ul. Teatralna 1, 34-100 Wadowice

XI Przegląd Filmów Górskich

29.02 – 1.03.2020 – Wadowice

 

Zobacz program

Spotkanie ludzi gór w Wadowicach

Przegląd Filmów Górskich

Maraton filmowy, wspaniali goście, spotkania, bieg górski, konkursy z cennymi nagrodami, warsztaty, stoiska branżowe, pyszne jedzenie i niezapomniana atmosfera. To wszystko odbyło się w  weekend na przełomie lutego i marca w Wadowickim Centrum Kultury.

W tym roku świętowaliśmy 40. rocznicę zdobycia Mount Everestu zimą przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. W programie nie zabrakło akcentów nawiązujących do tego wydarzenia. 

 

Program 11. Przeglądu Filmów Górskich

29 lutego - sala teatralna

10:00 – Wadowicki Everest, czyli jak z Beskidu Małego zrobić Himalaje? Wystarczy przebiec 8848 m na Leskowiec – prowadzenie biegu „Wichry Beskidu” – start z Pętli w Ponikwi o godz. 10:00 

14:00 – Otwarcie festiwalu i prezentacja sponsorów
14:10 – The Weight of Water – USA – 79 min (Grand Prix 2019)
15:30 – Reel Rock 13:Queen Maud Land – Antarktyda – 27 min

16:00 – 16:20 Przerwa

16:20 – Pathan Project – Francja – 44 min
17:05 – Tierra del Viento – Wielka Brytania – 18 min
17:25 – Spotkanie z Patrycją Bereznowską. Prowadzenie: Krzysztof Kozik Kozieł

18:35 – 19:00 Przerwa

19:00 – Frenchy – USA – 15 min
19:15 – Spectre Expedition. To the End of the Earth – Wielka Brytania, 49 min (Najlepszy Film o Górach Wysokich 2019)
20:10 – Spotkanie z Andrzejem Bargielem

29 lutego - sala kameralna - wstęp wolny

14:30 – „Wokół Everestu. Jak zorganizować trekking niezależny w Himalajach Nepalu?” Spotkanie z Agnieszką Matusiak i Tamarą Wiecheć

16:30 – „Szczęście w górach! Dzikie wojaże z widokiem na Kaukaz”. Spotkanie z Agą Wielińską

22:00 – Integracja ludzi gór – sala kameralna 

1 marca - sala teatralna

14:00 – Otwarcie drugiego dnia festiwalu
14:05 – Viacruxis – Hiszpania – 11 min
14:15 – Surf The Line – Francja – 53 min

15:10 – 15:30 Przerwa

15:30 – Ostatnia Góra – Polska – 83 min
17:00 – „Piekło mnie nie chciało” spotkanie z Krzysztofem Wielickim, Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim. Prowadzenie: Ilona Łęcka

18:30 – 19:00 – przerwa

19:00 – „Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019 Bhutan, Pakistan, Kaszmir, Indie, Nepal”: spotkanie z Bartoszem Malinowskim

1 marca - sala kameralna - wstęp wolny

15:30 „Dwunastolatek, który w rekordowym tempie wszedł i zjechał na nartach z Mont Blanc” – spotkanie z Alexandrem Piegzą. Prowadzenie: Krzysztof Kozik Kozieł

Goście specjalni 11. Przeglądu Filmów Górskich

Patrycja Bereznowska

Lekkoatletka uprawiająca biegi długodystansowe. Specjalizująca się w biegu 24-godzinnym. Mistrzyni Badwater 135 - ultramaratonu o dystansie 217 km odbywającym się w Dolinie Śmierci. Jej największe osiągnięcia to: nieoficjalny rekord świata w biegu 48 h w Atenach (Grecja) w 2018 r. – 401 km oraz zwycięstwo w kategorii Open; rekord świata w biegu 24 h podczas Mistrzostw Świata w Belfaście (Irlandia) w 2017 r. – 259,991 km oraz I miejsce indywidualnie oraz I miejsce Mistrzostw Świata Masters; I miejsce Open i rekord Polski w biegu na dystansie 100 mil, 14h 58min 15s 2018/2019 Niemcy; I miejsce indywidualnie Mistrzostwa Europy w biegu 24 h w Timisoarze (Rumunia) w 2018 r. oraz I miejsce drużynowo; tytuł najlepszej ultramaratonki na świecie w 2017 r. przyznany przez IAU Światową Organizację Ultramaratonów; I miejsce w kategorii kobiet w Spartatlonie 246 km z Aten do Sparty i rekord trasy kobiet 24h 48min 18s; I miejsce indywidualnie Mistrzostw Europy w biegu 24 h w Albi (Francja) w 2016 r. oraz II miejsce drużynowo oraz drużynowy rekord Polski kobiet – 701,429 km.

Ilona Łęcka

Polonistka, redaktorka i dziennikarka. Współpracuje z portalem wspinanie.pl i z Outdoor Magazynem, prowadzi autorskiego bloga ilonalecka.pl, współorganizuje Krakowski Festiwal Górski. Publikowała w „Taterniku”, „Tatrach”, „Polish Caving”. Redaktorka książek górskich i podróżniczych, autorka esejów, opracowań poświęconych kulturze górskiej oraz ponad sześćdziesięciu recenzji o tej tematyce. Ceni energię spotkań autorskich i wywiadów: rozmawiała między innymi z Denisem Urubko, Bernardette McDonald, Justyną Kowalczyk, Krzysztofem Starnawskim, Piotrem Pustelnikiem i Anną Kamińską, Andym Kirkpatrickiem i Jimem Herringtonem.

Andrzej Bargiel

Skialpinista, biegacz górski i himalaista. Pierwszy człowiek na świecie, który zjechał na nartach z K2. Trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, rekordzista świata w biegu na Elbrus oraz pierwszy Polak, któremu w 2013 r. udało się zdobyć ośmiotysięcznik Shishapangma na nartach oraz zjechać z jego wierzchołka. Ustanowił rekordowy czas wejścia na szczyt Manaslu i jako drugi człowiek w historii zjechał z tego szczytu na nartach do bazy. W 2015 r. jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z Broad Peak, a w kolejnym roku pobił o 12 dni rekord ustanowiony przez Denisa Urubko i Andreja Mołotowa w zdobyciu pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR tzw. Śnieżnej Pantery.

Krzysztof Wielicki

Wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Członek prestiżowego The Explorers Club. To legenda himalaizmu, obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów. Jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Leszkiem Cichym) zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Również jako pierwszy wszedł na Lhotse (samotnie, zimą i w gorsecie, który musiał nosić po uszkodzeniu kręgosłupa). Zimą wspiął się również na Kanczendzongę (1986 roku wraz z Jerzym Kukuczką). Samotnie, w ciągu jednej doby pokonał drogę baza - szczyt - baza na Broad Peak. Wielicki był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. Jedną z ostatnich nagród było wyróżnienie księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018). W 2019 roku otrzymał Złotego Czekana - potocznie zwanego wspinaczkowym Oscarem - za całokształt dokonań wspinaczkowych.

Bartosz Malinowski

Przewodnik górski, organizator trekkingów i wypraw wysokogórskich. Pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015 - 2019 w ramach którego przemierzył i wytyczył ponad 4000 km trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Bhutanu. Zorganizował i poprowadził ponad 60 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich.

Dariusz Kortko
i Marcin Pietraszewski

Duet, który na swym koncie ma bestsellerową biografię Jerzego Kukuczki. To właśnie od premiery ich książki polski rynek wydawniczy owładnęła moda na literaturę górską! Autorzy napisali wspólnie także biografię Mirosława Hermaszewskiego Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos. Teraz znowu wrócili w góry pisząc reporterską biografię Krzysztofa Wielickiego. Na co dzień pracują w katowickim oddziale Gazety Wyborczej

Festiwalowe filmy

Nagradzane prestiżowymi wyróżnieniami filmy dostępne dzięki organizatorom  Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju

The Weight of Water

Grand Prize & Best Film Mountain Sports; Banff Mountain Film festival Audience Choice, Lądek Zdrój - Grand Prix 2019

W 1938 roku trójka młodych Francuzów wybrała się na zachód Stanów Zjednoczonych z kajakami, kamerami i piwem. Ich plan był śmiały, a może nawet szalony: chcieli jako pierwsi spłynąć dzikimi rzekami Green i Colorado.

Click here

Reel Rock 13:Queen Maud Land – Antarktyda

Best Climbing Film, 3 Audience Choice Awards

"Nie chcę być znana jako jednoręki wspinacz — mówi Maureen Beck, chcę być po prostu dobrym wspinaczem." Maureen może i urodziła się bez lewego przedramienia, ale to nie powstrzymało jej od ciężkiej pracy.

Click here

Pathan Project

Public Price 'Mountains On Stage'

W lutym 2017 roku trzech Belgów, jednych z najlepszych wspinaczy na świecie – Sean Villanueva ODriscoll, Nicolas Favresse i Siebe Vanhee – powróciło do Patagonii, aby klasycznie przejść jedną z najtrudniejszych dróg, "El Regalo de Mwono"

Click here

Tierra del Viento

Banff Centre Mountain Film Festival World Tour 2018-19 Best Documentary Award, Wyróżnienie Lądek Zdrój 2019

Jeszcze dalej na południe, niż większość ludzi kiedykolwiek odważy się zapuścić, leży Patagonia – ziemia nieskończonych odległości i bezgranicznej urody. Eksplorując tę mityczna krainę, fotograf i artysta Eliseo Miciu dowiaduje się przy okazji sporo o samym sobie.

Click here

Frenchy

Pure Joy Award - 5 Point Adventure Film Festival 2018

82-letni Jacques Houot odkrył chyba sekret wiecznej młodości. Ten mieszkający w Carbondale, Colorado Francuz jest narciarzem, downhillowcem, rowerzystą szosowym i niepoprawnym flirciarzem. Radość z życia czerpie pełnymi garściami.

Click here

Spectre Expedition. To the End of the Earth

Lądek Zdrój - Najlepszy Film o Górach Wysokich 2019

2000 kilometrów, 200 kilogramów, 65 dni, 3 kumpli, 1 góra. Bez pomocy z zewnątrz, z użyciem snow-kiteów do pokonywania dużych odległości z gigantycznymi ładunkami i prędkością dochodzącą do 60 km/h. Niesamowita opowieść o marzeniu Leo Houldinga, Jeana Burguna i Marka Sedona, by zdobyć najodleglejszy szczyt na Ziemi – leżący na Antarktydzie Spectre.

Click here

Viacruxis

Animakom - Public award BCN Sports FilmFfestival - Best catalan production Octubre Corto - Best animation shortfilm Filmets - Public award El Pecado - Best animation shortfilm Bilbao Mendi, Lądek Zdrój - Najlepszy Film Krótkometrażowy 2019

Marcel i Andrezj to legendarni wspinacze, którzy mają na koncie wiele ekstremalnie trudnych pierwszych dróg na najwyższe góry świata. Pomimo różnicy temperamentów, są zgranym zespołem. Marcel zawsze gra pierwszoplanową rolę i jest celebrytą, podczas gdy Andrezj działa raczej w cieniu kolegi. Stają teraz przed swoim największym wyzwaniem: zdobyciem najwyższego, dziewiczego jeszcze szczytu.

Click here

Surf The Line

Morroco Film Adventure - Prix du Public - Rencontre Ciné - Montagne de Grenoble - Prix du Public - Festival de la Rochelle - Prix des collégiens - Festival Explorimages Nice - Prix du public

Czy kiedykolwiek marzyłeś o surfowaniu po niebie? Czy chciałeś poczuć niesamowitą wolność i niczym nieskrępowany ruch? Flying Frenchies tego doświadczyli. Film “Surf the Line” opowiada wciągającą historię ich spontanicznego i szalonego projektu.

Click here

Ostatnia góra

Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt.

Click here

Galeria zdjęć z 11. Przeglądu Filmów Górskich

Sponsorzy i partnerzy

Oni pomogli nam stworzyć festiwal

Patronat medialny

Oni pomagają nam promować festiwal

Współorganizatorem Przeglądu Filmów Górskich jest Gmina Wadowice

Organizator

Wadowickie Centrum Kultury

ul. Teatralna 1, 34-100 Wadowice

33 823 31 56

Zaplanuj przyjazd

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content