Muzealna szkoła genealogów

Dłonie w rękawiczkach badacz nad księgą

Odkryj swoje korzenie z naszym kursem genealogicznym!

Muzealna szkoła genealogów

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kim byli Twoi przodkowie? Jakie historie kryją się w Twojej rodzinie? Muzeum Miejskie zaprasza do udziału w kursie genealogicznym, który stanowić będzie okazję, aby wyruszyć w fascynującą podróż do przeszłości i odkryć tajemnice swojego drzewa genealogicznego. Oferujemy szczegółowe lekcje i praktyczne ćwiczenia, które pomogą Ci zrozumieć podstawy genealogii oraz zaawansowane techniki badawcze. Nauczysz się korzystać z najnowszych technologii i zasobów online, aby skutecznie zbierać i analizować informacje o swoich przodkach. Nauczysz się, jak efektywnie korzystać z różnych źródeł, takich jak rejestry kościelne, urzędowe i cyfrowe bazy danych. Odkryjesz fascynujące historie swoich przodków, które możesz przekazać przyszłym pokoleniom. Dołączysz do społeczności osób o podobnych zainteresowaniach, z którymi będziesz mógł wymieniać się doświadczeniami i wspólnie rozwiązywać genealogiczne zagadki.

Prowadzący: Przemysław Lisowski – absolwent Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN w Krakowie,  od ponad 10 lat zajmuje się odtwarzaniem rodzinnych historii, a także szerzeniem wiedzy o genealogii. W trakcie swojej przygody z tworzeniem drzew genealogicznych odwiedził większość archiwów państwowych w Polsce. Ponadto prowadził kwerendy w archiwach czeskich, białoruskich, ukraińskich, a także w wielu archiwach kościelnych i parafialnych. Był również uczestnikiem amerykańskiej konferencji RootsTech 2019 w Salt Lake City – jednej z największych genealogicznych wydarzeń na świecie. Pracował w  firmie Your Roots in Poland specjalizując się w poszukiwaniach genealogicznych na terenie Galicji. Obecnie prowadzi samodzielnie biuro genealogiczne.

Harmonogram spotkań 2 – godzinnych

12.10 (sobota, godz. 15.00), 24.10 (czwartek, godz. 17.00), 7.11 (czwartek, godz. 17.00), 23.11 (sobota, godz. 15.00), 5.12 (czwartek, godz. 17.00), 14.12 (sobota, godz. 15.00), 9.01.2025 (czwartek, godz. 17.00), 18.01.2025 (sobota, godz. 15.00)

Ilość uczestników – min. 20 max 25 osób

Wiek uczestników – 15+

Koszt – opłata 200 zł od osoby za udział we wszystkich spotkaniach

Tematyka spotkań

  1. Od czego rozpocząć poszukiwania genealogiczne? Wstęp do badań nad historią swoich przodków. W trakcie spotkania uczestnicy poznają podstawowe źródła przydatne w poszukiwaniach genealogicznych, a także omówione zostaną kwestie związane z uporządkowaniem domowego archiwum.
  2. Źródła metrykalne do poszukiwań genealogicznych – zajęcia te dotyczyć będą ksiąg metrykalnych/ksiąg stanu cywilnego (chrztów, małżeństw i zgonów) i informacji, jakie możemy z nich pozyskać. Opowiem o ustaleniach soboru trydenckiego, rodzajach ksiąg metrykalnych oraz ich ewolucji, jak również przedstawię uczestnikom przykłady formularzy funkcjonujących w poszczególnych zaborach. Podniesione zostaną kwestie języków obcych, w jakich spisywane były metryki, a także omówię terminologię związaną z zawodami i przyczynami zgonów.
  3. Poza metrykalne źródła do poszukiwań genealogicznych – w trakcie tego spotkania uczestnicy dowiedzą się jakie możliwości dają źródła tj. spisy ludności, księgi adresowe, meldunkowe, dokumentacja wojskowa, gospodarcza, urzędowa czy też sądowa.
  4. Bazy danych – te zajęcia przybliżą uczestnikom najważniejsze bazy genealogiczne, które pomogą w odnalezieniu dokumentów dotyczących przodków bez potrzeby ruszania się z domowego zacisza. Ponadto, zaprezentowane zostaną inne bazy danych, które pomogą w zlokalizowaniu miejsca/archiwum, w którym odnajdziemy odpowiednią dokumentację.
  5. Programy i portale internetowe do tworzenia drzew genealogicznych i przechowywania rodzinnych informacji – na tych zajęciach uczestnicy poznają plusy i minusy najważniejszych programów i portali, które posłużą do stworzenia graficznego drzewa genealogicznego.
  6. Korzenie szlacheckie czy chłopskie? Podczas zajęć omówione zostanie zagadnienie rozwarstwienia społecznego i zawodowego w świetle źródeł genealogicznych (nazewnictwo, tytulatura itd.). Uczestnicy wprowadzeni zostaną w dzieje szlachty i kultury szlacheckiej (heraldyka), mieszczaństwa i chłopstwa.
  7. Specyfika poszukiwań na terenach byłej Galicji na przykładzie prywatnych badań genealogicznych.
  8. Podsumowanie warsztatów a także próba rozwiązania wybranych problemów genealogicznych uczestników warsztatów.

Ponadto wyjazd studyjny do Archiwum Narodowego w Krakowie

drzewo z fotkami

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content