Wadowickie Spotkania z Historią

Wadowickie Spotkania z Historią

W czwartek, 4 stycznia 2018 r. o godzinie 17.00 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury (ul. Teatralna 1)  odbyło się kolejne już spotkanie w ramach cyklu: Wadowickie Spotkania z Historią. Tym razem mieliśmy okazję gościć Mateusza Kasprzaka-Łabudzińskiego, badacza dziejów rodzinnych. Spotkanie poprowadził dr Konrad Meus.

Mateusz Kasprzak-Łabudziński, muzyk, koncertmistrz i wirtuoz skrzypiec, opowiedział o swojej drugiej, ''niemuzycznej'' pasji jaką jest genealogia i poszukiwania rodzinnych korzeni.

Genealogia stała się współcześnie bardzo popularna, czego najlepszym przykładem było duże zainteresowanie zrealizowanym przez Muzeum Miejskie w 2017 r. projektem ''Wadowicka Szkoła Genealogów''. Badacze rodzinnych powiązań korzystają nie tylko z archiwów domowych - rodzinnych albumów, dokumentów czy pamiętników, ale coraz częściej spotkać ich można w państwowych i kościelnych archiwach. Budowane przez nich drzewa genealogiczne sięgają niejednokrotnie w daleką przeszłość.

Korzenie rodzinne Łabudzińskich, rodu związanego z Wadowicami i ziemią wadowicką, od kilku lat są przedmiotem badań Mateusza Kasprzaka-Łabudzkińskiego. Gość styczniowych ''Wadowickich Spotkań z historią'' swoją przygodę z genealogią rozpoczynał m.in. w archiwum parafii pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach oraz wadowickim Muzeum Miejskim. Na spotkaniu opowie o dotychczasowych efektach swoich prac.

Mateusz Kasprzak-Łabudziński jest muzykiem, asystentem-wykładowcą w Hochschule der Kunste w Bernie, koncertmistrzem orkiestry kameralnej Antona v. Weberna w Wiedniu oraz koncertmistrzem i solistą wiedeńskiej orkiestry "Camerata Polonia".

WSTĘP WOLNY!!!