Papieski Festiwal Organowy

Papieski Festiwal Organowy

3, 10 lipca 2016 r. godz. 16.00 Klasztor Karmelitów w Wadowicach

festiwal organowyKoncerty organowe organizowane przez Wadowickie Centrum Kultury przyciągają wielu miłośników muzyki, którzy mają możliwość posłuchania muzyki organowej skomponowanej przez wielkich mistrzów gatunku oraz kompozytorów współczesnych. Od trzech lat sporadycznie prezentowane koncerty w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach stały się Papieskim Festiwalem Organowym organizowanym w pierwszym miesiącu wakacji. Na organach w wadowickiej Bazylice zagrali już najbardziej znani wirtuozi z Polski, Europy a także z Kanady i Stanów Zjednoczonych.


W tym roku, ze względu na inne wydarzenia w ramach Światowych Dni Młodzieży, Papieski Festiwal Organowy odbędzie się w nieco mniejszej formie w dwie pierwsze niedziele lipca w klasztorze na Karmelu. Podczas pierwszego koncertu w niedzielę3 lipca o godz. 16.00 wystąpi Witold Zalewski, organista katedry wawelskiej, a tydzień później 10 lipca także o godz. 16.00 zagra Daniel Zaretsky, profesor Uniwersytetu i Konserwatorium w Petersburgu oraz pierwszy organista tamtejszej filharmonii. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.


witold zalewskiWitold Zalewski ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie - w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od 1995 roku pełni funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił, m.in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule i Moskwie. Jest wykładowcą w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z praktyki liturgicznej oraz organów. Od 1998 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W czasie pielgrzymek papieskich pełnił rolę organisty. Zajmuje się propagowaniem muzyki organowej, poprzez współorganizowanie wielu festiwali i koncertów.  W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Proeclesia et Pontifice”.W 2012 roku otrzymał stopień doktora sztuki


zaretskyDaniel Zaretskyukończył studia w Konserwatorium Muzycznym w Leningradzie, w klasie fortepianu i organów oraz w Akademii Muzycznej w Helsinkach - z odznaczeniem - w klasie organów u prof. K. Jussila. Od 1988 roku koncertuje nie tylko w Europie: Niemcy, Szwajcaria, Austria, Włochy, Holandia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Czechy, Słowacja, Izrael, USA, Ameryka Południowa. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez: G. Boveta, M.C. Alaina, L. Lohmanna, J. Laukvika, D. Rotha, J. Guillou, H. Vogela, M. Radulescu, H. Fagiusa, P. Kee. Jest laureatem nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach organowych w Rosji,  Niemczech, Włoszech, Finlandii. Nagrywa dla radia i telewizji wielu krajów, dokonuje także nagrań CD, jest jurorem konkursów organowych. Jest profesorem Uniwersytetu i Konserwatorium w Petersburgu oraz pierwszym organistą tamtejszej filharmonii.


Organizatorzy: Karmelici Bosi w Wadowicach, Wadowickie Centrum Kultury

Pliki do pobrania: