Powrót do aktualności

Wyjątkowe monety trafiły do zbiorów muzeum

Na zdjęciu widoczne są dwie srebrne monety w białych, eleganckich etui, które zostały wydane przez NBP z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Kolekcja numizmatów Muzeum Miejskiego wzbogaciła się o dwie nowe wyjątkowe monety. Wyemitowane przez Narodowy Bank Polski z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II srebrne numizmaty o nominale 10 zł nawiązują do miejsca narodzin polskiego papieża.

Na awersie pierwszej jest przedstawiona postać błogoławiącego Ojca Świętego, na rewersie z kolei fasada wadowickiej bazyliki i znajdujący się na jej południowej ścianie zegar słoneczny z napisem „Czas ucieka wieczność czeka”. Druga moneta nawiązuje nie tylko do Wadowic, ale także do innej, ważnej rocznicy przypadającej w tym roku. Na awersie postaci Jana Pawła II towarzyszy chrzcielnica z kościoła parafialnego, na rewersie nawiązano natomiast do stulecia bitwy warszawskiej. Umieszczono tu fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” i słowa, które papież wypowiedział w Radzyminie w czerwcu 1999 r.: Urodziłem się w 1920 roku, w maju, kiedy bolszewicy szli na Warszawę.

Okolicznościowe numizmaty zostały przekazane uroczyście w czwartek, 14 maja w sali sesyjnej wadowickiego Urzędu Miejskiego przez dyrektor Oddziału NBP w Krakowie Katarzynę Basiak-Gałę.

Wadowickie Centrum Kultury © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności 

Deklaracja dostępności serwisu wck.wadowice.pl

Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020

Dziękujemy za przesłane zgłoszenie.

Po jego sprawdzeniu skontaktujemy się z Państwem

Skip to content