ul. Teatralna 1, 34-100 Wadowice

Powrót do aktualności

Prawie milion na SOWĘ w Wadowicach

Za dwa lata w Wadowicach na terenie dworca kolejowego powstanie strefa swobodnego eksperymentowania. Przyznany w ubiegły poniedziałek grant w postaci interaktywnej ekspozycji i materiałów do naukowych doświadczeń trafi do Wadowic w ramach pilotażowego projektu Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, w skrócie SOWA. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Edukacji.  

Podczas otwarcia pilotażowej SOWY w Piotrkowie Trybunalskim, Robert Firmhofer dyrektor Centrum Nauki Kopernik, potwierdził oficjalnie przyjęcie wadowickiego projektu do realizacji.

Wadowice znalazły się wśród 32 miast z całej Polski, w których powstaną otwarte mini-centra nauki. Wadowicka SOWA ma ruszyć w drugiej połowie 2023 roku w nowo wybudowanej części dworca kolejowego. W Małopolsce oprócz Wadowic grant przyznano Brzesku.

Czym jest SOWA? Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to interaktywna wystawa 18 eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania podczas kreatywnych zajęć dla uczniów. Wystawa została zaprojektowana przez Centrum Nauki Kopernik, gdzie wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie.

Oprócz interaktywnej ekspozycji, w SOWIE przewidziano tzw. Majsternię – przestrzeń, w której młodzież będzie samodzielnie podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie czy inżynieryjne. Będzie tam można samemu skonstruować np. zamek do drzwi lub zbudować magnetyczny tor. W Majsterni dostępne będą wszystkie akcesoria potrzebne do wykonania zadania i instrukcja wykonania.

Ponadto Wadowickie Centrum Kultury będzie brało udział w programach realizowanych przez Centrum Kopernik, takich jak Klub Młodego Odkrywcy czy program edukacji kosmicznej realizowany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną. Szacunkowy koszt przekazanych eksponatów i materiałów wystawowych to prawie 1 milion złotych.

Na zdjęciu powyżej: Piotr Wyrobiec, dyrektor WCK i Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, w Piotrkowie Trybunalskim podczas wręczania dyplomów  potwierdzających kwalifikację Wadowic do programu pilotażowego SOWA.

 

Wadowickie Centrum Kultury © 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content