Teatr "Próg"

Teatr "Próg"

O zespole:

Teatr PRÓG istnieje od 2005 roku w Wadowicach. Założycielem oraz reżyserem zespołu jest Bartosz Nowakowski. Teatr działa w ramach Stowarzyszenia „Grupa PRÓG”.

Teatr PRÓG od początku swojej działalności tworzy autorskie spektakle przepełnione muzyką i ruchem, prezentowane z powodzeniem w Polsce i Europie. Osią działań Teatru, mimo licznych aktywności animacyjnych i pedagogicznych, wciąż pozostaje doświadczenie teatralne i związany z nim proces twórczy. Domem Teatru PRÓG stało się Wadowickie Centrum Kultury, którego przyjaźń, szlachetność i poczucie kulturowej misji jest wspólnym mianownikiem działania twórców obu instytucji. Niedawno też, po czasie owocnej współpracy, Teatr Witkacego w Zakopanem ustanowił Scenę AB sceną rezydencjalną Teatru PRÓG, doceniając i obdarzając artystycznym zaufaniem jego twórców. Tym samym Teatr PRÓG zyskał nową przestrzeń dla edukacji, aktywności kulturotwórczych i twórczości teatralnej.

Zajęcia teatralne prowadzone w Wadowickim Centrum Kultury przez Bartosza Nowakowskiego i członków Teatru PRÓG m. in. Natalię Tomską i Michała Brańkę, cieszą się ogromnym powodzeniem, przyciągając co roku nowych uczestników. Wspólnie stworzyli oni całe spektrum działań artystycznych dla każdej grupy wiekowej: od przedszkolaków po seniorów i wciąż pozostają otwarci na nowe propozycje współpracy. Obecnie zespół Teatru Próg i Stowarzyszenia „Grupa Próg” tworzą osoby, związane z zespołem od początku swojej działalności artystycznej oraz niezależni artyści.

Poszukujemy, potem się zmagamy, tworząc z tego, co uda nam się znaleźć. Gubimy się i znowu znajdujemy, i znowu tworzymy. Potem jesteśmy mądrzejsi, ale zawsze pytamy, co dalej – czasem ważniejsze są pytania niż odpowiedzi. Czasem na swojej drodze spotyka się ludzi, którzy idą w tym samym kierunku i idzie się w zespole, i wtedy jest jakby łatwiej. Edukacja młodzieży jest dla nas bardzo ważna. Staramy się nie zgubić naszego młodego, niepokornego ducha i krytycznie patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Wydaje mi się, że w twórczości tak, jak i w edukacji, najważniejsze jest myślenie. Po prostu myślenie. Niezależnie od tego, co się dalej robi w życiu. Czasem wychodzi z tego Teatr, a czasem jest to Próg na drodze do czegoś innego. Cokolwiek to będzie, ważne, żeby było prawdziwie i pełne. Tak czy inaczej myślę, że warto pomyśleć, dlatego zapraszam wszystkich twórców niepokornych do współpracy. Tych pokornych oczywiście też.

Bartosz Nowakowski

Więcej informacji o Teatrze PRÓG i Stowarzyszeniu „Grupa PRÓG”:

www.grupa-prog.pl – strona oficjalna,

www.facebook.com/grupa.prog - profil facebook.

O reżyserze i założycielu zespołu:

Bartosz Nowakowski – urodzony w Gdyni w 1977r. Założyciel Teatru PRÓG, Teatru PRÓG Junior i inicjator powstania Stowarzyszenia „Grupa PRÓG”. Ukończył IX Liceum Aktorskie w Krakowie i Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Studiował również dwa kierunki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie: Animację Kultury i Zarządzanie w Kulturze. Jako aktor i tancerz pracował w takich teatrach jak: Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni, Royal Theatre w Plymouth w Anglii, Teatr Ekspresji i Ruchu K. Balińskiego w Gdyni, Teatr Biogrupa Husaina Orucevica Bałkany, Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Praktykował w wielu teatrach od Moskwy /Centrum Meyerholda/ do Nowego Jorku /LaMaMa Theater/. Jest szczerze oddanym muzyce fantastą teatru fizycznego i miłośnikiem nowych rozwiązań scenicznych. Jako reżyser i instruktor teatralny pracował m. in. dla Małopolskiego Instytutu Kultury, Fundacji Pathways i firmy Pathways Polska – Rozwój ludzi i organizacji, Małopolskiej Fundacji Edukacji Europejskiej, Dziennego Ośrodka Socjoterapii „Siemacha” i Teatru Groteska w Krakowie.. Jako muzyk, aktor i twórca był współzałożycielem Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Biogrupa i grupy muzycznej Dream Drummers. Obecnie na stałe jest związany z Wadowickim Centrum Kultury, Teatrem Próg i Stowarzyszeniem "Grupa Próg". Pracuje także jako niezależny twórca.