Muzeum Miejskie dzięki współpracy wadowickiej gminy z włoską gminą Introd i stowarzyszeniem La Memoria Viva przygotowało wystawę fotograficzną prezentującą zdjęcia Grzegorza Gałązki z papieskich pobytów w Dolinie Aosty. Ekspozycję można było zwiedzać do końca lutego 2021 r.
“Przyjeżdżamy do Doliny Aosty, w tym górzystym środowisku, najwspanialszym w Europie, by doświadczyć Stwórcy głębokiej wdzięczności za piękno jego dzieła”.
Ten piękny cytat św. Jana Pawła II przypomina nam, że często przyjeżdżał On do Doliny Aosty, aby spędzić wakacje i odpocząć, a przede wszystkim po to, aby nabrać sił w obliczu licznych zobowiązań jako Pasterz Kościoła Powszechnego.
Papież uwielbiał kontemplować szczyty Doliny Aosty, ponieważ dzięki temu czuł się znacznie bliżej Boga i Stworzenia. Również w Polsce, w młodości, Papież uwielbiał kontakt z przyrodą, a zwłaszcza z górami. Można powiedzieć, że przyroda i góry są jednym z wielu wątków prowadzących w nauczaniu Jana Pawła II, który zawsze zachęcał wszystkich do poszanowania i dbałości o otaczające nas środowisko, a także zawsze zapraszał nas wszystkich do spojrzenia w górę ku Bogu. Papież Benedykt XVI też częściowo poszedł w jego ślady, czego przykładem są jego pobyty w gminie Introd podczas jego pontyfikatu.
Widzimy to na moich 50 fotografiach, wybranych na wystawę, którą Gmina Introd postanowiła wykonać w lipcu 2020 roku z okazji bardzo ważnej rocznicy: stulecia urodzin Świętego Papieża. To zbiór najbardziej symbolicznych ujęć zrealizowanych w latach 1989-2009, które dotyczą tylko terenów Introd i Les Combes, letniej rezydencji papieży. To kawałek historii Kościoła, ale także regionu Doliny Aosty, który miał niepowtarzalną okazję przyjąć tak wybitnych gości. Z tej pięknej ziemi pochodziły także bardzo ważne i głębokie orędzia, skierowane nie tylko do wiernych obecnych na niedzielnej modlitwie Anioł Pański, ale także do całego świata.
Bardzo się cieszę i jestem zaszczycony, że wystawa z moimi fotografiami będzie otwarta dla zwiedzających również w Wadowicach, miejscu urodzenia św. Jana Pawła II, w tak szczególnym roku, dotkniętym pandemią. Mam nadzieję, że może to być pozytywny i pełen nadziei element w tak trudnym okresie i że Jan Paweł II będzie mógł nad nami czuwać, wspierać i pomagać nam przezwyciężyć ten moment. Moim zdaniem fakt, że wystawa przybywa do Wadowic w 2020 roku jest bardzo symboliczny: 100 lat po narodzinach Jana Pawła II, sprowadzając wystawę tutaj, wracamy tam, gdzie wszystko się zaczęło, gdzie urodziła się tak ważna i wpływowa dla naszej historii postać. Mam nadzieję, że w pewnym sensie możemy to postrzegać nie tylko jako powrót do początków, ale także jako okazję do refleksji i odnowy.
Dlatego chciałbym zakończyć tę krótką myśl słowami naszego umiłowanego świętego:
“Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego… Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom, i wypowiedzieć słowa, którymi wita się domowników po powrocie z dalekiej drogi: «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
Rzym, 1 listopada 2020 r.
Grzegorz Gałązka