Zajęcia z magnesem i samolotem

Zajęcia z magnesem i samolotem

Zajęcia z magnesem i samolotem

Dla każdego coś ciekawego! Choć piękna sobotnia pogoda zachęcała do tego żeby pobawić się na podwórku, nasi pilni Studenci wzorowo przybyli na ćwiczenia do WCK. Tym razem (25.04.2015r.) młodsza grupa Wadowickiego Uniwersytetu Dzieci poznała odpowiedź na nurtujące pytanie „Gdzie jest kochający kamień”? Z kolei na starszych czekały ciekawe eksperymenty z powietrzem.

Nie za górami, nie za lasami lecz blisko nas istnieje kochający kamień.  Czym jest dokładnie? Młodsze grupy dowiedziały się, że jest nim magnez. Kocha kawałki żelaza, co pokazuje przyciągając je z wielką siłą. Na ćwiczeniach dr Iwona Nowak udowodniła dzieciom, że dzięki niemu klucze, śrubki, pinezki, szpilki czy cięższe przedmioty można pozbierać nie dotykając ich rękoma. Studenci mogli wcielić się w rolę fizyka i trochę poeksperymentować. Natomiast tematem ćwiczeń starszych grup był samolot. Studenci musieli pogłówkować, aby móc rozwikłać nurtujące pytanie „Dlaczego samolot lata”? Nie było łatwo, bo przecież jak to jest możliwe, że taka ciężka maszyna może wzbić się w powietrze. Studenci nie dali jednak za wygraną. Wykonywali doświadczenia, a dr Michał Krupiński przygotował wiele eksperymentów związanych z nagrzanym i wychłodzonym powietrzem. Na koniec każdy skonstruował swój własny model śmigła, który po ćwiczeniach zabrał do domu.

Wszystkich studentów zapraszamy na kolejne zajęcia 16 maja, które tym razem odbędą się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Będzie równie interesująco i ciekawie. Więcej informacji o wyjeździe wkrótce.