Narodowe Centrum Kultury zaakceptowało projekt konwersji cyfrowej Wadowickiego Centrum Kultury. WCK otrzyma grant w wysokości 140 000 złotych. Pieniądze zostaną wydane m.in. na pętle indukcyjne, urządzenia do audiodeskrypcji, tablice interaktywne czy sprzęt i oprogramowanie do streamingu. To będzie skok technologiczny.
Jeszcze w tym roku sale Muzeum Miejskiego i domu kultury będą dostosowane do realizowania wydarzeń online na profesjonalnym poziomie.
Jednak cyfryzacja WCK to przede wszystkim ułatwienia dla osób niepełnosprawnym, które obecnie mają ograniczony dostęp do wydarzeń kulturalnych. W planie jest instalacja tzw. pętli indukcyjnych (to urządzenie, które wspomaga osoby niedosłyszące) w kasie WCK, w salach wystawienniczych i sali widowiskowej.
Zostanie też zainstalowany system do audiodeskrypcji (widz kinowy będzie mógł słuchać opisu wydarzeń na ekranie). Zamontowanie pętli indukcyjnych i pokazy filmów z audiodeskrypcją pozwolą osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku w pełni korzystać z oferty centrum kinowego.
Realizacja projektu rozszerzy zasięg oddziaływania WCK, głównie w sieci. Technologia uprości nie tylko zakup biletów, ale także umożliwi niepełnosprawnym uczestnictwo w spektaklach, seansach filmowych czy warsztatach zajęciowych.
Epidemia koronawirusa znacznie ograniczyła liczbę uczestników na zajęciach edukacyjnych i kulturalnych. Centrum nie było dotychczas przygotowane do nowych warunków działania. Dlatego zaistniała potrzeba rozbudowy infrastruktury do profesjonalnego nagrywania zajęć, streamingu treści czy przechowywania nagrań.
Zakup tablicy interaktywnej, oprogramowania oraz sprzętu do streamingu da szansę zainteresowanym korzystać z oferty WCK na odległość.
W przypadku zdarzających się ograniczeń w liczbie publiczności, streaming (technologia szybkiego przesyłania danych) umożliwi transmisje wydarzeń do innych sal. W tym celu będzie zakupiony nowy rzutnik laserowy i ekran wielkoformatowy czy interaktywna tablica edukacyjna. To uatrakcyjni i ułatwi zajęcia nie tylko młodzieży, ale zwłaszcza Wadowickiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku.
Grant został przyznany WCK przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury”. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Regionalnego i z Funduszu Europejskiego – Polska Cyfrowa.