Kryminalistyka na Uniwersytecie

Kryminalistyka na Uniwersytecie

Ślady linii papilarnych, ust i uszu badali młodzi studenci w sobotę na zajęciach Wadowickiego Uniwersytetu Dzieci. Druga grupa poznała Oriego – psa ratownika.

Jak zawsze studenci Wadowickiego Uniwersytetu Dzieci przybyli licznie w sobotnie przedpołudnie na zajęcia do Wadowickiego Centrum Kultury. Były to pierwsze warsztaty w tym roku akademickim po wykładzie inauguracyjnym sprzed dwóch tygodni.

Młodsze grupy WUD miały spotkanie z psem ratownikiem, pięknym Labradorem Orim, który służy w Straży Pożarnej. O jego pomocy w służbie oraz innych psach – ratownikach opowiadała inż. Joanna Pulit. Studenci poznali historię gatunku psa, dowiedzieli się jak znacząca jest współpraca między psem, a człowiekiem oraz poznali odpowiedź na pytania „Jaki zawód może mieć pies? oraz „Czym zajmują się psy służbowe?”. Był też pokaz umiejętności psa ratownika.

Starsi studenci wgłębili się w temat „Jak badać ślady kryminalistyczne”? Zajęcia w formie warsztatów poprowadziła dla nich dr Joanna Stojer – Polańska (doktor nauk prawnych, kryminalistyk). Nasi przyszli naukowcy ujawniali ślady linii papilarnych czyli ślady daktyloskopijne, ślady ust i uszu przy pomocy pędzli i proszków do daktyloskopii. Dr Joanna opowiedziała o wyposażeniu walizki kryminalistycznej oraz o pracy kryminalistyka badającego różne ślady na miejscu przestępstwa. Z zajęć studenci zabrali ujawnione przez siebie odciski. Studenci sumiennie odrobili również zadania domowe. Artyści, Badacze i Czarodzieje namalowali prace o tematyce: „Jak wyobrażasz sobie psa ratownika”, natomiast Detektywi, Eksperci i Fachowcy przedstawili swoje wyobrażenia o śladach.

Na następnych zajęciach 14 listopada młodzi studenci dowiedzą się jak z jajka powstaje kurczak oraz czy zwierzęta myślą jak ludzie? W tym samym czasie zaplanowany jest także wykład dla rodziców o agresji wśród dzieci i koniecznej asertywności. Tydzień wcześniej połowa studentów będzie miała dodatkowe zajęcia i pojedzie na warsztaty kostiumograficzne i scenograficzne do Opery Krakowskiej. Poznają także operę od kulis.