W 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II nasze muzeum przygotowało wystawę pt.: „Papieskie pielgrzymki na numizmatach i w fotografii”, którą można było oglądać do września 2020 roku. Prezentowane na niej były fotografie z trzech papieskich pielgrzymek do rodzinnego miasta wraz z kolekcją monet, upamiętniających wszystkie osiem pielgrzymek Ojca Świętego do Polski.
Kolekcja monet, które prezentowane były na wystawie pt.: “Papieskie pielgrzymki na numizmatach i w fotografii” którego pomysłodawcą, autorem i wykonawcą jest krośnieński medalier Krzysztof Chwaleba, składa się aż z 80 monet. Kolekcja trafiła do naszych zbiorów dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Bala, który ją nam podarował. Medale te wykonane zostały metodą odlewu z brązu, mają średnicę 70 mm. Krośnieński artysta jest jednym z niewielu twórców, którzy swoje pomysły zmieniają w projekty, by następnie ręcznie wykonać ich modele gotowe do odlania w brązie, mosiądzu lub srebrze a wszystko to kończąc na ręcznej indywidualnej obróbce każdego szczegółu wyrobu. Stosuje dwie metody odlewania tj. w piasku (muliku) i metodę traconego wosku.
Medalierstwo to szczególna dziedzina sztuki. Każdy medal stanowi oryginalne dzieło twórcy i jednocześnie może być powielany w tysiącach egzemplarzy. Aby docenić wartość przedmiotu, trzeba oglądać medal z bliska, potrzymać go w ręku i w ten sposób dostrzec jego indywidualne cechy, modelunek, kompozycję oraz precyzję wykonania.
Tradycja wykonywania medali papieskich sięga przełomu początków XV wieku. Od tego czasu wykonywane są medale związane z pontyfikatem kolejnych papieży. Ich produkcją zajmowali się włoscy twórcy. Pontyfikat Jana Pawła II był przełomowy w wielu aspektach. Papież odbył 104 pielgrzymki, spotykał się z milionami wiernych, przemawiał w parlamentach, był aktywny w każdej niemal dziedzinie życia. Jego bogaty życiorys ma odzwierciedlenie w tematyce medali, które stały się jedną z form dokumentowania najważniejszych wydarzeń pontyfikatu.Kolekcja