Wystawa prac Salvadora Dali

Wystawa prac Salvadora Dali

Salvador Dali w WCK!

Od 2 lipca 2018r. w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury można będzie obejrzeć dzieła ekscentrycznego artysty – Salvadora Dali. Wstęp jest bezpłatny.

Salvador Dali to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku – geniusz, surrealista, indywidualista, ekscentryk. Wymyślił własną metodę surrealistyczną zwaną „paranoiczno-krytyczną”. Wśród jego dział znaleźć można nie tylko obrazy, ale również rzeźby, porcelanę, a nawet perfumy.

Dzieła Dalego weszły do kanonu sztuki światowej i popkultury. Dotychczas prace Mistrza można było podziwiać przeważnie za granicą. Dzięki uprzejmości Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” dzieła malarza będzie można bezpłatnie obejrzeć w Wadowickim Centrum Kultury. Na tej unikatowej wystawie zaprezentowanych będzie 70 prac Salvadora Dali, między innymi słynne ilustracje do Boskiej Komedii Dantego.

Można je oglądać od 2 do 28 lipca w sali kameralnej WCK od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00 oraz w weekendy w godz. 14:00 – 18:00.

Artysta urodził się  11 maja 1904 roku w Figueres w Katalonii, w północnej Hiszpanii, w rodzinie notariusza. Dali był utalentowany od dzieciństwa. Lekcje rysunku zaczął pobierać w wieku dziesięciu lat, a mając lat czternaście – wystawiać pierwsze obrazy.

Początkowo pasjonował się impresjonizmem. Od 1921 roku studiował w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie i już ten okres życia jest pełen anegdot budujących legendę oryginalnego artysty. Z uczelni został dwa razy wyrzucony i nigdy nie podszedł do egzaminów końcowych.

Ogromny wpływ na dzieła i karierę malarza miała jego ukochana Gala – Helena Diakonova, rosyjska imigrantka. Oprócz bycia muzą i inspiracją dla malarza, sprawnie kierowała jego karierą, co zaowocowało ogromnym sukcesem w Europie i Stanach Zjednoczonych.

    Galeria zdjęć

  • wystawa Salvador Dali