Powrót do aktualności

Jesienne spacery historyczne

widok nagrobków cmentarnych

W październiku zapraszamy na historyczne spacery w przestrzeni wadowickich cmentarzy. W ramach akcji „Weekend seniora z kulturą” zachęcamy do zwiedzenia wadowickiej nekropolii wojskowej. Cmentarz ten założony został w latach 1848-49 na północny wschód od Szpitala Wojskowego. Do grudnia 1849 roku na cmentarzu tym leżało już 145 żołnierzy zmarłych na tyfus lub cholerę. Podczas badań prowadzonych w latach 80.XX w. oszacowano, że w latach 1849-1915 pochowano tam około 1500 żołnierzy wielonarodowej, cesarsko-królewskiej armii. W kolejnych latach 1918-1921 spoczęło na nim 2160 Polaków, Ukraińców i żołnierzy armii bolszewickiej. W okresie międzywojennym cmentarz był zamknięty ale kilkakrotnie dokonywano na nim pochówków żołnierzy 12 pułku, którzy targnęli się na swoje życie. W ponad dwustuletniej historii nekropolia stała się miejscem spoczynku około 7000 żołnierzy różnych armii. Jest nazywany „Cmentarzem Narodów” bo leżą tu Polacy, Austriacy, Węgrzy, Czesi, Słowacy, Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Litwini, Serbowie i Włosi.

Tytuł wydarzenia: “Odkrywać na nowo. Wadowicka nekropolia wojskowa”.

Termin: 3 października 2021 r., godz. 14.00

Spotkanie koło bramy cmentarnej (Wadowice, ul. Wojska Polskiego).

Udział bezpłatny

„Weekend seniora z Kulturą” koordynowany jest przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Kolejny spacer adresowany do uczniów wadowickich i okolicznych szkół prowadzony będzie śladem wybitnych wadowiczan pochowanych na cmentarzu parafialnych, który utworzony został w 1822 roku na podstawie dekretów józefińskich. Do cmentarza prowadzi klasycystyczna brama z napisem: Błogosławieni umarli którzy umierają w Panu”. Wśród pochowanych na nim osób znaleźć można nazwiska wybitnych nauczycieli, lekarzy, wojskowych czy artystów takich jak profesorzy Seweryn Arzt, Ludwik Jach, Czesław Panczakiewicz, burmistrz Franciszek Opydo, generał Karol Trzaska-Durski, rzeźbiarz Józef Jura, lekarz Antoni Zapałowicz czy ks. Leonard Prochownik.

Tytuł wydarzenia: „Śladami wybitnych wadowiczan”. Spacer po cmentarzu parafialnym w Wadowicach

Termin: 27 października 2021 r., od godz. 10.00
Spotkanie koło bramy cmentarnej, al. Matki Boskiej Fatimskiej 82

Spacer adresowany do uczniów i nauczycieli wadowickich szkół. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 33 873 81 00. Udział
w wydarzeniu jest bezpłatny.

widok nagrobka

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content