Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4

Powrót do aktualności

Nowość wydawnicza

Zdjęcie przedstawia siedzących w ogrodzie przy stole żołnierzy. Z lewej strony stołu stoi pies, a w tle widać furmankę ciągniętą przez dwa konie.

W poniedziałek 1 lutego do sprzedaży trafi najnowsza publikacja Muzeum Miejskiego.

Książka autorstwa Joanny Pytlowskiej-Bajak i Marcina Witkowskiego jest rezultatem wnikliwej refleksji nad kolekcją ponad dwudziestu archiwalnych zdjęć, które przy użyciu współczesnej techniki pokolorował Krzysztof Sarapata łącząc w tym swe umiejętności i doświadczenie z pasją fotografa, filmowca i grafika. Fotografie pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Miejskiego, dlatego też to właśnie one stały się obiektem zainteresowania pracowników placówki. W wyniku współpracy historyka i etnografa powstał zbiór tekstów nawiązujących do uwiecznionych na fotografiach miejsc, wydarzeń i ludzi. Przeplata się w nich historyczna dokładność i skrupulatność z etnograficznym zachwytem nad szczegółem. Autorzy powołują się na różnorodne źródła, zderzają twarde fakty historyczne z subiektywnie i wyrywkowo zapisaną  czy zapamiętaną obserwacją. Dobierają literaturę dawną i współczesną, nie boją się konfrontacji różnych punktów widzenia i sposobów opowiadania o przeszłości zarówno historyków, etnografów jak i pamiętnikarzy, kronikarzy czy regionalistów.

Autorzy stosują różne formy literackie, czasami próbują przeniknąć  myśli osób o których piszą, zaglądając w ich najbardziej intymne obszary, analizując zachowania, sugerując uczucia, odsłaniając słabostki, uciekając tym samym od hagiograficznych opisów próbując „dotknąć żywej tkanki”. To zabieg chwilami ryzykowny, ale jakże bliski nam współcześnie, kiedy chętniej niż dawniej skupiamy się na sobie.

Publikacja nie jest odpowiedzią na wszystkie historyczne zagadki, raczej zachętą do poszukiwań i utrwalania, choćby tylko na zdjęciu, współcześnie otaczającego nas świata. To rodzaj hołdu złożonego tym wszystkim, którzy jako pionierzy fotografii starali się zachować dla potomnych te nieliczne kadry z przeszłości. Przecierali pierwsze szlaki tej dyscypliny, szukając dla niej należytego miejsca w panteonie sztuki.

Podczas prac nad książką konsultacji udzielili m.in. dr hab. Krzysztof Koźbiał, prof. UJ, dr hab. Tomasz Graff i dr Konrad Meus, a językowej redakcji podjęła się Iwona Filek.

Zapraszamy do wyjątkowej lektury, a raczej spaceru po zawiłych ścieżkach przeszłości miasta i okolicy, o której Tomasz Graff napisał: To lektura obowiązkowa zarówno dla specjalistów zajmujących się przeszłością malowniczo położonego nad Skawą i Choczenką miasta, jak i dla każdego, kto jest zainteresowany historią Wadowic i regionu.

Publikację, w twardej okładce, uzupełnioną ponad setką archiwalnych zdjęć, można zakupić w biurze Muzeum Miejskiego, w sekretariacie WCK, w wadowickich księgarniach oraz w sklepie internetowym na stronie wck.wadowice.pl/sklep.

Spis treści strona 1(kliknij)

Spis treści strona 2 (kliknij)

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content