Kamil Pustułka - malarstwo

Kamil Pustułka - malarstwo

Wystawa „Bez tytułu” – malarstwo Kamila Pustułki

2 lutego – 2 marca 2018, holl teatralno – kinowy WCK. Wstęp wolny.

Kamil Pustułka - wadowiczanin, urodzony w 1987 roku. Od 2008 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2014 roku uzyskał dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Aneks rysunkowy do dyplomu w pracowni prof. Joanny Kaiser - Płaskowskiej. Uprawia malarstwo sztalugowe, akwarelę i rysunek. Tematem prac jest martwa natura, pejzaż oraz sceny rodzajowe. Uczestniczył w zbiorowych wystawach: w Wadowicach - ,,Wadowickie Środowisko Artystyczne” 2010, 2015, w Tarnowie podczas ,,Dni Miasta Tarnowa”- Zdarzenia 2014, wystawa ,,Bezsenność”. Art-Squat Tarnów ,,7” 2016, w Częstochowie ,,Ślad” Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych Konduktorownia. Wystawa indywidualna w Wadowickim Centrum Kultury ,,Powołane do życia” w 2015 roku. Najbliższa wystawa - marzec, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Pałac Sztuki, Kraków. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Wystawa ,,Bez tytułu” prezentuje zbiór prac malarskich i rysunkowych powstałych w okresie minionego roku. Impulsem do namalowania obrazów stało się dotknięcie otaczającej rzeczywistości, niezwykła ( momentami zabawna i absurdalna) codzienność, surrealistyczne podróże, ulotny refleks świetlny i niepowtarzalny fragment cienia. Dotknięcie rzeczywistości przyniosło fascynację, która przerodziła się w obecny cykl obrazów. Co pewien czas pretekstem do zobrazowania stało się zwierzę  a także człowiek, dosłownie wtopiony w krajobraz W moim postrzeganiu piękno zawsze pochodzi z natury. Ciepła tonacja, czysty kolor dają możliwość przełamania pesymistycznego obrazu świata, przemijającej natury. Pragnę kolorem przekroczyć granicę, dotrzeć do prawdy i zatrzymać na płótnie, tak krótkotrwałe gasnące światło, które jest dla mnie synonimem życia, tak niezwykle istotnym w mojej twórczości. W relacjach światła z cieniem odnajduję niekończące się źródło inspiracji. Silny światłocień ujawnia istotę rzeczy. Światło i cień są odrębnymi, kluczowymi oraz podstawowymi jednostkami w budowie mojego obrazu. Monumentalizacją formy, czystością koloru i świetlistością barw w połączeniu z chłodnym nasyconym cieniem staram sie przekazać to co dla mnie jest najistotniejsze. Obraz to wizja rzeczywistości, życia wewnętrznego malarza.

Poprzez własną wrażliwość, wyobraźnię i język malarski staram się uchwycić, a następnie wyrazić to, czego dopatruję się analizując fragment rzeczywistości. Obserwuję go z bliskiej odległości, przy arcymiłym świetle, co zdecydowanie wpływa na charakter prac i pozwala mi zobaczyć więcej. Malarstwo jest dla mnie esencją życia. Esencją pełną nieustającej tęsknoty, poszukiwań sensu życia,  pogoni za marzeniami, rozważaniem  o sprawach najważniejszych.Wycinkiem rzeczywistości zabarwionym pragnieniami, radością, bezradnością i smutkiem. Świat utracony, czy jeszcze nie odkryty? Świat z pewnością wyidealizowany, nieoczywisty, momentami zbyt dosłowny oraz niesłychanie zwodniczy, jednak wciąż (co mnie bardzo cieszy) bezgranicznie intrygujący ...

    Galeria zdjęć