Fascynujący świat papieru
Fascynujący świat papieru
Zapraszamy w niezwykłą podróż po świecie papieru, podczas której dzieci odkryją różnorodne techniki pracy z tym magicznym medium. Warsztaty będą prowadzone co dwa tygodnie dla dwóch grup wiekowych: młodszej (6-9 lat) oraz starszej (10-13 lat).
Dzieci wezmą udział min. w takich zajęciach jak:
Czerpanie papieru – nauczymy się, jak w prosty sposób czerpać papier z pulpy, wypróbujemy różne tekstury oraz kolory i stworzymy różnorodne krążki papieru czerpanego, które będą wykorzystywane w pracach podczas kolejnych spotkań.
Zdobienie papieru – będziemy barwić papier przy użyciu naturalnych barwników, stworzymy transfery roślin za pomocą młotkowania oraz grafiki własnego pomysłu. Ozdobione tak arkusze będą mogły być wykorzystane podczas kolejnych zajęć.
Wzory wyplatane z pasją – wykorzystamy arkusze, stworzone podczas wcześniejszych zajęć, do wyplatania różnorodnych wzorów, tak by powstały ciekawe papierowe kompozycje.
Zalety tektury falistej – zapoznamy się z tekturą falistą wielowarstwową, odkrywając jej różnorodne możliwości kreatywne. Wykorzystując jej strukturę, stworzymy efektowne ramki do swoich dzieł wykonanych podczas wcześniejszych zajęć. Gotowe prace będzie można zabrać do domu.
Podczas dalszych spotkań poznamy papier-mâché i wkroczymy w świat przestrzennych form artystycznych. Będzie to doskonała okazja do mieszania i łączenia wszystkich poznanych technik, zabawa zacznie się na całego!
Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie (7 spotkań w semestrze).
Instruktor: Marta Stawicka
Na czym polega moja działalność? Wyszukuję przedmioty, które zachwycają mnie swoją formą, a następnie, przy użyciu wszelkich znanych mi technik wykonuję ich odpowiedniki z papieru, kartonu, tektury falistej lub papier mâché. Nie są one identyczne z oryginałem, bo przecież każdy język ma swoją specyfikę, swoje ograniczenia i swoje możliwości…język papieru również. Dokładam wszelkich starań, by moje produkty były pełnowartościowymi i funkcjonalnymi przedmiotami, mogącymi służyć ich właścicielom przez długie lata. Szeroko pojęty papier jest dominującym, ale nie jedynym medium, z którym mam do czynienia. W niektórych projektach wykorzystuję drewno (zwykle pozyskiwane z osieroconych elementów starych mebli, np. szuflad oraz glinę.) Nie ustaję w poznawaniu kolejnych technik rękodzielniczych i podejmowaniu nowych wyzwań „tłumaczeniowych”.