Marek Napiórkowski "Przy lampce"

Marek Napiórkowski "Przy lampce"

Powrócił cykl „Koncertów przy lampce” - 16 lutego 2018 odbył się koncert Marka Napiórkowskiego.

Koncert wspierał:

Wadowickie Centrum Kultury kilka lat temu rozpoczęło cykl koncertów “Przy lampce”. Na naszej scenie mieliśmy okazję zobaczyć najbardziej utytułowanych artystów reprezentujących różnorakie gatunki muzyczne. Tym razem  zaserwowaliśmy na sporą dawkę jazzu w jego najlepszym wydaniu i to w międzynarodowym składzie!

Markowi Napiórkowskiemu towarzyszyli:  Manuel Valera, Sławomir Kurkiewicz i Clarence Penn.

Marek Napiórkowski po wydaniu nowej płyty „WAW-NYC” i jego warszawsko - nowojorski zespół zaprezentuje premierowe kompozycje podczas koncertu w Wadowicach, które znalazły na trasie koncertowej artysty. Będzie to z pewnością gratka nie tylko dla wytrawnych znawców jazzu. Trzeba pamiętać, że muzyka można usłyszeć na ponad 140 albumach zarejestrowanych z muzykami polskimi i zagranicznymi, między innymi Anną Marią Jopek, Urszulą Dudziak, Patem Methenym, Clarence’em Pennem, Gilem Goldsteinem…

Podczas koncertu czynny był bufet  zorganizowany przez kawiarnię "Galicjanka"


„WAW-NYC” to unikatowa fuzja różnorodnych osobowości, która łączy dwa odległe miasta siłą muzyki ich jazzowych reprezentantów. Kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję łączą w sobie europejski koncept harmoniczny z kulturą rytmu Ameryki i kubańską żarliwością.

Na scenie kameralnej WCK obok Marka Napiórkowskiego zagrali:

  • Manuel Valera (Kuba) - piano,
  • Sławomir Kurkiewicz - bas,
  • Clarence Penn (USA) - perkusja

Marek Napiórkowski - polski gitarzysta jazzowy i kompozytor. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę - ośmiokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Grał i nagrywał m. in. z: Tomaszem Stańko, Anną Marią Jopek, Grégoire'm Maretem, Mino Cinelu, Adamem Holzmanem, Marcusem Millerem, Leszkiem Możdżerem, Hadrienem Feraud, Sugar Blue, Henrykiem Miśkiewiczem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, a także z Patem Metheny, Richardem Boną, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Gonzalo Rubalcaba…

Manuel Valera to pianista i kompozytor kubańskiego pochodzenia od prawie 20 lat związany z Nowym Jorkiem. Doskonale łączy latynoską muzykę z jazzową improwizacją, na co dowodem jest nominacja do Nagrody GRAMMY za jego ostatni album New Cuban Express. Lider kilku roznych projektow. Grał m. in z: Arturo Sandoval, Paquito D’Rivera, Dafnis Prieto, Jeff “Tain” Watts, John Patitucci, Bill Stewart, Antonio Sanchez, Horacio "El Negro" Hernandez, Seamus Blake.

Sławomir Kurkiewicz - polski kontrabasista, od ponad 20 lat będący członkiem jednej z czołowych formacji europejskiego jazzu swojego pokolenia „Marcin Wasilewski Trio”, znanej z wieloletniej współpracy z Tomaszem Stańko. Od 2001 związany z monachijską wytwórnią fonograficzną ECM, dla której nagrywał między innymi z Manu Katche i Janem Garbarkiem.  
Ponadto występował obok takich artystów jak Charles Lloyd, Dino Saluzzi, John Surman, Joe Lovano i wielu innych.

Clarence Penn jest jednym z najbardziej zajętych perkusistów na świecie, lider wielu zespołów, kompozytor, producent. Ma na koncie współpracę z największymi nazwiskami, jak Dizzy Gillespie, Wynton Marsalis, Betty Carter, Stanley Clarke, Dave Douglas, Maria Schneider, Luciana Souza, Richard Galliano, Fourplay. Jego imponująca dyskografia zawiera kilkaset albumów studyjnych, w tym nagrodzone GRAMMY „34th and Lex” Randy Brecker'a oraz „Concert in the Garden and Sky Blue" Marii Schneider.