ul. Teatralna 1, 34-100 Wadowice

Powrót do aktualności

Klub Podróżnika “Bez Paszportu” – Bartek Sabela

Zdjęcie Bartka Sobeli, które przedstawia czarnoskórego mężczyznę siedzącego na krześle. Po lewej stronie widać okno przez które zerkają czarnoskóre dzieci.

Bartek Sabela - Kongo: Jądro chciwości

Zapraszamy na pierwsze po długiej przerwie spotkanie w Klubie Podróżnika “Bez Paszportu”, które odbędzie się 24 września 2020 r. o godz. 18:00 w sali kameralnej WCK. Nasz gość – Bartek Sabela przez miesiąc podróżował po Południowym Kivu wraz z ludźmi zajmującymi się skupowaniem diamentów. Był w kopalniach i przy transakcjach, opowie o gorączce złota i górnikach, którzy je znajdowali oraz o tym, z jakimi niebezpieczeństwami się to wiąże.

„Kłopot w tym, że w kraju pozbawionym dróg i kontrolowanym przez grupy rebeliantów lub skorumpowane oddziały wojska rządowego, większość „górników”, nawet jeżeli znajdzie cenny minerał, nie ma pieniędzy, by znalezisko dowieźć do najbliższego miasta. A wieści po lesie niosą się szybko. A ludzie w lesie potrafią być źli, zawistni i bezwzględni. Zwłaszcza ci z M23, Mai Mai, Raia Mutumboki czy FDLR. Wtedy znalezisko może szybko stać się biletem do piekła” – opowiada Bartek Sabela.

Bartek Sabela to z wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 r. książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie jest związany z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 r. ukazała się jego druga książka „Wszystkie Ziarna Piasku”. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, został nagrodzony przez Fundację „Afryka Inaczej” Afrykasem 2015 i nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Sala kameralna WCK, wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie WCK), liczba miejsc ograniczona!

 

 

 

Wadowickie Centrum Kultury © 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content