Powrót do aktualności

Inauguracja roku akademickiego – WUTW z dr Marcinem Galentem

Zapraszamy na inaugurację roku akademickiego  2022/2023 Wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W nowym roku akademickim, na nowo rozpocznie się wiele zajęć, spotkań i nowych propozycji dla seniorów. Już blisko 200 studentów wpisało się na listy zajęciowe, a nadal są miejsca na język włoski, zajęcia wokalne, rękodzieło artystyczne, Tai Chi czy warsztaty teatralne.

Wadowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/23 odbędzie się 3 października o godz. 16:00 w sali teatralnej WCK. Gościem honorowym będzie  dr Marcin Galent z Instytutu Europeistyki – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, tematem spotkania będzie Brytyjska rodzina królewska w XXI wieku: tradycja i nowoczesność.

 

Przedmiotem wykładu będzie konstytucyjna pozycja brytyjskiego Monarchy oparta na ponad tysiącu lat tradycji istnienia korony w kontekście nowoczesnych realiów XXI wieku. Szczególnej uwadze poddane zostaną najważniejsze monarsze atrybuty, od roli jaką pełni w państwie, po różne ciekawostki dotyczące specyfiki królewskich przywilejów oraz etykiety rządzącej królewskim dworem.  

 

Jak wiadomo, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej to państwo nie posiadające spisanej konstytucji. Źródłem prawa są akty prawne Parlamentu, prawo zwyczajowe oraz konwenanse, czyli sposoby postępowania przyjęte przez precedens i podtrzymane przez tradycyjne trzymanie się raz przyjętego rozwiązania. Te konwenanse nie mają żadnych ograniczeń czasowych, a czasami wręcz przeciwnie, im są starsze, tym bardziej cenione i szanowane. Wiele zasad panujących na królewskim dworze, a także regulujących kontakty pomiędzy rodziną królewską a światem zewnętrznym mają właśnie taki charakter, niezapisanych w ustawach, ale przestrzeganych i pielęgnowanych jako część politycznego dziedzictwa narodowego.

Wadowickie Centrum Kultury © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności 

Deklaracja dostępności serwisu wck.wadowice.pl

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content