Poniedziałek, 8 Lutego 2016
Archiwum wystaw

Wystawa "Wadowice Karola Wojtyły"

(kwiecień 2008 - grudzień 2013)

Ideą, wokół której stworzono wystawę "Wadowice Karola Wojtyły" był duch Wadowic (genius loci) z okresu dzieciństwa i młodości młodego Lolka. Autorzy podzielili problematykę wystawy na pięć sal muzealnych. Opowieść o przedwojennym mieście rozpoczynała się już w dolnym korytarzu budynku, gdzie zaaranżowano ulice miasta z historycznymi witrynami i szyldami sklepów. Zasadniczą część wystawy otwierała fotografia, z której na zwiedzających spoglądali młodzi gimnazjaliści, a wśród nich Karol Wojtyła. W sali pierwszej poświęconej duchowemu formowaniu młodego człowieka znajdowały się plansze opowiadające o wadowickim kościele, klasztorach, Domu Katolickim i synagodze. Kolejna sala przybliżała czasy szkolnej beztroski. W tej części ekspozycji zwiedzający mogli włączyć się w interaktywne działania. W trzeciej sali odtworzono wadowicki rynek sprzed 80 – lat, na którą złożyły się: cukiernia Hagenhubera, trafika Waligórskiego, drukarnia Foltinów, urocze kamieniczki i zarys najbardziej charakterystycznej dla miasta bryły kościoła. W następnej sali stylizowanej na salę gimnastyczną TG „Sokół” zwiedzający mogli obejrzeć kronikę z życia kulturalnego i artystycznego przedwojennych Wadowic. Ostatnia sala zamieniona była w pokój mieszczański z charakterystycznymi dla epoki meblami oraz sprzętami. Wystawa "Wadowice Karola Wojtyły", przez cały okres swego trwania, cieszyła się wśród zwiedzających ogromnym zainteresowaniem.

Wystawa "Błogosławiony Jan Paweł II w drodze do świętości"

(2011-2012)

W dniu 30. rocznicy zamachu na papieża Jana Pawła II na wadowickim rynku uroczyście otworzono wystawę „Błogosławiony Jan Paweł II w drodze do świętości. Ekspozycje przygotowało Muzeum Miejskie, a projekt graficzny wykonała Agnieszka Matuła. Wystawa składająca się z 30 plansz pokazuje życie i pontyfikat Jana Pawła II.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyły władze miasta, proboszczowie tutejszych kościołów i goście zaproszeni m.in. Emmanuel Angleys dyrektor AFP na Europę Środkowo-Wschodnią. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Francuską Agencją Prasową, która udostępniła bezpłatnie swoje fotografie.

Wystawa "Szukałem Was i teraz przyszliście do mnie - fotografie AFP na wadowickim rynku"

(kwiecień - maj 2010)

Na wadowickim rynku można było oglądać wystawę fotograficzną, na którą złożyło się około 100 zdjęć dokumentujących ostatnie dni życia papieża Jana Pawła II, godzinę Jego śmierci i uroczystości pogrzebowe. Fotografie te wykonane zostały przez dziennikarzy AFP w różnych zakątkach naszego globu. Uzupełnieniem ekspozycji były pamiątkowe pocztówki do zabrania przez zwiedzających.

Wystawa "Katyń"

(kwiecień - maj 2010)

Wystawa przygotowana została, aby uczcić 70-tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Była wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Miejskiego, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Instytutu Katyńskiego i Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej. Oprócz Wadowic, była ona prezentowana w Suchej Beskidzkiej i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wystawa "Twarze wadowickiej bezpieki"

(wrzesień 2009)

Ekspozycja przygotowana została przez krakowski oddział IPN. Wystawa składała się 23 plansz, zawierających zdjęcia i krótkie biogramy funkcjonariuszy UB i SB w Wadowicach. Wadowice były kolejnym miastem, gdzie prezentowano wystawę "Twarze...". Wystawa była częścią ogólnopolskiego programu edukacyjnego INP, którego celem było przybliżenie komunistycznego aparatu represji.

Wystawa "Spotkania z Janem Pawłem II - plenerowa wystawa fotograficzna"

(czerwiec 2009)

Wystawa plenerowa prezentowana była wzdłuż ul. Kościelnej. Poszczególne tablice przypomniały pielgrzymki papieskie do rodzinnych Wadowic z 1979 r., 1991 r. i 1999 r.

Wystawa "Uroczystości patriotyczne w Wadowicach"

(listopad 2008)

Wystawa prezentowana na wadowickim rynku miała na celu przybliżenie wydarzeń z okresu II RP, które rozgrywały się na rynku. Ekspozycja złożona z 12 plansz zmieściła około 40 fotografii z różnych uroczystości patriotycznych i była formą uczczenia 90-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa fotografii AFP "Szukałem Was i teraz przyszliście do mnie"

(2 kwietnia - 31 sierpnia 2006 oraz 18 maja - 31 sierpnia 2007)

Wadowickie Centrum Kultury przygotowało wystawę fotograficzną upamiętniającą ostatnie chwile życia Wielkiego Papieża, uroczystości pogrzebowe oraz ludzkie reakcje na wieści płynące z Watykanu. Zaprezentowane na niej zostało około 110 zdjęć wykonanych przez korespondentów Agence France - Presse. Fotografom udało się uchwycić w obiektywach aparatów wiele wyjątkowych momentów. Łzy smutku i osamotnienia polały się nie tylko w Watykanie i Polsce, ale również w tak odległych krajach jak Australia, Meksyk, Argentyna czy Filipiny. Śmierć Jana Pawła II zjednoczyła w modlitwie i żałobie ludzi różnych wyznań i nacji. Odejście Jana Pawła II zapoczątkowało nową epokę, stanowiło znak. Ojciec Święty obudził w& wiernych szczere pragnienie pojednania z Bogiem. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających i była dwukrotnie prezentowana w Muzeum Miejskim.

Wystawy cykliczne "Obrazy sacrum"

Przez siedem lat, w okresie od października do listopada, w Muzeum Miejskim można było oglądać wystawy pt.: „Obrazy sacrum”, na których swoje prace o tematyce sakralnej prezentowali studenci i świeżo upieczeni absolwenci wyższych uczelni artystycznych. Ekspozycje te były owocem Konfrontacji Artystycznych „Sacrum w sztuce”. Spośród nadesłanych na konkurs prac komisja wybierała około 50 do ekspozycji. Komisja przyznawała także nagrody główne i wyróżnienia honorowe.

Wystawa "Wadowice Galicyjskie"

Wystawa ta prezentowana była przez kilka lat. Przybliżała historię miasta z okresu galicyjskiego. W roku 1772 w wyniku traktatu rozbiorowego Wadowice zostały włączone do monarchii austriackiej. Od początku XIX wieku Wadowice były siedzibą cyrkułu - jednostki administracyjnej obejmującej teren od Myślenic do Białej. Od tego momentu nastąpił szybki rozwój miasta. W Wadowicach ulokowano siedzibę licznych urzędów - sąd, szpital wojskowy oraz koszary austriackiego 56 pułku piechoty. W latach sześćdziesiątych XIX wieku, na fali reform, w Wadowicach zaczęła się osiedlać ludność wyznania mojżeszowego. Największy rozwój osadnictwa żydowskiego przypadł na lata 1880 - 1890. W wieku XIX i w pierwszych latach wieku XX ważną rolę w życiu miasta odgrywały oficyny wydawnicze. Pierwszą założył Józef Pokorny, następnie przejął ją Jan Sabiński a później Franciszek Foltyn. Wraz z upływem lat rosła liczba mieszkańców Wadowic, a co za tym idzie, rozwijało się szkolnictwo. W Wadowicach galicyjskich działało wiele organizacji patriotycznych i towarzystw społeczno - kulturalnych: Związek Strzelecki, Czytelnia Mieszczańska, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” .

Wystawa "Życiorys w słonecznikach" autorstwa Marii Kulawik

(28 grudnia 2006 - 16 luty 2007)

Słoneczniki stały się motywem przewodnim twórczości Marii Kulawik. Kwiaty te stanowią dla artystki sposób wyrażania najgłębszych uczuć, są swoistym zapisem historii samej artystki, upamiętniają również ważne wydarzenia, jak atak terrorystyczny na WTC czy śmierć Ojca Świętego Jana Pawła II.„Słonecznik, który najczęściej uważany jest za symbol radości i życia dla mnie jest przekaźnikiem innych, bardziej głębokich wartości. Najlepiej spośród wszystkich kwiatów oddaje stany ludzkiego ducha”– mówi artystka. Cykl kilkudziesięciu prac prezentowany był m.in. w Muzeum w Wodzisławiu i w Muzeum w Rybniku. Kopie jej obrazu pt.: „Ku pamięci życia i śmierci” znalazły się m.in. w Watykanie i w Białym Domu.

Autorka „Życiorysu w Słonecznikach” dedykowała tę wystawę pamięci Jana Pawła II. Zaś wernisaż wystawy połączony był z programem muzyczno-poetyckim w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Śląska.

Wystawa "Beskidzkie strzechy w malarstwie Marka Łasaka"

(1 - 25 marca 2007)

Od 1 do 25 marca w Muzeum Miejskim w Wadowicach prezentowana była wystawa obrazów Marka Łasaka. Artysta debiutował w wadowickiej Galerii BWA w 1993 r. Od tego czasu należy do grupy twórczej "Beskidnicy".Tematami jego prac są fragmenty beskidzkiego pejzażu: lasów, potoków, kamienistych drożyn, chylących się chat. Cykl prac chroni przed zapomnieniem miejsca znikające z naszego krajobrazu.

Wystawa "Z głebi serca"

(2 - 21 kwietnia 2007)

W drugą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II otwarto w Wadowicach wystawy pt.: "Z głębi serca”. Prezentowane na ekspozycji prace, na które złożyły się płaskorzeźby i rysunki, zostały wykonane przez więźniów wadowickiego Zakładu Karnego. Tematem przewodnim tych dzieł była postać papieża Jana Pawła II. Jego postawa i stosunek do człowieka stały się inspiracją nie tylko w prezentowanej twórczości, ale również i w kształtowaniu osobowości.

Wystawa "KAROL PUSTELNIK - MALARSTWO"

(6 września - 5 października 2007)

Karol Pustelnik urodził się w 1918 roku we wsi Frydrychowice, nieopodal Wadowic. Maturę zdał w 1939 r w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie. Po wojnie kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1952 roku uzyskał dyplom z zakresu konserwacji sztuki. Od maja 1957 roku Pustelnik był członkiem Grupy Krakowskiej. Malarstwo Karola Pustelnika nawiązuje do różnych szkół i stylistyk. Pustelnik tworzy zarówno malarstwo abstrakcyjne (olejne, wielkoformatowe płótna), jak również realistyczne. Artysta korzysta z języka abstrakcji, z informelu, ale równocześnie ciągle pozostaje wierny figuracji – stąd tak częsta obecność na wielkoformatowych płótnach dziwnych postaci ludzkich, nagich kobiet, motywów zwierzęcych i muzycznych oraz przeróżnych fantastycznych tworów. Ważnym doświadczeniem w jego biografii artystycznej był kubizm, a potem taszyzm: eksperymenty z kolorem i materią malarską. Jednym z głównych i ciągle przewijającym się tematem prac Karola Pustelnika jest natura. Karol Pustelnik ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych. Brał również udział w prestiżowych ekspozycjach zbiorowych w Polsce, a także za granicą.

Drukuj
RSS