Powrót do aktualności

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Zdjęcie przedstawia profil patrzącego w dal papieża Jana Pawła II, który stoi na tle miejskiej kamienicy. Zdjęcie zostało wykonane na wadowickim rynku w 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do Wadowic.

Obchodzona w tym roku 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II skłania do wspomnień i refleksji nad wyjątkowym pontyfikatem polskiego papieża.

Podczas pielgrzymki w 1999 r. Jan Paweł II powiedział do zgromadzonych na wadowickim rynku mieszkańców swojego rodzinnego miasta – Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.

Obchodząc stulecie Jego urodzin chcemy przypomnieć chwile, kiedy – podczas swych podróży apostolskich – papież wracał do miasta, w którym wszystko się zaczęło oraz wspomnieć słowa, które wtedy wypowiedział do swoich krajan.

Pierwszy raz Jan Paweł II odwiedził Wadowice 7 czerwca 1979 r. podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Modlił się w przy chrzcielnicy w kościele parafialnym i wygłosił homilię do tłumnie zebranych na rynku, wówczas Placu Armii Czerwonej, mieszkańców. Do kolejnych odwiedzin doszło dopiero 12 lat później, podczas czwartej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Papież był wtedy w Polsce dwukrotnie, najpierw w czerwcu, a następnie w sierpniu, w związku z odbywającymi się wówczas na Jasnej Górze VI Światowymi Dniami Młodzieży. I właśnie podczas tego drugiego pobytu w Polsce przyjechał do Wadowic. Celem wizyty w rodzinnym mieście (14 sierpnia) była konsekracja kościoła św. Piotra, wotum wdzięczności za uratowanie Jego życia z zamachu z 1981 r. Do kolejnej i zarazem ostatniej pielgrzymki do miejsca urodzin doszło 16 czerwca 1999 r., w ramch VII podróży apostolskiej do Ojczyzny. Podczas popołudniowej, krótkiej wizyty Jan Paweł II odwiedził kościół parafialny i koronował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a Jego spotkanie z wadowiczanami było sentymentalną podróżą do lat młodości. Mówił wtedy, że [- -] wszędzie dobrze a najlepiej w domu. Wiele lat minęło od czasu, gdy wyszedłem z Wadowic. Zawsze jednak wracam do tego miasta z poczuciem, że jestem tu oczekiwany jak w rodzinnym domu…

Po raz ostatni na rodzinne miasto Jan Paweł II spojrzał z okien helikoptera przelatując nad miastem 19 sierpnia 2002 r. w drodze powrotnej z Kalwarii Zebrzydowskiej do Krakowa.

Wadowickie Centrum Kultury © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności 

Deklaracja dostępności serwisu wck.wadowice.pl

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content