety Emila Zegadłowicza  – warsztaty z makramy

6 października, godz. 17.30 – 21.30

Spotkanie rozpocznie się opowieścią o działalności Zegadłowiczów wśród lokalnej społeczności. W części praktycznej uczestnicy pod okiem wykwalifikowanego instruktora wykonają samodzielnie makramowe pióra. Jest to starożytna sztuka wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy szydełka. Zajęcia adresowane są do osób dorosłych w wieku 30+. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Miejsce spotkania: Wadowickie Centrum Kultury

Prowadząca: Kinga Nycz

Ilość miejsc – 10 osób

Wstęp bezpłatny

Zapisy przez strefę zajęć od 21 września b.r.

Ponadto w ramach projektu RetroKultura planujemy również:

  • Przedwojenna kilimkarnia u poety Emila Zegadłowicza (6 października 2022 r.)
  • Przedwojenne zabawki i ozdoby papierowe  ( 18 października 2022 r.)
  • Wystawa podsumowująca działania projektowe (listopad 2022 r.)
logo: z lewej strony orzeł z godła Polski z prawej strony napis: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem