Matki mężne czy szalone?

Matki mężne czy szalone?

„Matki mężne czy szalone?” to wystawa opowiadająca historie Polek, które zdecydowały się na urodzenie dziecka mimo, że zagrażało to ich życiu lub zdrowiu. Ich historie zakończyły się szczęśliwie.

matki wystawa stronaW wyniku długich poszukiwań autorce wystawy – Marcie Dzbeńskiej – Karpińskiej udało się dotrzeć do 22 kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o swoich przeżyciach. Tak powstała opowieść o odwadze, o miłości, o zwycięstwie życia, o ekstremalnych wyborach zwyczajnych ludzi, o nadziei. O męstwie, które pozwoliło sfotografowanym kobietom przezwyciężyć lęk przed śmiercią i chociaż było to wielkim trudem uzdolniło je do gotowości złożenia ofiary z własnego życia lub narażenia na szwank zdrowia w imię wartości jaką stanowiło dla nich życie ich nienarodzonych dzieci. Jest to też opowieść o gorącym pragnieniu spełnienia swoich marzeń i dążeniu mimo wielkich przeciwności do realizacji macierzyńskiego powołania – o szaleństwie miłości, z której rodzi się życie.

Marta Dzbeńska – Karpińska – z wykształcenia politolog i menadżer. Absolwentka Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Od 2005 r, zawodowo zajmuje się fotografią,

Wystawa prezentowana jest w holu teatralno – kinowym Wadowickiego Centrum Kultury od 26 maja do 5 czerwca 2016 r. w godzinach pracy WCK.