O projekcie

Projekt pt.: “RetroKultura” to cykl działań edukacyjnych adresowanych do osób dorosłych z terenu Wadowic i okolicy. Propozycja ta czerpiąca ze spuścizny kulturowej regionu pomoże uczestnikom w zdobyciu nowej wiedzy i zainspiruje ich twórczo. W ramach zadania przeprowadzonych zostanie sześć spotkań warsztatowych, spacer edukacyjny, koncert plenerowy muzyki dawnej i wystawa czasowa, której będzie towarzyszył katalog. Bezpłatne zajęcia odbywać się będą w różnych miejscach na terenie Wadowic i okolicy, co podniesie ich atrakcyjność. Wszystkie spotkania zostaną udokumentowane filmowo i fotograficznie, a krótkie relacje z ich przebiegu zamieszczane zostaną na podstronie projektu. Wypracowane materiały i instrukcje z warsztatów zostaną bezpłatnie umieszczone w sieci na zasadzie wolnej licencji Creative Commons, a katalogi rozdystrybuowane z pomocą partnera. Różnorodność proponowanych tematów i form działania zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.

przyklejanie kwiatów do ramy

Skarby w rodzinnych archiwach
26 maja 2022 r.

Spotkanie „Skarby w rodzinnych archiwach” poświęcone było archiwalnej fotografii, jej przechowywaniu i zabezpieczaniu.  Poprowadził je znawca tematu – Krzysztof Dudek konserwator zabytków z Muzeum Historii Fotografii. W części praktycznej zaś uczestnicy pod okiem instruktorki Anity Pajor samodzielnie przygotowali drewniane ramy na fotografie w stylu retro. Pani Anita przygotowała szczegółową instrukcję, dzięki której każdy może sam wykonać taką ramę w domu. Zobacz szczegółową instrukcję.

 Artystyczne kreacje znanych wadowiczanek

10 -12 czerwca 2022 r.

Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4

Bohaterkami spotkania były dwie historyczne postacie – Janina Brzostowska i Ada Sari. Ich pozycja w świecie artystycznym zobowiązywała do odpowiedniej kreacji i podporządkowaniu ówczesnej modzie. Na trzydniowych warsztatach uczestnicy pod okiem projektantki i makijażystki Beaty Bojdy przygotowały się do udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej.  Dzięki pomocy projektantki nauczyły się odpowiednio malować, układać włosy i dobierać właściwe strój do epokowej stylizacji.  Profesjonalną sesję fotograficzną przygotowała i poprowadziła Iza Faber.

Beata Bojda – makijażystka, stylistka, projektantka. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu. W 2018 roku, w kategorii – Edytorial oraz w 2015 roku, w kategorii – Debiut. Wyróżniona prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon” w 2015 roku. Absolwentka wzornictwa w łódzkiej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania, gdzie obroniła się na kierunku projektowanie ubioru unikatowego, co jest widoczne w jej pracach, gdzie całość stylizacji jest równie ważna jak makijaż. Jej autorski projekt ETNO, w którym połączyła elementy sztuki ludowej, współczesną modę praz nowatorski makijaż, zyskał uznanie na całym świecie i był pokazany w londyńskiej THE BRICK LANE GALLERY, w Paryżu w ramach prezentacji  sztuki i kultury polskiej oraz w kilku miastach w Polsce: w Krakowie, Ustce, Łodzi i  w Bielskiej Galerii BWA. Obecnie wykładowca makijażu fashion w krakowskiej „Artystycznej Alternatywie”. Współpracuje z wieloma artystami oraz teatrem, tworząc dla nich kostiumy sceniczne. Jej najnowsze kolekcje „Ethno” oraz „Flowers of Koniaków” będą miały premierę w styczniu 2022 roku  na EXPO w Dubaju. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium stworzyła cykl  masek chroniących folklor ludowy, które w całości zostały zrobione z elementów charakterystycznych dla sztuki ludowej: hafty, koronka, bibułkarstwo, wyszywanki czy wycinanki z papieru.

Efekty spotkania można  obejrzeć na wystawie podsumowującej projekt w jesieni

kobieta z kwiatami na głowie
kobieta w toczku na głowie
Kobieta w nakryciu głowy
kobieta w kreacji zdobionej cekinami
Blondynka ubrana w jasną sukienkę i trzymającą w ręku kwiaty
Kobieta w czarnej sukience w małym kapeluszu z kolią sztuczną
Kobieta ubrana w czarną błyszczącą bluzkę i czarny toczek na głowie
pudełko pełne prace ceramicznych przygotowanych do wypalenia

 Ceramiczne inspiracje w starej kaflarni

Warsztaty dwudniowe – 14, 22 czerwca 2022 r.

Kaflarnia, al. Matki Bożej Fatimskiej 66.

Tematem przewodnim spotkania, które poprowadzili wspólnie historyk Marcin Witkowski i mistrzynie z Pracowni  Ceramiki Artystycznej  Vector,  była twórczość  wadowickiego artysty rzeźbiarza Józefa Jury.  Uczestnicy spotkania szukając inspiracji w dorobku artystycznym rzeźbiarza sami tworzyli własne prace ceramiczne. W pierwszym dniu ulepili ozdobne kafle z gliny, które następnie po wypaleniu poddawali szkliwieniu. Spotkanie odbyło się w malowniczym zaułku starej Kaflarni, co dodatkowo mobilizowało “twórców” do pracy. Wszyscy dzięki fachowej pomocy i wsparciu zawodowych ceramików, głównie Pani Katarzyny Rychlik, stworzyli niepowtarzalne prace. Na efekty trzeba było poczekać, ponieważ ostatni etap zakładał szkliwienie i ostateczne wypalenie pracy.

Zachęcamy do samodzielnej pracy w domu z gliną samoutwardzalną. Zobacz więcej informacji

Widok na salę koncertową

Koncert VIVALDI – BACH

W letni, sobotni wieczór (16 lipca 2022 r.) w starej Kaflarni w Wadowicach zorganizowany został koncert muzyki danej pt.: Vivaldi-Bach w wykonaniu zespołu  zespołu VADOVIAmente  MUSICAndo.  Na uczcie muzycznej spotkali się : włoski kompozytor Antonio Vivaldi – zwany  „rudym księdzem”,  z niemieckim mistrzem Johannem Sebastianem Bachem. Zespół wykonał ich najpiękniejsze dzieła, których wspólnym mianownikiem był barokowy styl koncertujący.  W  partiach solowych usłyszeliśmy  Kingę Bocheńską-Szostak (skrzypce) oraz Sandrę Hejnowską (skrzypce). Solistkom współtowarzyszyli pozostali członkowie grupy: Barbara Szpakiewicz (skrzypce), Artur Łuczak (altówka), Joanna Pawlik (wiolonczela oraz prowadzenie koncertu), Wojciech Bugajski (kontrabas) oraz Magdalena Chmielowska-Malec (klawesyn, spiritus movens). Muzycy są absolwentami akademii muzycznych w Krakowie i  Katanii. Współpracują z renomowanymi  orkiestrami (tj. Filharmonia Krakowska, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Capella Cracoviensis, Teatr Bellini Catania, Sinfonietta Cracovia, AUKSO, CORda Cracovia).

Spacer „Tajemnice Doliny Skawy”

27 sierpnia 2022 r.

Spacer ścieżkami wokół rzeki Skawy w Jaroszowicach na Zbywaczówce poprowadzili geograf dr Karol Witkowski oraz historyk Marcin Witkowski. Uczestnicy dowiedzieli się m.in.: o walorach krajobrazowych doliny Skawy oraz gospodarczym wykorzystaniu rzeki i jej dopływów.

Tajemnice stuletnich książek kucharskich

15 września 2022 r.

Tematem przewodnim spotkania było pieczywo, głównie na chleb i wypieki mączne. Uczestnicy pod okiem mistrzyni kulinarnej przygotowywali bułeczki na zakwasie, chleb drożdżowy z masłem ziołowym i proziaki.  Całość spotkania dopełnił wykład na temat  starych książek kucharskich, głównie tych z przełomu XIX i XX w. Każdy uczestnik otrzymał słoiczek z zakwasem i przepis na chleb.

Zajęcia poprowadziły w Inkubatorze Kuchennym w Zakrzowie  Panie Zuzanna Bukowska i Marzena Sitarz ze Spółdzielni Socjalnej “Smaki Gościńca”.

Chleb pszenno-żytni na zakwasie/ bułeczki
(wg przepisu Marzeny Sitarz)

500 g mąki żytniej, 500g mąki pszennej, 300g jogurtu naturalnego, 1 łyżka soli, zakwas ok. 50g, woda
(wlewamy stopniowo do uzyskania konsystencji gęstej śmietany), dodatkowo mąka pszenna do końcowego wyrobienia ciasta

mieszamy wszystkie składniki, zostawiamy do wyrośnięcia na około 30-45 min, dodajemy mąkę pszenną w zależności od potrzeby dodajemy stopniowo, aż ciasto będzie sprężyste, miękkie i wilgotne, wyrabiamy, formujemy chleby/ bułeczki/ rogale, pieczemy w temp. 180 C aż do zarumienienia skórki.

Przedwojenna kilimkarnia u poety Emila Zegadłowicza  – warsztaty z makramy

6 października 2022 r.

Spotkanie prowadzone w sali Domu Kultury przygotowali Marcin Witkowski i Kinga Nycz. Uczestnicy wykonali makramowe liście, wysłuchali opowieści o kilimkarni we dworze Emila Zegadłowicza. W spotkaniu uczestniczyła również  Pani Janina Dyrcz-Rzycka, która wspominała, jak jej matka uczestniczyła w kursach kilimkarskich w Gorzeniu Górnym.

Trzy listki plecione z kolorowych sznurków
(wg pomysłu Kingi Nycz)

  1. Przygotowujemy sznurki różnej długości
    – krótsze (19 cm) w trzech kolorach, każdego po 54 szt.
    – dłuższe (70 cm) w trzech kolorach, po jednej sztuce
  2. Sznurek dłuższy składamy na pół tworząc główną oś naszego liścia i mocujemy go do kawałka drewna lub grubszej gałązki.
  3. Krótszy sznurek składamy na połowę i układamy do pętli sznurka z prawej strony. Przez powstałą z lewej strony pętlę przeciągamy sznurki, jak na zdjęciu.
  4. Układamy sznurki w jednej linii. Następnie pociągamy boczne sznurki z dwóch stron i zaciągamy węzeł. W ten sposób układamy wszystkie małe sznurki.
  5. W następnym rzędzie możemy zmienić stronę. Jeśli pierwszy sznurek był ułożony z prawej strony głównej osi, to kolejny można położyć teraz z lewej strony.
  6. Powtarzamy wszystkie czynności stopniowo idąc w dół. Aby przesuwać pasma do góry, przytrzymujemy pionowy sznurek jedną ręką, a drugą przeciągamy węzły do góry.
  7. Po wywiązaniu wszystkich sznurków rozczesujemy je delikatnie grzebieniem zaczynając od rozczesania końcówek. Aby uzyskać tę piękną, miękką grzywkę, rozczesujemy kilka razy w jednym miejscu.
    Następnie formułujemy z nitek kształt liścia.
  8. Wszystkie czynności powtarzamy tworząc kolejne liście.
  9. Liście powinniśmy usztywnić lakierem do włosów, najlepiej postarzając czynność kilka razy. Możemy każdą warstwę wysuszyć np. suszarką do włosów, aby skrócić czas oczekiwania na gotową pracę.
czanka z papieru

Przedwojenne zabawki i ozdoby papierowe

18 października 2022

Podczas ostatniego spotkana uczestnicy poznawali przedwojenne instruktaże robienia zabawek i papierowych ozdób, wykorzystywanych głównie do dekoracji choinek. O sztuce dekoracji opowiadała Joanna Pytlowska-Bajak a część warsztatową poprowadziła Karolina Krzeszowska.

 

wisząca forma zrobione z koralików i barwnych rombów

Ozdoba na choinkę

(wg Płomyka: tygodnika ilustrowanego dla dzieci i młodzieży z 1928 r.)

Śmiga

Wytnij dwa romby z tektury o przekątnej długiej na 11 cm, a drugiej na 4 cm, (długość boku wynosi 6 cm.) Ponadto 10 kwadratów o przekątnej długiej na 4 cm (długość boku wynosi 3 cm)

Wszystkie te figury natnij od kąta do środka w ten sposób, jak podano na rysunku, Szerokość nacięcia powinna odpowiadać grubości tektury.

Następnie oklej wszystkie figury z obu stron złotym (lub srebrnym) papierem.

Wybierz teraz barwny papier. Dobierz trzy barwy: dwie z nich będą na rombach, jedna na kwadratach. Dobrze jest dobrać barwy ciepłe na romby, a zimne na kwadraty lub na odwrót.

Barwy na romby powinny sąsiadować w skali tęczowej np. żółta i pomarańczowa, pomarańczowa i czerwona lub żółta i zielona, zielona i niebieska itp. Można też użyć papieru dwu barw jednakowych o rozmaitej jasności np. jasnoniebieskiego i ciemnoniebieskiego.

Z jednego z nich wycina się 4 romby o jednej przekątnej długiej na 9 cm, a drugiej przekątnej długiej na 4 cm. Przykleja się klejem do rombów oklejonych już złotym papierem tak, jak podano na rysunku.

Wreszcie wycina się z drugiego papieru 4 kwadraty o przekątnej długiej na 4 cm (bok długi jest na 3 cm) i przykleja się znowu na poprzedni według rysunku. Po naklejeniu gotowe romby kładzie się pod prasę. W czasie klejenia zwrócić uwagę na należyte smarowanie papieru klejem (szczególnie rogów).

Tymczasem przystępujemy do drugiej roboty. Z trzeciego papieru wycina się 10 rombów, posiadających jedną przekątną długą na 4 cm, a drugą na 2 cm. Romby te przykleja się na kwadraty w sposób podany na rysunku. Po naklejeniu kładzie się je pod prasę.

Po kilku godzinach wydobywa się romby, nacina naklejony papier w miejscu, gdzie pod nim jest nacięta tektura i zakłada się jeden rąb za drugi, na krzyż naciętymi.

Teraz wyciągasz z pod prasy kwadraty i zakładasz je nacięciami na krzyż jak romby. Następnie bierzesz nitkę, przekłuwasz po kolei rogi rombów i nawlekasz paciorki np. jeden duży, dwa małe, koraliki, jeden długi, i znów dwa małe i jeden duży. Robotę powtarzasz pięć razy i zakańczasz naprzód jednym dużym paciorkiem, a następnie złożonymi kwadratami.

W ten sposób postępujesz z czterema rogami rombów, W środku od rogu wewnętrznego złożonych rombów również powinien jeden wisior o 2/3 krótszy, niż brzeżne.

Zróbcie sobie kilka takich „śmig” dobierając różnych barw papier, paciorki i koraliki. Górny róg złożonych rombów zaopatrzyć wieszadełkiem z lacetki.

Wystawa i film dokumentujący
7-28 listopada 2022

Finałem wszystkich działań podejmowanych w ramach RetroKultury są wystawa czasowa w Muzeum Miejskim i towarzyszący jej film oraz publikacja. Zaangażowanie licznych osób i bogactwo podejmowanych przez nich działań wymagało bowiem odpowiedniego podsumowania. W związku z tym przez cały czas trwania projektu prowadzona była dokumentacja filmowa i fotograficzna. Efekty spotkań w postaci ramek, ceramicznych kafli, ozdób papierowych i z opłatka oraz makramy można podziwiać zarówno na fotografiach jak i kilka w oryginale. Szczególną rolę na wystawie pełnią zdjęcia zrobione podczas sesji fotograficznej towarzyszącej spotkaniu “Artystyczne kreacje znanych wadowiczanek”.

Dla tych, którzy ie mogli uczestniczyć w warsztatach przygotowano i wydano bezpłatną publikację z instruktażami do wykorzystania podczas “twórczych jesiennych wieczorów” w gronie rodziny i znajomych.

Wystawa można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach pracy muzeum

Wstęp jest bezpłatny

Materiały fotograficzne i filmowe, instrukcje wypracowane podczas projektu i publikacja w wersji PDF udostępniane są bezpłatnie w na naszej stronie internetowej na zasadach wolnej licencji Creative Commons. 

Materiały fotograficzne i filmowe, instrukcje wypracowane podczas projektu i publikacja w wersji PDF udostępniane są bezpłatnie w na naszej stronie internetowej na zasadach wolnej licencji Creative Commons. 

 

orzeł i napis MKIDN

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content