Back to all Post

Papieskie pielgrzymki na numizmatach i w fotografii – nowa wystawa czasowa

Wnętrze wystawy czasowej „Papieskie pielgrzymki na numizmatach i w fotografii” - widoczne plansze z pielgrzymek papieża do Wadowic i gablotki z medalami z pielgrzymek do Polski

W 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II nasze muzeum przygotowało wystawę pt.: „Papieskie pielgrzymki na numizmatach i w fotografii”, którą można oglądać do września. Prezentowane na niej materiały to fotografie z trzech papieskich pielgrzymek do rodzinnego miasta i kolekcja monet, upamiętniających wszystkie osiem pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Zbiór ten, którego pomysłodawcą, autorem i wykonawcą  jest krośnieński grawer Krzysztof Chwaleba, składa się z 80 monet. Kolekcja trafiła do naszych zbiorów dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Bala, który ją nam podarował. Medale te  wykonane zostały metodą odlewu z brązu, mają średnicę 70 mm. Krośnieński artysta jest jednym z niewielu twórców, którzy swoje pomysły zmieniają w projekty, by następnie ręcznie wykonać ich modele gotowe do odlania w brązie, mosiądzu lub srebrze a wszystko to kończąc na ręcznej indywidualnej obróbce każdego szczegółu wyrobu. Stosuje dwie metody odlewania tj. w piasku (muliku) i metodę traconego wosku.

Medalierstwo to szczególna dziedzina sztuki. Każdy medal stanowi oryginalne dzieło twórcy i jednocześnie może być powielany w tysiącach egzemplarzy. Aby docenić wartość przedmiotu, trzeba oglądać medal z bliska, potrzymać go w ręku i w ten sposób dostrzec jego indywidualne cechy, modelunek, kompozycję oraz precyzję wykonania.

Tradycja wykonywania medali papieskich sięga przełomu początków XV wieku. Od tego czasu wykonywane są medale związane z pontyfikatem kolejnych papieży. Ich produkcją zajmowali się włoscy twórcy. Pontyfikat Jana Pawła II był przełomowy w wielu aspektach. Papież odbył 104 pielgrzymki, spotykał się z milionami wiernych, przemawiał w parlamentach, był aktywny w każdej niemal dziedzinie życia. Jego bogaty życiorys ma odzwierciedlenie w tematyce medali, które stały się jedną z form dokumentowania najważniejszych wydarzeń pontyfikatu.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content