Festiwal Teatralny "Zgraja"

Festiwal Teatralny "Zgraja"

45 Wadowickie Spotkania Teatralne „Zgraja”

25 – 26 - 27 maja 2018 r.

45. Wadowickie Spotkania Teatralne „Zgraja”

Teatralne Maski rozdane!

Trzy fantastyczne dni pełne emocji i teatralnych wrażeń już za nami. To był niezwykle intensywny czas, podczas którego uczestnicy oglądali spektakle, dyskutowali a przede wszystkim dobrze się bawili.

Kolejna 45. edycja „Zgrai” już za nami. Trzydniowe święto teatru, trwające od 25 – 27 maja przyciągnęło do Wadowickiego Centrum Kultury wielbicieli teatru z całej Polski, a także zaciekawionych mieszkańców.

W pierwszy dzień festiwalu oprócz prezentacji konkursowych widzowie mieli okazję wziąć udział w wydarzeniach gościnnych przygotowanych przez Teatr „Próg” i grupę AD HOC. Drugi dzień spotkań przyniósł Zgrajowiczom mnóstwo wzruszeń oraz pozytywnych emocji a to wszystko za sprawą „Teatru na Walizkach”, który zaprezentował wyjątkowy, bo plenerowy spektakl „Satyriada”. Punktem kulminacyjnym Zgrai był mistrzowski monodram Teatru STU. „Rozmowy z diabłem” w wykonaniu Jerzego Treli stały się nie tylko zwieńczeniem trzydniowego święta teatru, ale także nagrodą dla wszystkich tych, którym nie udało się zdobyć „Maski”.

Wyselekcjonowane spektakle konkursowe, oceniane były przez profesjonalne jury w składzie: Beata Fudalej, Monika Kwaśniewska – Mikuła i Paweł Passini. O losach spektakli konkursowych decydowało również Jury Młodych złożone z członków zakwalifikowanych zespołów teatralnych oraz grupy studentów teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najważniejsza nagroda Wadowickich Spotkań Teatralnych trafiła do Teatru „Między Wierszami” z Krakowa za spektakl pt. „Przyszłość w jaju”. Ten spektakl docenili również Jurorzy Młodzi przyznając dla krakowskiego teatru swoją nagrodę „Maskę Młodych”.

Dwie drugie równorzędne nagrody zespołowe przyznano dla: Teatru „Narybek From Poland” z Mysłowickiego Ośrodka Kultury za spektakl pt. „Wyspa” oraz Teatru „Nieoetykietkowani” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 z Zabrza za spektakl pt. „Love and Information”. Ponadto przyznano wyróżnienia dla: Teatru „Ruchu Forma” z Centrum Kultury i Wypoczynku z Andrychowa za spektakl pt. „Otarcia”– za wrażliwość społeczną w wyborze tematu oraz sugestywne posłużenie się estetyką teatru ruchu oraz Teatru „Manufaktura” z Miejskiego Domu Kultury z Bielska Białej za spektakl pt. „Broken promises – na każdym ze światów”– za próbę połączenia teatru poetyckiego z wnikliwą diagnozą kondycji współczesnego świata.

Dodatkowo jurorzy przyznali dwie indywidualne nagrody aktorskie dla: Julii Zawiślak z Zespołu Teatralnego „Gęba” za rolę w spektaklu pt. „Bolero” – za wrażliwość, prawdę i uczciwość sceniczną oraz Mileny Piejko z Teatru „Plaster” za rolę „Burmistrza” w spektaklu pt. „Teatr cudów” – za energię, brawurę i konsekwencję w przeprowadzeniu formy scenicznej.

Ponadto jury doceniło pozakonkursowy spektakl pt. „Załoga__G-moll” Teatru PRÓG z Wadowickiego Centrum Kultury i zarekomendowało go do dalszej eksploatacji.

Pliki do pobrania:

    Galeria zdjęć