Powrót do aktualności

Wernisaż wystawy “ROZMAITOŚCI” – Maria Filek

dwie postacie jedna z kwiatami

Wernisaż wystawy "ROZMAITOŚCI" - Maria Filek

W piątek 16 września 2022 r. uroczystym wernisażem otworzyliśmy wystawę pt. „Rozmaitości” autorstwa Marii Filek. Na wystawie, która prezentowana jest w holu teatralno – kinowym WCK do 16 października, można zobaczyć kolaże, rysunki, grafiki oraz ceramikę artystki powstałe w ostatnich latach.

Maria Filek przez większość okresu pracy zawodowej związana była ze szkołą na osiedlu Mikołaja Kopernika w Wadowicach, jako nauczycielka plastyki. W podobnym charakterze – instruktorki plastyki, zatrudniona była także w Wadowickim Centrum Kultury.

Obecnie czas wolny poświęca swojej pasji, jaką zawsze była szeroko pojęta plastyka w tym kolaż, a także próbom ceramicznym na zajęciach organizowanych przez WCK.

Od 1995 roku uczestniczy w zbiorowych wystawach Wadowickiego Środowiska Artystycznego. Indywidualnie wystawiała swoje prace w Wadowicach, Proszowicach i Oławie. W latach 2005 – 2008 jej ex librisy wysoko były oceniane na konkursach ex librisów w Gliwicach, Malborku i Szawle w Litwie. W bieżącym roku reprezentowała Polskę na międzynarodowej wystawie kolażu MIGRATION w Birr w Irlandii i w Warszawie. 

Rysuje odkąd pamięta. Lubiła wykorzystywać do tego celu przybory kreślarskie swojego taty. Stąd zapewne przywiązanie do czarnej kreski, tuszu i piórka. Uważa, że w przeszłości wpływ na jej zainteresowanie kształtował „Przekrój”, który czytano w domu. Jednak to naturę docenia najbardziej i stawia na pierwszym miejscu w dziele tworzenia.

Szczegóły są dla niej ważne. Gromadzi więc wycinki rozmaitych osobliwości, które wypatrzy w kolorowych czasopismach. Najtrudniejsze w realizacji kolażu jest klejenie całości. To dla niej duża próba cierpliwości. Cyfrowy kolaż, z którym mierzyła swe siły, nie sprawia jej takiej przyjemności jaką znajduje w ręcznych wyklejankach.

Dla grafiki warsztatowej – szczególnie akwaforty ma wielkie uznanie, lecz techniczny brak warsztatu ogranicza ją jedynie do linorytu i monotypii.

Ma świadomość nietrwałości swojej „recyklingowej” sztuki, ale to nie zniechęca jej do dalszego działania. Jest to dla niej sposób na walkę z banałem codzienności i pozwala na zachowanie spokoju duszy.

Zapraszamy na zwiedzanie wystawy w godzinach pracy Wadowickiego Centrum Kultury!

Wadowickie Centrum Kultury © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności 

Deklaracja dostępności serwisu wck.wadowice.pl

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content