Wystawa czasowa

Przygotowywane przez nasze muzeum wystawy czasowe prezentowane są w sali ekspozycyjno – edukacyjnej mieszczącej się na parterze naszego budynku. Można je zwiedzać bezpłatnie.

Aktualnie prezentujemy Państwu wystawę pt.: „Krople historii. Dzieje sieci wodno-kanalizacyjnej w Wadowicach”  
21.09 – 27.10.2024

Jest to opowieść o jednej z ważniejszych, miejskich inwestycji zapoczątkowanych w wieku XIX, która odmieniła nasze miasto, choć nie od razu była dostępna dla wszystkich jego mieszkańców. Przełomowe daty kolejnych etapów rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowej znaczyły wyraźny ślad w architekturze miasta oraz życiu i działalności lokalnej społeczności. Wystawa przybliża naszym gościom historię dynamicznego rozwoju Wadowic, który znacząco wpłynął na poprawę jakości życia mieszkańców.

Warstwę ikonograficzną oraz informacyjną wystawy dopełniają materiały archiwalne, m.in. teki projektów pierwszych miejskich wodociągów dla Wadowic, rachunki i ulotki reklamowe międzywojennych wadowickich zakładów i przedsiębiorstw zajmujących się instalacją i konserwacją urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, a także wielkoformatowe przedruki map i projektów pierwszej sieci wodociągowej dla Królewskiego Wolnego Miasta Wadowic. Wyjątkowym artefaktem prezentowanym na wystawie jest fragment XV-wiecznej drewnianej rury kanalizacyjnej ze stanowiska archeologicznego w Zatorze. Nie brakuje równie zabytkowych, choć znacznie młodszych, bo XX-wiecznych eksponatów związanych z infrastrukturą Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów
i Kanalizacji, takich jak szyldy, wodomierze, pompy czy urządzenia laboratoryjne.

Wystawie towarzyszy cykl zajęć edukacyjno-warsztatowych przygotowanych dla grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz średnich.

Dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1-5 szkoły podstawowej zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym pt. „Życie w kropli: warsztaty o wodzie”. Uczestnicy projektu dowiedzą się, jakie niezwykłe właściwości posiada woda, w jaki sposób krąży w przyrodzie i jak wpływa na nasze codzienne życie; wykonają również kreatywną pracę plastyczną, którą zabiorą ze sobą, a także wcielą się w rolę małych naukowców, prowadząc własne eksperymenty z wodą.

Zapisy na warsztaty przyjmowane są pod numerem telefonu: +48 33 873 81 00. Bilety: 10 zł/os.

Uczniowie klas 6-8 szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół średnich przy okazji oprowadzania
po wystawie zmierzą się z zadaniami przygotowanymi dla nich w formie kart pracy. Będzie to praca zespołowa z wykorzystaniem dostępnych na wystawie materiałów ikonograficznych i tekstowych. Zwycięska drużyna otrzyma symboliczne nagrody.

Zapisy na warsztaty przyjmowane są pod numerem telefonu: +48 33 873 81 00. Zajęcia są bezpłatne.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content