Spotkania WSG

Spotkania w ramach Wadowickiej Szkoły Genealogów

Wadowicka Szkoła Genealogów

Pierwsze warsztaty (30.05) w ramach  Wadowickiej Szkoły Genealogów poprowadzili dr Tomasz Graff i Marcin Witkowski. Uczestnicy zapoznani zostali z podstawami genealogii i metodami poszukiwań materiałów niezbędnych do budowy drzew genealogicznych w archiwach kościelnych. Dowiedzieli się również o zasobie archiwalnym wadowickiej parafii pw. Ofiarowania NMP.

Dzięki uprzejmości ks. proboszcza, prałata Stanisława Jaśkowca uczniowie naszej Szkoły mogli zobaczyć wybrane księgi parafialne i dowiedzieć się jakie informacje zawierają.

Drugie warsztaty (6.06) w ramach Wadowickiej Szkoły Genealogów poprowadził pan Adam Leśniak. Celem spotkania było przekazanie uczestnikom podstawowych informacji na temat baz danych. Poznawali oni również metody poszukiwań materiałów niezbędnych do budowy drzew genealogicznych w internetowych bazach danych. Uczestnicy warsztatów rozpoczęli od odszukania bliskich w omawianych bazach. Otrzymali praktyczne wskazówki pozwalające na rozpoczęcie poszukiwań i dowiedzieli się, jakie podstawowe bazy danych dostępne są w internecie.

W środę (14.06) wadowiccy adepci genealogii odwiedzili klasztor oo. Karmelitów na Piasku w Krakowie i spotkali się z dr. Szymonem Sułeckim, archiwistą, bibliotekarzem zbiorów specjalnych i opiekunem tamtejszego muzeum. Zajęcia składały się z kilku części. Uczestnicy projektu nie tylko odwiedzili bibliotekę klasztorną i zapoznali się ze zgromadzonymi w klasztorze archiwaliami ale mieli także okazję zwiedzić krużganki i wnętrza klasztorne.

26 czerwca pan Michał Jarnot spotkał się ze studentami Wadowickiej Szkoły Genealogów i przedstawił metody poszukiwań materiałów niezbędnych do budowy drzew genealogicznych w internetowych bazach danych. 
Tematem zajęć były archiwa państwowe i zagraniczne oraz inwentarz IPN. W części warsztatowej uczestnicy dowiedzieli się jak można skorzystać z archiwaliów w archiwach państwowych na przykładzie portalu szukajwarchiwach.pl.

Z kolei 4 lipca br. uczestnicy „Wadowickiej Szkoły Genealogów” brali udział w wyjeździe do Archiwum Państwowego w Bielsku-Białej. Był to już drugi wyjazd studyjny. Zajęcia prowadził kierownik archiwum Paweł Hudzik. W części teoretycznej opowiedział o idei tworzenia archiwów, strukturze i zasięgu terytorialnym archiwów państwowych i bielskim oddziale AP w Katowicach. Podczas drugiej części spotkania Paweł Hudzik (w towarzystwie współpracującego z organizatorami projektu WSG Michała Jarnota) oprowadził uczestników wyjazdu po tej części archiwum, która na co dzień nie jest dostępna interesantom.

Czas wakacji przeznaczony jest na samodzielną pracę nad drzewami genealogicznymi rodzin uczestników projektu i opracowywaniem biogramów.

19 września zapraszamy uczestników WSG na kolejne spotkanie o godzinie 16.30

Więcej informacji o działalności Wadowickiej Szkoły Genealogów.

Wzory biogramów

MKiDN

Projekt realizowany w ramach programu Edukacja kulturalna dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Galeria zdjęć