Powrót do aktualności

Nędzarz i Madame

Plakat filmowy "Nędzarz i madame"

 „Nędzarz i madame” ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go jako Brata Alberta. Premiera w Kinie Centrum 27 listopada o godz. 16:30.

Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Kiedy osiągnie sławę, nie zawaha się porzucić sztuki, aby umrzeć dla wielkiego świata i oddać się służbie ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych.

Wkrótce jednak powstaje jak feniks z popiołów, a wówczas – z miłości do drugiego człowieka – powraca jako Brat Albert, przyszły święty. Filmowej historii jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów – Heleny Modrzejewskiej oraz Józefa Chełmońskiego.

12 listopada 1989 roku podczas mszy kanonizacyjnej w Rzymie papież Jan Paweł II ogłosił Brata Alberta Chmielowskiego świętym.

Autorem scenariusza oraz reżyserem filmu „Nędzarz i madame” jest Witold Ludwig, twórca filmu „Zerwany kłos”. W rolach Adama Chmielowskiego i Brata Alberta występują: Piotr Zajączkowski („Żeby nie było śladów”, „Żużel”, „Zerwany kłos”) i Krzysztof Wakuliński („Skorumpowani”, „Wielka wsypa”, „Ucieczka z kina Wolność”).

Muzycznym dopełnieniem filmu jest utwór „Wciąż pytasz czemu” w wykonaniu Andrzeja Lamperta, solisty Opery w Gratz w Austrii. Autorem muzyki jest Jakub Lubowicz. Witold Ludwig napisał słowa piosenki i wyreżyserował teledysk.

W Kinie Centrum od 27 do 5 grudnia 2021 r. 

Bilety: 17 zł (normalny), 14 zł (ulgowy), 12 zł (KDR)

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności 

Deklaracja dostępności serwisu wck.wadowice.pl

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content