Sokół wygrywa wszystko!

Sokół wygrywa wszystko!

Sokół  wygrywa wszystko!

Teatr Sokół z Wadowickiego Centrum Kultury w ostatnim czasie wziął udział w dwóch ogólnopolskich festiwalach teatralnych ze spektaklem pt. #allONE. Jednym z nich był Poznański Festiwal Teatrów Marcinek, a drugim Młodzieżowe Zatargi z Teatrem w Bolesławcu. Z obu tych wydarzeń nasi aktorzy wrócili z Głównymi Nagrodami!

Na XVIII Festiwal Teatrów "Marcinek" (16 - 18 marca) do Poznania zjechały się teatry m. in. z Piły, Czarnkowa, Lubonia, Złotowa i Gostynia. W jury zasiedli specjaliści: aktor znany z licznych ról teatralnych i telewizyjnych Mieczysław Hryniewicz, kierownik literacki Teatru Animacji w Poznaniu Katarzyna Grajewska oraz dr Piotr Dobrowolski z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spośród jedenastu prezentacji konkursowych to właśnie Teatr Sokół zdobył Nagrodę Główną, czyli słynną statuetkę "Marcinka"! Jednak to nie ona była najważniejsza - Sokoły najbardziej zapamiętają różnorodność prezentowanych spektakli, atmosferę festiwalu oraz smak tortu, którym raczyli się uczestnicy po finałowej gali wspólnie tańcząc w rytmie Makareny.

Co mówiły Sokoły o festiwalu zaraz po zakończeniu?

Jesteśmy super szczęśliwi i wzruszeni. Próbujemy ochłonąć w busie, a droga przed nami długa. Dziękujemy jury za piękną i wartościową recenzję naszego spektaklu. Gratulujemy wszystkim teatrom i dziękujemy za wspólny czas! Dziękujemy Organizatorom i wolontariuszom za gościnność i opiekę.

Tydzień później (23 - 25 marca) Teatr Sokół ponownie wyruszył w podróż, tym razem do dolnośląskiego Bolesławca, uroczego miasta, które przywitało ich zróżnicowaną architekturą, która od razu przypadła do gustu członków zespołu. Najbardziej jednak zauroczył ich XIX - wieczny Teatr Stary, miejsce w którym odbywały się XV Ogólnopolskie Młodzieżowe Zatargi z Teatrem. Ogólnopolskie dlatego, że zjawiło się aż 14 zespołów z całego kraju, m. in. z Rzeszowa, Katowic, Zielonej Góry, Tarnowa czy Kędzierzyna Koźla. Pierwszego dnia czekały na uczestników warsztaty z jednym z jurorów Wojciechem Chylewskim, instruktorem tańca ludowego, byłym członkiem słynnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Odtańczono oberka oraz iście staropolskiego poloneza, którego wszyscy uczestnicy wykonali wspólnie na gali otwierającej imprezę. Należy nadmienić, iż patronem festiwalu (a także Starego Teatru) był w tym roku Stanisław Wyspiański i całe wydarzenie utrzymane było w konwencji nawiązującej do "Wesela". Oprócz dekoracji w staropolskim stylu i pięknych ludowych strojów Organizatorów można było raczyć się w przerwach pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Poziom prezentacji konkursowych był na bardzo wysokim poziomie - czasem można było się wzruszyć, czasem śmiać się do rozpuku. Młodzi ludzie wraz z instruktorami postawili przed jurorami nie lada wyzwanie. Skład jury był następujący: wspomniany już wcześniej Wojciech Chylewski, Grzegorz Ćwiertniewicz (krytyk teatralny, doktor nauk humanistycznych), Agnieszka Włoch (reżyser i pedagog teatralny), Bogdan Nowak (aktor i mim, wieloletni współpracownik Marcela Marceau) oraz Klaudia Kowalik (związana z bolesławieckim Teatrem Z Jednej Gliny). To właśnie oni przyznali Teatrowi Sokół najważniejsze wyróżnienie, czyli Grand Prix festiwalu. Dodatkowo każdy uczestnik mógł sam zagłosować na ulubiony spektakl - tak oto po podliczeniu głosów w ręce Sokołów trafiła również Nagroda Publiczności! Zwycięstwo to zwróciło się widowni w postaci cukierków, które rozrzucone przez młodych aktorów otrzymały skrzydła i pofrunęły do każdej siedzącej na sali osoby. Chwilę później okazało się również, że Sokoły zwyciężyły także w konkursie na stworzenie etiudy scenicznej inspirowanej Wyspiańskim - ich nagroda była naprawdę niezwykła: bolesławiecka, ceramiczna misa wypełniona bochenkami chleba, słojami kiszonych ogórków oraz… smalcem! W ten sposób stała się rzecz niezwykła: Teatr Sokół przywiózł z Bolesławca całą pulę nagród! Przede wszystkim jednak zespół przywiózł niezapomniane wspomnienia ludzi i spotkań, które zdarzyły się na festiwalu, bo jak głosił hymn tegorocznych Zatargów: “teatr światem jest magicznym” i właśnie ta  magia pozostanie z nimi na zawsze:

Zadziały się rzeczy magiczne. Totalnie niespodziewanie dostaliśmy NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI. A to były emocje. Zaraz potem nagrodę za konkursową etiudę o Wyspiańskim. Cieszyliśmy się jak małe dzieci. Zdobyliśmy też… GRAND PRIX - GŁÓWNĄ NAGRODĘ FESTIWALOWĄ!!! Wzruszenie i serduszka na dłoniach. Wdzięczni i przeszczęśliwi wracamy! - pisali na swoim profilu facebook.

Po tylu sukcesach nie spoczywamy na laurach. O wiele więcej niż nagrody i wyróżnienia znaczy dla nas to co zostaje w sercach publiczności.  Mamy nadzieję, że przesłanie spektaklu pozostanie na długo w pamięci koleżanek i kolegów z festiwali. #allONE zagramy jeszcze z pewnością na Nocy Teatrów w Wadowicach (7 kwietnia), a ponadto obecnie przygotowujemy już nowy spektakl, mając wciąż na uwadze, że dzięki teatrowi można wzbudzić wiele wartościowych przemyśleń, można uszczęśliwić, a także wzruszyć - mówią członkowie zespołu.

Przypomnijmy, iż #allONE to spektakl o młodym człowieku, który chcąc zrozumieć własnego siebie, ucieka w świat wirtualny - zostaje blogerem. Główną osią na której opiera się przedstawienie jest tekst Tadeusza Różewicza pt. “Odnaleźć samego siebie”. Bohater, pragnący zaimponować swoim kolegom - jak i pewnej tajemniczej osobie - zostaje poddany wielu próbom, mającym na celu uświadomić mu, że o tym kim jesteśmy wcale nie świadczy rozpoznawalność. W świecie Internetu czeka na nas wiele niebezpieczeństw, które tylko łudzą nas prawdziwością, a tak naprawdę są tylko sztucznie wykreowaną, “doskonałą” rzeczywistością. Czy jednak mimo wszystko w środowisku przesiąkniętym wirtualizacją możemy odnaleźć sens istnienia oraz doświadczyć prostych, naturalnych gestów?

Teatr Sokół działa w Wadowickim Centrum Kultury od 1999 roku, a od 2013 roku opiekunem zespołu jest Michał Brańka - instruktor teatralny, aktor, klown, absolwent Animacji Kultury UJ Kraków i Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, współtwórca oraz były członek wadowickiego Teatru Próg, współpracujący m. in. z DK Inspiro, Fundacją „Czerwone Noski – Klown w Szpitalu” oraz Instytutem Pedagogiki UJ.

Zapraszamy na profil Teatru Sokół na facebook’u:

https://www.facebook.com/teatrsokolwadowice/

Zdjęcia z Bolesławca,autorstwa Marty Nowackiej i Klaudii Greszty.
Zdjęcie z Marcinka autorstwa Bartosza Sołtysiaka, Łukasza Musielaka, Rocha Sidorowicza

    Galeria zdjęć