Zajęcia o zanieczyszczeniach i toksykologii

Zajęcia o zanieczyszczeniach i toksykologii


W sobotę (6 lutego 2016 r.) studenci Wadowickiego Uniwersytetu Dzieci pełni zapału do nauki zgłębiali wiedzę na temat zanieczyszczeń bądź toksykologii z pomocą doktorantek oraz doktorów Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego.

Tym razem na młodsze grupy czekały zajęcia z mgr Joanną Paluch oraz mgr Martyną Błaszczyk, na których tropili substancje toksyczne takie jak metale ciężkie, pestycydy, CO, pyły i pleśnie spotykane przez nas na co dzień przy kontakcie z farbami, klejami oraz detergentami. Artyści, Badacze i Czarodzieje zastanawiali się również nad tym czy istnieje skuteczny sposób, aby przeciwdziałać tego typu narażeniom. Na studentów czekało również nie lada wyzwanie, z którym świetnie sobie poradzili. Musieli przyporządkować produkty stanowiące zagrożenia do pomieszczeń znajdujących się w domu. Na zakończenie każdy z grupy budował model własnej toksyny.

Starci studenci pod okiem dr Łukasza Binkowskiego oraz dr Jacka Maślanki porównywali wady i zalety zdrowych potraw oraz fast – foodów. Dowiadywali się również ciekawostek na temat odżywiania, aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia. Nie zabrakło również omawiania etykiet naklejanych na żywność oraz obserwacji przeterminowanych produktów pod mikroskopem. Elementem podsumowującym zajęcia były doświadczenia wykonywane przez Detektywów, Ekspertów i Fachowców , których miały służyć zdobyciu informacji na temat zawartości cukru w napojach naturalnych oraz tych z dodatkiem chemii.