Warsztaty muzealne dla szkół

Warsztaty muzealne dla szkół

Warsztaty 1 Warsztaty 2

Warsztaty 3 Warsztaty 4

Muzeum Miejskie zaprasza dzieci i młodzież szkolną do aktywnego uczestnictwa w wystawie „Wadowice - miasto, w którym wszystko się zaczęło".

Propozycja warsztatowa obejmuje następujące zakresy tematyczne:

Szkoła Podstawowa

1. Moja pierwsza wizyta w muzeum (szkoła podstawowa)
Na zajęciach dzieci poznają specyfikę muzeum, jego rolę dla zachowania historii i kultury oraz strukturę organizacyjną. Dowiedzą się, jak powstają wystawy, co to są dzieła sztuki i poznają podstawowe pojęcia związane z pracą muzealnika. Podczas warsztatów dzieci tworzą własne dzieła, m.in.: na podstawie oglądanych przez siebie eksponatów.

2. Muzeum miejsce spotkania z przeszłością (szkoła podstawowa, klasy I- IV)
Tematem zajęć warsztatowych jest działalność muzeum jako instytucji kultury. Uczestnicy dowiadują się na czym polega praca muzealnika, co to jest archiwum, jak opracowuje się zbiory muzealne i czy wszystko może stać się eksponatem. Uczą się opisywać zabytki muzealne, wypełniając przykładową kartę z Księgi Inwentarzowej. Odbijają samodzielnie przy użyciu zabytkowej prasy grafikę przedstawiającą ekslibris z drukarni i księgarni Foltinów.

3. Wspomnienia niebieskiego mundurka (szkoła podstawowa)
Te najpopularniejsze w ofercie muzealnej warsztaty wprowadzają w klimat przedwojennej szkoły. Ich uczestnicy mogą zapoznać się z ówczesnym programem nauczania i z przedwojennymi metodami wychowawczymi. Podczas zajęć można obejrzeć przedwojenne podręczniki, sprawdzić swoje umiejętności w sztuce kaligrafii, wykonać proste zabawki a przede wszystkim ubrać się w tytułowe, szkolne „niebieskie mundurki”.W wadowickim przedwojennym gimnazjum uczono m.in.: greki i łaciny, dlatego uczniowie na warsztatach doskonalą pamięć, ćwicząc wymowę łacińskich maksym.

4. Filmowa przygoda w muzeum (szkoła podstawowa)
Inspiracją do stworzenia scenariusza warsztatu była setna rocznica utworzenia w Wadowicach kina. Uczestnicy poznają najważniejsze pojęcia związane z produkcją filmową, wykorzystują je później w pracy reżysera i aktora, dzięki czemu powstaje krótki film utrwalony na kamerze cyfrowej. Uczniowie budują  scenografie, dobierają stroje i rekwizyty, projektują plakat filmowy. Każdy ma szansę poczuć niezwykłą „magie kina”.

5. Tajemnice starych map (szkoła podstawowa, klasa IV - VI)
Warsztaty wprowadzają w bogatą historie kartografii.  Dzięki znajdującym się na wystawie eksponatom – XVII-wiecznym mapom Księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego czy austriackiej mapie Galicji z początku wieku XX uczniowie będą mogli zobaczyć jak odwzorowywano przestrzeń na przełomie wieków a także dowiedzieć się ile wiadomości niesie ze sobą mapa. Dla uczestników przygotowano szereg zadań z wykorzystaniem map. Zakres przekazywanej wiedzy jest dostosowany do wieku uczestników.

6. Ile to kosztuje?(szkoła podstawowa, klasa IV - VI)
Głównym bohaterem warsztatów jest pieniądz. Uczniowie dowiedzą się m.in. jak zmieniała się jego wartość na przełomie wieków i jak wiele można dowiedzieć się o historii patrząc na awers i rewers monety. Dzięki bogatej ekspozycji numizmatów zgromadzonych w jednej z sal Muzeum Miejskiego uczestnicy warsztatów zobaczą jak wyglądały monety, którymi wadowiczanie płacili na targach – od XIV-wiecznego grosza praskiego, poprzez kazimierzowską „boratynkę” z XVII wieku po austriackiego krajcara. Podczas zajęć warsztatowych, w oparciu o podstawowe zasady sztuki menniczej, uczniowie zaprojektują swoją własną monetę.

7. Dom tajemnic  (szkoła podstawowa, klasy IV - VI)
Warsztaty o charakterze gry fabularyzowanej przenoszą uczestników w czasy przedwojenne. Zadaniem poszczególnych drużyn jest rozwikłanie zawiłej zagadki kryminalnej. Wywiadowcy mierzą się z szyframi, mapami i zakodowanymi listami od tajemniczego "Opiekuna". Kolejne rozwiązane zadania zbliżają uczestników do  finałowego odkrycia, całość dopełniają opisy w stylu Agathy Christie.

8. Życie w okupowanych Wadowicach (szkoła podstawowa, klasy IV-VI)
Warsztaty te mają przybliżyć tragedię i walkę o przetrwanie ludności cywilnej podczas wojny. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach warsztatowych, po wcześniejszym wprowadzeniu przez pracowników muzeum, uczniowie pracując z mapą tworzą trasę ucieczek ludności cywilnej podczas kampanii wrześniowej 1939 roku (trasy ucieczek opracowane są o oryginalne wspomnienia młodych gimnazjalistów z 1939 roku), starają się odczytać zaszyfrowany tekst, uczą się bandażowania rannych oraz organizacji szpitala polowego, rozwiązują wojenne łamigłówki oraz uczą się sztuki kamuflażu, niezbędnej do ukrywania się osób poszukiwanych przez okupanta.
UWAGA!!! Ze względu na specyfikę warsztatów, można się na nie zapisywać od września do listopada.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
* Czas trwania: około 1,5 godziny
* Maksymalna liczba osób w grupie: 25
* Cena: 6 zł od osoby
* Udział w zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej - (33) 873 81 00
* Uczestnicy warsztatów automatycznie wyrażają zgodę na fotografowanie i filmowanie podczas zajęć prowadzonych przez Muzeum Miejskie oraz wykorzystanie tych materiałów do promocji i działań marketingowych Wadowickiego Centrum Kultury.

Oferta dla gimnazjum

1. Wadowice'39 - Exodus (gimnazjum)
Na warsztatach rozgrywana jest historyczno – logiczna gra turowo – zadaniowa. Jej tematem są losy młodzieży we wrześniu 1939 roku. Gra odbywa się na specjalnie przygotowanej planszy. Uczestnicy mają do wykonania zadania, które mają przybliżyć im realia kampanii wrześniowej sprzed siedemdziesięciu lat.
UWAGA!!! Ze względu na specyfikę warsztatów, można się na nie zapisywać od września do listopada.

2. W co bawili się młodzi wadowiczanie? (gimnazjum)
Warsztaty te mają przybliżyć uczestnikom najbardziej znane gry i zabawy okresu międzywojennego. Po krótkim oprowadzaniu po wystawie i nakreśleniu zasad najpopularniejszych międzywojennych gier, następuje część praktyczna, w której uczestnicy wykonają m.in. własny woreczek do „zośki” czy boisko do cymbergaja.

3. Wprawki filmowe, czyli o szukaniu ciekawego kadru dla historii (gimnazjum)
Zajęcia pomagają uczniom zapoznać się z wybranymi zagadnieniami z historii przedwojennych Wadowic i przygotowują do pracy z kamerą, rozwijają umiejętności współdziałania w zespole, doskonalą dykcję, głos i prezencję. Owocem warsztatów jest film dokumentujący przebieg zajęć i finałowe nagranie wystąpień przygotowanych przez uczniów. Zajęcia wpisują się w podstawę programową nauki w szkołach średnich - wiedza o kulturze, historia i społeczeństwo oraz historia, w tym możliwość poznania na przykładzie lokalnym społeczeństwa, gospodarki, sztuki i kultury dwudziestolecia międzywojennego.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
* Czas trwania: około 1,5 godziny
* Maksymalna liczba osób w grupie: 25
* Cena: 6 zł od osoby
* Udział w zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej - (33) 873 81 00
* Uczestnicy warsztatów automatycznie wyrażają zgodę na fotografowanie i filmowanie podczas zajęć prowadzonych przez Muzeum Miejskie oraz wykorzystanie tych materiałów do promocji i działań marketingowych Wadowickiego Centrum Kultury.