Wadoviana

Wadoviana

Redakcja "Wadovianów" zaprasza na wykład "Wokół zbrodni politycznych PRL", który wygłosi dr hab. Patryk Pleskot. Spotkanie odbędzie się 9 maja 2017 roku o godzinie 18.00 w budynku Muzeum Miejskiego na ul. Kościelnej 4.

Wykład „Wokół zbrodni politycznych PRL” to podróż po mrocznej stronie Polski Ludowej, opowieść o zbrodniach jakich dopuścili się tzw. „nieznani sprawcy” na opozycjonistach czy krytykach ówczesnej komunistycznej władzy. Patryk Pleskot przybliży sylwetki i okoliczności śmierci nie tylko tych najbardziej znanych ofiar reżimu, jak Stanisław Pyjas, ks. Jerzy Popiełuszko czy Grzegorz Przemyk ale także postacie mniej znane, których zgony z pewnością nie były wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Zamordowany przez „nieznanych sprawców” 15-letni Bohdan Piasecki, syn przewodniczącego Stowarzyszenia „Pax”, „samobójcza” śmierć Jerzego Zawieyskiego, działacza katolickiego i posła z ramienia „Znaku”, „nieszczęśliwy wypadek” zatonięcia licealisty Emila Barchańskiego – to tylko niektóre historie, o których opowie prelegent.

Dr hab. Patryk Pleskot, prof. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu i główny specjalista w warszawskim oddziale IPN zajmuje się m.in. historią społeczno-kulturalną i polityczną PRL oraz działalnością służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych. Autor i współautor ponad 20 książek, zeszłoroczna publikacja „Zabić. Mordy polityczne PRL” znalazła się na 1 miejscu najlepiej sprzedających się książek historycznych na stronie empik.com.

Wykład  jest pierwszym, na który zapraszamy do sali ekspozycyjno-edukacyjnej w budynku Muzeum Miejskiego na ul. Kościelnej 4.